Cumartesi / 8 Ağustos 2020

Selvi’den ‘Pelikancılar’ yorumu: ‘İlginç bir dönem, Erdoğan sinyali verdi’

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP içinden kulislerine devam ediyor.

206,477BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et

Bir önceki yazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eylülde meydanlara ineceğini ve yeni parti hazırlığı içindeki Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’yu hedef alacağını yazan Selvi, bu kez “Pelikancılar” olarak bilinen gruba yönelik Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’ndeki ziyareti yorumladı.

Selvi, “Erdoğan, bu ziyaretiyle yeni parti kuracaklara mesaj verdi. Daha doğrusu yeni parti kuracak olanlarla hangi yöntemlerle mücadele edeceğinin sinyalini verdi” diyor.

Selvi, “Cumhurbaşkanı bu süreçte sadece görünür muhalefetle mücadele etmeyecek. Bir de görünmez muhalefetle uğraşmak zorunda kalacak” ifadesini kullanıyor ve ekliyor:

“AK Parti içinden çıkarak yeni parti kuracaklardan söz ediyorum. Abdullah Gül, Ali Babacanve Ahmet Davutoğlu’nu kast ediyorum. Peki Erdoğan onlara karşı nasıl bir strateji izleyecek? AK Parti’nin siyasal tarihi açısından önemli bir nokta. Elbette ki bunu Erdoğan bayramdan sonra sahalara çıkıp Konya ve Kayseri mitinglerini yaptığında daha net göreceğiz. Ancak siyaset biraz da semboller üzerinden yapılır. Cumhurbaşkanı Erdoğan dikkat çekici bir ziyaret yaptı.

Süheyb Öğüt ve gazeteci Hilal Kaplan’ın başında bulunduğu Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’ni ziyaret etti. Bosphorus Global, Ahmet Davutoğlu’nun başkanlıktan istifa ettirilme sürecindeki ‘pelikan bildirisi’ ile gündeme gelmişti. Tam da Abdullah Gül-Ali Babacan partilerinin kurulacağı bir dönemde, tam da Ahmet Davutoğlu’nun parti kurma çalışmalarını yoğunlaştırdığı bir sırada bu ziyaret önemli bir mesajdı. Erdoğan, bu ziyaretiyle yeni parti kuracaklara mesaj verdi. Daha doğrusu yeni parti kuracak olanlarla hangi yöntemlerle mücadele edeceğinin sinyalini verdi. İlginç bir dönem.”

Erdoğan’ın “Pelikancılar” grubunun merkezindeki görüşmeye ilişkin Bosphorus Global’in hesabından yapılan paylaşımda, ‘Pelikan’a ait bazı Twitter hesapları da işaretlenmişti

Bu hesaplardan biri de ‘Fetö Gerçekleri’ adlı hesaptı.

Erdoğan ziyaretinin gerçekleştiği gün, bu Twitter hesabından yapılan paylaşımlar ise manidardı…

Zira eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın, Ali Babacan’la yeni parti hazırlığında olduğu söylenen Abdullah Gül ile ilgili konuşması “FETÖ” gözdağı ile paylaşıldı.

Söz konusu tweette, “FETÖ firarisi Ekrem Dumanlı’nın ‘Abdullah Gül’ ile New York anıları: Gülen’i çok özledim, beni görüştür dedi” gibi ifadelere yer verildi.

Öte yandan Selvi, Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun, tercihleriyle süreci etkileme şansına sahip olacaklarını belirtirken, “Ekrem İmamoğlu isminin altını özellikle çiziyorum. Artık Ekrem İmamoğlu’suz siyaset denklemi kurulamaz” görüşünü dile getiriyor.

Yazının tamamı için tıklayınız. 

Muharrem İnce açık açık konuştu: Yüzde 31 ile bıraktım, harekete geçiyorum

Cumhuriyet Halk Partisi'nden ayrılıp yeni parti kuracağı iddia edilen Muharrem İnce, suskunluğunu bozdu ve çarpıcı açıklamalarda bulundu

CHP’nin İnce’ye vereceği ‘yeni parti’ cevabı hazır

Muharrem İnce ve ekibinin ‘CHP 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde 60 bin sandığa gözlemci koymadı’ iddiasıyla yönetimi eleştireceği kulislerde dolaşıyor.

Deniz Baykal’dan Muharrem İnce ve CHP’lilere çağrı

Deniz Baykal, Muharrem İnce'nin CHP'den ayrılmaması için genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret edeceğini açıkladı.

Deniz Zeyrek’ten CHP’ye uyarı: İnce ve Kılıçdaroğlu bu istatistiklere bakmalı

Yargıtay Başsavcılığı'nın siyasi partilerle ilgili rakamlarını inceleyen Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, ortaya çıkan tabloya hem Kılıçdaroğlu'nun hem de İnce'nin dikkat etmesi gerektiğini yazdı.

Muharrem İnce’den flaş yeni parti açıklaması

CHP'den ayrılacağı ve yeni parti kuracağı ileri sürülen Muharrem İnce çarpıcı bir açıklama yaptı
206,477BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et