Selvi’den ‘Pelikancılar’ yorumu: ‘İlginç bir dönem, Erdoğan sinyali verdi’

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP içinden kulislerine devam ediyor.

Bir önceki yazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eylülde meydanlara ineceğini ve yeni parti hazırlığı içindeki Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’yu hedef alacağını yazan Selvi, bu kez “Pelikancılar” olarak bilinen gruba yönelik Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’ndeki ziyareti yorumladı.

Selvi, “Erdoğan, bu ziyaretiyle yeni parti kuracaklara mesaj verdi. Daha doğrusu yeni parti kuracak olanlarla hangi yöntemlerle mücadele edeceğinin sinyalini verdi” diyor.

Selvi, “Cumhurbaşkanı bu süreçte sadece görünür muhalefetle mücadele etmeyecek. Bir de görünmez muhalefetle uğraşmak zorunda kalacak” ifadesini kullanıyor ve ekliyor:

“AK Parti içinden çıkarak yeni parti kuracaklardan söz ediyorum. Abdullah Gül, Ali Babacanve Ahmet Davutoğlu’nu kast ediyorum. Peki Erdoğan onlara karşı nasıl bir strateji izleyecek? AK Parti’nin siyasal tarihi açısından önemli bir nokta. Elbette ki bunu Erdoğan bayramdan sonra sahalara çıkıp Konya ve Kayseri mitinglerini yaptığında daha net göreceğiz. Ancak siyaset biraz da semboller üzerinden yapılır. Cumhurbaşkanı Erdoğan dikkat çekici bir ziyaret yaptı.

Süheyb Öğüt ve gazeteci Hilal Kaplan’ın başında bulunduğu Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’ni ziyaret etti. Bosphorus Global, Ahmet Davutoğlu’nun başkanlıktan istifa ettirilme sürecindeki ‘pelikan bildirisi’ ile gündeme gelmişti. Tam da Abdullah Gül-Ali Babacan partilerinin kurulacağı bir dönemde, tam da Ahmet Davutoğlu’nun parti kurma çalışmalarını yoğunlaştırdığı bir sırada bu ziyaret önemli bir mesajdı. Erdoğan, bu ziyaretiyle yeni parti kuracaklara mesaj verdi. Daha doğrusu yeni parti kuracak olanlarla hangi yöntemlerle mücadele edeceğinin sinyalini verdi. İlginç bir dönem.”

Erdoğan’ın “Pelikancılar” grubunun merkezindeki görüşmeye ilişkin Bosphorus Global’in hesabından yapılan paylaşımda, ‘Pelikan’a ait bazı Twitter hesapları da işaretlenmişti

Bu hesaplardan biri de ‘Fetö Gerçekleri’ adlı hesaptı.

Erdoğan ziyaretinin gerçekleştiği gün, bu Twitter hesabından yapılan paylaşımlar ise manidardı…

Zira eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın, Ali Babacan’la yeni parti hazırlığında olduğu söylenen Abdullah Gül ile ilgili konuşması “FETÖ” gözdağı ile paylaşıldı.

Söz konusu tweette, “FETÖ firarisi Ekrem Dumanlı’nın ‘Abdullah Gül’ ile New York anıları: Gülen’i çok özledim, beni görüştür dedi” gibi ifadelere yer verildi.

Öte yandan Selvi, Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun, tercihleriyle süreci etkileme şansına sahip olacaklarını belirtirken, “Ekrem İmamoğlu isminin altını özellikle çiziyorum. Artık Ekrem İmamoğlu’suz siyaset denklemi kurulamaz” görüşünü dile getiriyor.

Yazının tamamı için tıklayınız. 

En çok okunan haberler

6 kişinin tecavüzüne uğrayan 13 yaşındaki çocuk intihar etti

Tayland’da, 13 yaşında olan ve 6 kişinin tecavüzüne uğrayan kız çocuğu, kendisine ait Facebook hesabında üst üste mesajlar paylaştıktan sonra intihar etti.

İslamcı sosyete yine şatafatıyla gündemde: Londra’dan gelen Tubiş’e hoş geldin partisi

Türkiye Büşra Nur Çalar'ın şatafatlı hayatına odaklanmışken, bir görüntü daha sosyal medyanın gündeminde. 'Londra'dan gelen Tubiş'e hoş geldin partisi...' AKP aday adayı olan Ahu Kalfa'nın partisi gündeme bomba gibi düştü.

“Ya o CHP’li siyasetçinin siyasi hayatı bitecek, ya da Rahmi Turan’ın gazeteciliği”

Gazeteci,Yazar Gürkan Hacır, sosyal medya hesabından Rahmi Turan'ın 'Saray'a giden CHP'li iddialarını yorumladı.

Türkiye’nin en borçlu belediyesinde ‘yemeyen keriz’ manzarası: AKP’li belediyenin araç kiralama işini AKP’li vekil kazandı

AKP’li belediyede asli görevi kanalizasyon ve su hizmeti olan belediye şirketi, lüks araç kiralama işine girdi. İhaleyi de AKP’li vekilin şirketi kazandı.