Sedat Peker’e engelleme geldi

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in YouTube, Twitter ve Instagram hesapları, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engellendi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, örgütüne yönelik operasyon düzenlenip evinin basılmasının ardından, başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere iktidarı hedef alan videolar yayınlamaya başlamıştı.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINA ERİŞİM ENGELİ 

Peker’in sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirilmesi talep edildi.

Siber haklar aktivisti ve bilişim hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in Twitter hesabından aktardığına göre; ilgili platformların Türkiye’de temsilcilikleri olmasına rağmen karar henüz uygulanmadı.

Akdeniz, şu ifadeleri kullandı:

“Sedat Peker’in YouTube kanalı ve bazı videoları ile Twitter ve Instagram hesapları, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engellendi. İlgili platformların Türkiyede temsilcilikleri olmasına rağmen hakimlik kararı henüz uygulanmadı.

Sorulmadan açıklayayım, engelleme kararı var fakat bu platformlar “https” protokolünü kullandığı için Türkiye’deki erişim sağlayıcıları bu adresleri engelleyemiyor. Karar ancak sosyal ağ sağlayıcıları tarafından uygulanabilir.

Türkiye’de Twitter, YouTube ve Instagram’ın artık yasal temsilcileri var. Bu yasal temsilcilikleri Türkiye talep etti ve geçen sene 5651 sayılı Kanun değişti. Sözde bu platformlar “dize geldi”. Türkiye ise uygulamada bu platformlara söz geçiremiyor

Bu arada bu sistemin işlemeyeceğini baştan beri söylüyorum. Bu yazdıklarımla da “Dize geldiler” ve “yerli ve milli oldular” diyenlerle selam söylüyorum. Bu platformlar kolay kolay dize gelmeycekler, kendi politikalarını uygulamaya devam edecekler.”

Son Haberler