Perşembe / 26 Kasım 2020

Sezgin Tanrıkulu’ndan cezaevi raporu: Covid-19 hastalıktan çok yeni bir hak ihlali olarak yaşanmaktadır

Cezaevlerine ilişkin CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı raporda pandeminin sorunları katladığına dikkat çekildi. Raporda, “Hak ihlalleri bitmeyen cezaevlerinde, Covid-19 hastalıktan çok yeni bir hak ihlali olarak yaşanmaktadır” dendi.

204,567BeğenenlerBeğen
8,583TakipçilerTakip Et

Cezaevlerinde her gün yaşanan hak ihlalleri koronavirüs pandemisiyle birlikte zirveye ulaştı. Kalabalıktan temizliğe ve salgına kadar birçok sorunla boğuşan cezaevlerindeki mahkûm ve tutukluların yaşadığı ihlaller CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun ‘Covid-19 ve Cezaevleri Ocak-Temmuz Raporu’yla ortaya çıktı.

Tanrıkulu, koronavirüs salgını döneminde cezaevlerine ilişkin hazırladığı raporda, 8 kişilik koğuşlarda 20 kişinin kaldığı, tutukluların sağlık ve yeterli beslenme haklarından faydalanmadığına dikkat çekti. Tanrıkulu, şunları dile getirdi: “Resmî açıklamalara karşın bu yılın başından itibaren ülkemize sıçrayan Covid-19 hastalığı, iktidarın ve özellikle de cezaevi yönetimlerinin aldırmaz tutumu nedeniyle cezaevlerinde etkisini çok daha yoğun gösterdi. Adalet Bakanlığı’nın ve cezaevi yönetimlerinin tutuklu ve hükümlüleri kaderiyle baş başa bırakan yaklaşımlarına tanık olduk.”

HEM KİRLİ HEM KALABALIK

Raporda, cezaevlerinde yaşanan sorunlar şöyle sıralandı:

♦ Koğuşların, odaların ve genel olarak cezaevlerinin temizliği.

♦ Tutuklu ve hükümlülerin kalabalık ortamlarda zorla tutulması.

♦ Tutuklu ve hükümlülere maske verilmemesi ya da kısıtlı verilmesi, sabun, deterjan, çamaşır suyu gibi temel hijyen malzemelerinin verilmemesi ya da kısıtlı verilmesi; yemeklerin azlığı, kalitesizliği ve sağlıksızlığı.

♦ Durumu daha ağır olan hasta mahkûmlar için hiçbir özel önlem alınmaması.

♦ Cezaevi görevlilerinin temel hijyen kurallarına uymaması.

♦ Tutuklu ve hükümlülerin hastane sevklerinin yapılmaması ya da geciktirilmesi/zorlaştırılması.

♦ Hastanelerde tutuklu ve hükümlülerin uluslararası anlaşmalarla da güvence altına alınan sağlık hizmetlerine erişiminin (kelepçesiz muayene dayatması gibi) kısıtlanması.

TEMİZ HAVADAN UZAK

Kalabalık koğuşlarda özellikle temiz hava alımının da sıkıntılı olduğuna dikkat çekilen raporda, beslenme konusunda da yoğun şikâyetler olduğu kaydedildi. Tutuklu ve hükümlülerin beslenebilmeleri için tahsis edilen iaşe bedeli olan 8.5 TL’nin yetersiz olduğu belirtilen raporun sonuç kısmında ise şu ifadeler yer aldı: “Hak ihlalleri bitmeyen cezaevlerinde, Covid-19 hastalıktan çok yeni bir hak ihlali olarak yaşanmaktadır. Adalet Bakanlığı ve cezaevi yönetimleri için Covid-19’un mücadele edilmesi gereken bir hastalık değil tutuklu ve hükümlüler üzerinde baskı kurmanın bir aracı olduğunu söyleyebiliriz.”

***

Bir tutukluda virüs

Kırşehir Cezaevi’nden 10 gün önce Tarsus 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Müjdat Korhan adlı tutukluda koronavirüs (Kovid-19) tespit edildi. Korhan’ın tek kişilik hücreye alındığını belirten Avukat Tugay Bek, aynı koğuştaki diğer tutukluların testlerinin negatif çıkmasına rağmen karantinaya alındığını aktardı.

 

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Ekrem İmamoğlu’ndan Fahrettin Koca’ya yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı, "Bugünkü vaka sayımız 28 bin 351" açıklamasını dair sosyal medyadan paylaşım yaptı.

Babacan RTÜK’ten Bahçeli için yaş sınırı istemişti MHP’den yanıt geldi

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın RTÜK'e Devlet Bahçeli'nin konuşmaları için 18 yaş sınırı getirilmesi çağrısını hedef aldı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan korona hastalarının yaptığı en büyük yanlışı açıkladı

Korona virüsü evde hafif atlatan bazı vatandaşlar, tedavi için verilen ilaçları çeşitli gerekçelerle kullanmakta tereddüt ederken, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bunlar daha önce başka hastalıklarda denediğimiz bunda da etkili olabileceğini düşündüğümüz ilaçlar. Eğer bu ilaçlar önerilmişse kullanılmalı" dedi.

‘AKP’nin iktidardaki payı azalıyor’

Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu, "AK Parti’nin iktidardaki payı azalıyor, Erdoğan’ın en yakın arkadaşları veya yıllardır savunduğu fikirler tasfiye oluyor" diye yazdı.

Yonca Evcimik’in cinsiyetçi şarkısı tepki çekti

Şarkıcı Yonca Evcimik’in yıllar sonra yaptığı yeni rap şarkısı “Ayıp Şeyler” cinsiyetçi ifadeler barındırdığı gerekçesiyle sosyal medyada eleştiri odağı oldu.