Sezgin Tanrıkulu yurtdışında ne kadar harcandı diye sordu Milli Eğitim’den kaçamak cevap geldi

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın cevaplaması için soru önergesi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevlendirilen üniversite rektörlerinin liyakata uygunluğunun tartışılması üzerine, Tanrıkulu, yurtdışında görevlendirilen kaç rektör olduğunu ve rektörler için ödenilen harcırah tutarını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a cevaplaması için verdiği soru önergesine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk cevap verdi.

4 sorudan oluşan önerge 2015 ve 2019 yılları arasında yurt dışında konferans, seminer, proje gibi faaliyetler görevlendirilen üniversite rektörlerini konu alıyor.

Soru önergelerindeki yer alan sorular şu şekilde:

1. Yurtdışında gerçekleştirilecek olan proje, kongre, konferans, seminer benzeri çalışmalar için kaç rektöre yurtdışı görevlendirmesi yapılmıştır?

2. Rektörlerin görevlendirildiği ülkeler hangileridir?

3. Anılan Rektörler hangi projeler için görevlendirilmiştir?

4. Anılan Rektörler için ödenen yurtdışı harcırah tutarı ne kadardır?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, Milli Eğitim Bakanlığına yönlendirdiği soru önergesini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından alınan bilgiler doğrultusunda cevapladı.

Selçuk, önergede var olan sorulardan yalnızca bir tanesini cevaplayarak; görevlendirilen rektörler için ödenen harcırah tutarı ve diğer bilgilerin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı veri sisteminde tutulduğunu ifade etti.

İlgili önergede soruların büyük bir kısmının cevapsız kalmasıyla birlikte Selçuk, 2015 ve 2019 yılları arasında yurtdışında gerçekleştirilen proje, kongre, konferans ve seminer benzeri akademik çalışmalar için üst düzey yönetici sıfatıyla, toplamda 6.550 yurtdışı görevlendirmesi yapıldığını söyledi.

Son Haberler