Selvi: Erdoğan programını değiştirdi, sahaya indi

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, gazeteci İsmail Küçükkaya'nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na önceden soruları verdiği iddiasını değerlendirdi. Selvi "İsmail Küçükkaya’yı çarmıha germek istemem demiştim ama tür ilişkiler hem kendisine hem de Ekrem İmamoğlu’na zarar verir" dedi. Selvi, 39 ilçedeki mitingini iptal eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programını değiştirdiğini ve sahaya indiğini de yazdı.

207,592BeğenenlerBeğen
7,896TakipçilerTakip Et

Abdulkadir Selvi, Hürriyet’te “İstanbul seçimlerinde ilginç şeyler oluyor” başlığıyla yayımlanan yazısında “Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın çıktığı ortak yayın bitti ama tartışması bitmedi. Şimdi de İsmail Küçükkaya’nın programdan üç gün önce Ekrem İmamoğlu ile Taksim’de The Marmara Hotel’de yaptıkları görüşme tartışılıyor” ifadesini kullandı.

Küçükkaya’nın “şeffaf” bir şekilde programın açılışında bu konuda bilgi vermesi gerektiğini söyleyen Selvi, AKP’lilerin bu görüşmenin seçime nasıl yansıyacağını araştırmakla meşgul olduğunu belirtti.

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

“İsmail Küçükkaya’yı çarmıha germek istemem. Ama bu işlerin ilacı şeffaflıktır. Programın açılışında bu konuda bilgi verebilirdi. Daha önemlisi ise Ekrem İmamoğlu ile görüşmesi hakkında Binali Yıldırım’ı önceden bilgilendirmesi gerekirdi. Şeffaflığa özen gösterilse, Binali Yıldırım’ın “Küçükkaya ile İmamoğlu’nun bir otelde yüz yüze buluşması gayriahlakidir” diye tepki göstermesine gerek kalmazdı. İsmail Küçükkaya’yı çarmıha germek istemem demiştim ama tür ilişkiler hem kendisine hem de Ekrem İmamoğlu’na zarar verir.

AK Partililer, dün bu görüşmenin seçime nasıl yansıyacağını araştırmakla meşguldü. Seçmenlerin büyük ölçüde kararını verdiği gözleniyor. Özellikle YSK’nın iptal kararıyla oluşan yarılma iki aday arasında farkın açılmasına yol açmıştı. Bu durum Ekrem İmamoğlu’nun şansını etkiler mi ve aradaki farkın kapanmasına yol açar mı emin değilim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 23 Haziran sürecinde İstanbul’un 39 ilçesinde yapacağı miting programının iptal edildiği belirtiliyordu. Bu programın iptal edilmesinde Erdoğan’ın “seçimi kaybederse Binali kaybeder” anlayışının gerekçe olduğu ifade ediliyordu. Ancak Selvi yazısında Erdoğan’ın programını yeniden değiştirdiğini ve sahaya çıktığını belirtti. Selvi şunları yazdı:

“Önceki gün yapılan değişiklikle Erdoğan dört ilçede açılışlara katılıp meydan konuşması yapacak. 10’a yakın ilçede ise otobüsün üzerinde selamlama turu olacak. Tabii meydanda ya da caddelerde toplanan partililere otobüsün üzerinden kısa selamlama konuşması yapılacak. Erdoğan dün Sultangazi’de ilk programını gerçekleştirdi. Bu programın ikinci ayağında ise Binali Yıldırım yer alıyor. Erdoğan’ın gidemeyeceği Ümraniye, Kâğıthane ve Eyüp başta olmak üzere bazı ilçeleri ise Binali Yıldırım ziyaret edip otobüs üstünde selamlama turu yapacak.”

Selvi, AKP’nin öncelikli hedefinin de Saadet Partisi’nin 31 Mart’ta 103 bin olan oyunun 40-50 binini almak olduğunu belirtti ve “AK Parti, bu seçimde kırgın AK Partilileri, muhafazakâr Kürtleri ve Saadet Partisi seçmenini hedef kitle olarak belirledi. Ama çalışmanın merkezine hemşeri derneklerini yerleştirdi” dedi.

Yazının tamamı için tıklayınız.

loading...

Saray, Soylu’ya tuzak mı kurdu? Sokağa çıkma yasağının iptali ne anlama geliyor?

Bu gelişmeler İçişleri Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı arasında bir problem anlamına geliyor mu?

İkinci Süleyman Soylu vakası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasakları konusunda ikinci kez boşa düştü.

‘İktidar, istediği vekili cezaevine koyar’

Hukukçular, CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi.

Ahmet Hakan’dan aç-kapa rezaletini aklama yazısı: Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye

İktidarın bile tam olarak açıklayamadığı sokağa çıkma skandalını aklamaya çalışan Ahmet Hakan, yaşanan 48 saatin hikayesini, 'Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye' diye kaleme aldı.

Bu iki fotoğraf siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak

Bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.
207,592BeğenenlerBeğen
7,896TakipçilerTakip Et