Salı / 20 Ekim 2020

Şevval Şahin’in yarı İngilizce Türkçesi sosyal medyada olay olmuştu, Hürriyet gazetesi yazarından tepki geldi

"Yemin et Şevval, biz Türklerle geçirdiğin şu ahir zamanda 'dondurma' lafını hiç mi duymadın?"

205,340BeğenenlerBeğen
8,582TakipçilerTakip Et

Hürriyet gazetesi magazin yazarı Savaş Özbey, 2018 Türkiye Güzeli Şevval Şahin’in röportajında kullandığı dili eleştirdi. Özbey, “Buradan çıkınca lança (İngilizce “lunch”a – öğle yemeğine) giderim. 8-9 gibi de akşam yemeği yerim. Sonra benim binçiting (İngilizce ‘binge eating’ – tıkınma) modum oluyor. Çil (İngilizce ‘chill’ – keyif, rahatlama) yaparken ayskrim (İngilizce ‘ice cream’ – dondurma) olsun, cips (İngilizce ‘chips’ – patates kızartması) olsun, çaklıt (İngilizce ‘chocolate’ – çikolata) olsun yiyorum…’ Konuşma böyle devam ediyor. Biz acaba ‘Türkiye Güzeli’ diye yanlışlıkla başka bir ülkenin kızını mı seçtik?” diye sordu.

Özbey, “Bu hanımın Türkçesi yetersiz değil. Belli ki İngilizcesi yetersiz, konuşurken zorlanıyor, aralara Türkçe kelimeler serpiştiriyor.Londra’da okumuş olabilirsin. Bir süre yurtdışında kalmış olabilirsin. Yılın belli bölümünü hâlâ orada geçiriyor da olabilirsin.Diyelim ki Türkçeyi hepten unuttun. Pandemide 6 ay uçuş yoktu. O arada bile sıfırdan tekrar sökersin.” görüşünü savundu.

Özbey, “Yemin et Şevval: Biz Türklerle geçirdiğin şu ahir zamanda ‘dondurma’ lafını hiç mi duymadın? Madem her akşam yiyorsun, bakkala telefon açtığında ya da internetten sipariş verirken ‘dondurma’ şıkkı hiç mi çıkmadı karşına? Bakkal amcaya ‘ayskrim’ mi diyorsun. Diyelim ki ilkinde sözlüğe baktın. İkinci akşam, üçüncü akşam da mı öğrenemedin? Belli ki bize değil. E İngilizlerin de umurunda olmayacağına göre… Havan kime?” ifadesini kullandı.

 

Son Haberler

İsmet Berkan Hürriyet’ten kovuldu… Berkan: Detayları Cem Küçük’e sorabilirsiniz

Hürriyet gazetesi köşe yazarı İsmet Berkan'ın işe son verildi. Berkan'ın ayrılık haberini yandaş yazar Cem Küçük Twitter hesabından duyurdu.

Star TV Atatürk’e hakaret eden ‘AKP’li gelin adayı’ hakkında kararını verdi

Star TV Genel müdürü Ömer Özgüner, Atatürk'e hakaret eden gelin adayı Yağmur Avcı'nın programdan pazartesiyi beklemeksizin çıkartılmasını istediği öğrenildi.

Mahkemeden Atatürk’e hakaret eden Akit’e 10 Kasım ayarı

Atatürk’ün ölüm yıldönümünde ‘Zulüm 1938’de son buldu’ başlığıyla video yayınlayan Akit TV’ye verilen duruşma saati dikkat çekti. Mahkeme, duruşmayı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm saati olan 09.05’te yapmaya karar verdi.

Vatanım Sensin dizisinden flaş ‘Atatürk’ kararı

O3 Medya, "Vatanım Sensin" dizisinde sürpriz bir değişikliğe gidiliyor. Atatürk karakterini diziye dahil etme kararı aldı.

Şirin Payzın acılı velinin feryadını görmedi

Aladağ'da kül olan yurt binasının önünde kızının akıbetini öğrenmeye çalışan bir öğrenci velisi, "Burası Süleymancıların yurdu. Devlet yurdunu yıktılar, çocuklarımızı buraya yerleştirdiler" diye isyan...

Gündem

İYİ Parti’de Meral Akşener’i zora sokacak talep! Ümit Özdağ için ihraç istemi!

İYİ Parti'de FETÖ tartışmasının fitilini ateşleyen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın partiden ihracı için ilk adım atıldı.

‘Berat Albayrak’ın yetkisi arttırılacak’

Hazine seneye 270.8 milyar lira daha borçlanacak. Kamu bankalarına da 54.1 milyar liralık borçlanma senedi verilecek.

Vatandaşlar korona virüs önlemleri hakkında bakın ne düşünüyor: Son anketten çarpıcı sonuçlar

ADAMOR, Türkiye Endeksi Ekim 2020 Gündem Araştırması Raporu’nun sonuçlarına göre; halkın yüzde 55’i salgınla mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağının yeniden uygulanması gerektiğini belirtti. Anket sonuçlarına göre sokağa çıkma yasağını destekleyen CHP seçmeni olarak açıklanırken, sokağa çıkma yasaklarına karşı çıkanlar ise AKP seçmeni olarak açıklandı.

Ahmet Davutoğlu’ndan Erdoğan ve Bahçeli’ye çok sert sözler

Ankara’da il başkanları toplantısında konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP'li cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parti üyelerine yönelik "Yakınlarınızı atayarak aşiretleşmeyin" uyarısını eleştirdi. Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'yi de çok sert eleştirdi.

Dervişoğlu’ndan Ümit Özdağ’a jet yanıt

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın Koray Aydın ve Buğra Kavuncu'yu hedef alan açıklamalarına tepki gösterdi.