Serpil Midyatlı SPD yönetiminde: Türkiye kökenli bir solcu

Almanya'da sosyal demokrasi bir yönetim depremi yaşarken, parti dışında pek bilinmeyen bir solcu kadın tüm dikkatleri üzerine çekti. Angela Merkel hükümetinde SPD'nin yeri olmadığını savunan Serpil Midyatlı, SPD solunun ağır toplarından biri kabul ediliyor.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi SPD’de “sola dönüş” olarak da tanımlanan yönetim depremi, kimsenin beklemediği bir sürprize sahne oldu. Parti başkan yardımcılıklarından birini ailesi Türkiye kökenli olan Serpil Midyatlı kazandı. Yüzde 80 gibi bir oy oranıyla delegelerin büyük desteğini alarak bu göreve gelen 1975 Kiel doğumlu “sol sosyal demokrat”, partinin sol kanadından olması ve başından itibaren Hıristiyan demokratlarla yapılan “Büyük Koalisyon” karşıtı tutumuyla tanınıyor.

Kiel’in yoksul ve güçlüklerle bezeli bir semtinde doğup büyüyen Midyatlı’nın yaşamöyküsü, parti içinde de büyük saygıyla karşılanıyor. 44 yaşındaki kadın politikacının geldiği nokta, “sadece SPD’de yaşanabilecek bir başarı öyküsü” olarak tanımlanıyor. Midyatlı, yeni eşbaşkanlar Norbert Walter-Borjans ile Saskia Esken’in göreve geldiği ve kendisinin de beş başkan yardımcılığından birini üstlendiği kongredeki konuşmasında aşmak zorunda kaldığı engelleri hatırlattı. Serpil Midyatlı’nın “Bir insana hayatta iki veya hatta üç şans verilmeli” sözleri delegelerin ilgisi ve alkışlarıyla karşılandı.

Midyatlı’nın başkan yardımcılığı seçiminden birkaç saat önce bu görev için önerildiğini öğrenmesi, parti içindeki hızlı trafiğe bir başka örnek olarak değerlendirildi.
Serpil Midyatlı, halen SPD’nin Kuzey Almanya’daki Schleswig-Holstein Eyaleti Başkanı ve eyalet milletvekili olarak görev yapıyor.

HALKWEB-BERLİN

Foto: Steffen Voß / Thomas Eisenkrätzer / www.serpil-midyatli.de

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tepki: Nerede kaldı bu süt?

Gayrette Havalimanı Metro Hattı İlk Ray Kaynak Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde yine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. Erdoğan,”‘Suyu ucuzlatacağız’ dediler, ucuzlattılar mı? ‘Otobüsteki ücretleri düşüreceğiz’ dediler, düşürdüler mi? Ücretsiz süt vereceklerdi, nerede kaldı bu süt? Allah izin versin de yağmurlarımız kesilmesin, sular devam etsin” ifadelerini kullandı.

Mine Kırıkkanat’ın ‘Bahçeli ve evlilik’ paylaşımına MHP’den belden aşağı tepki!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada söylediği 'Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor.' sözüne bekar olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi hatırlatarak 'Devlet Bahçeli için çok mu geç' mesajı yazdı. Mesaja MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt 'belden aşağı' sözlerle yanıt verdi.

Bakan Turhan: Evet Kanal İstanbul bir rant projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul projesini yapacaklarını ve faturayı İBB’ye göndereceklerini belirtti.
210,009BeğenenlerBeğen
4,675TakipçilerTakip Et