Seçim günü Erdoğan’ın yüzüne bakmayan kadın konuştu: Bir şeyler yapmalıydım

Rukiye Şimşek seçim günü yaşananları, sendika.org’a anlattı. Ali Ergin Demirhan’ın gerçekleştirdiği söyleşide Şimşek, gösterdiği tepkiyi ve o gün yaşananları aktardı. Sessiz tepkisiyle, büyük ilgi toplayan ve merak uyandıran Şimşek o anları “iyi ki yapmışım” diye anlattı.

Rukiye Şimşek seçim günü yaşananları, sendika.org’a anlattı. Ali Ergin Demirhan’ın gerçekleştirdiği söyleşide Şimşek, gösterdiği tepkiyi ve o gün yaşananları aktardı. Sessiz tepkisiyle, büyük ilgi toplayan ve merak uyandıran Şimşek o anları “iyi ki yapmışım” diye anlattı.

İşte Ali Ergin Demirhan’ın gerçekleştirdiği ve sendika.org’da yayımlanan o söyleşi:

23 Haziran İstanbul Seçimi’nin en çok konuşulan görüntülerinden biri de Tayyip Erdoğan oy kullanırken kareye giren diğerleri gibi poz vermek yerine yüzünü ters yöne çeviren sandık görevlisiydi. Sosyal medyada gündeme oturdu, iktidar medyası tarafından hedef gösterildi, muhalif kesimler tarafından ise büyük sempatiyle karşılandı. Akşamki kutlamalar sırasında ise, kendisini tanıyıp yanına gelenlerin selfie yarışına girmesiyle, bu kez gülen yüzüyle sosyal medyaya düşmeye başladı.

Büyük ilgi toplayan ve merak uyandıran o kadın, Halkevleri üyesi Rukiye Şimşek. Bu merakı bir nebze olsun gidermek, yüz çeviren kadının kim olduğunu, o gün ne yaptığını kendi dilinden aktarmak için Şimşek’le kısa bir söyleşi yaptık. “Dünyaya 180 derece farklı baktığım bir insanla aynı karede, aynı yöne bakar halde poz vermek istemedim” diyen Şimşek, bunun bu kadar gündem olmasına şaşırdığını ancak iktidar medyasının hedef gösteren haberlerine rağmen halkın ilgi ve desteğinin cesaret verici olduğunu söylüyor.

-Erdoğan oy kullanırken yüzünü çeviren o kadını herkes merak ediyor. O kadın kim?

2010’dan beri Kadıköy Halkevi üyesiyim. Kadın Savunma Ağı’ndayım. Kadın mücadelesi yürütüyorum.

Seçim günü de Tayyip Erdoğan’ın oy kullandığı okulda sandık görevlisiydim. HDP’nin Üsküdar’da sandık görevlisi açığı vardı. Biz de İstanbul Seninle Kazanacak kampanyası çerçevesinde sandık görevlisi, müşahit gönüllü ağı oluşturuyorduk. Daha önce de yine HDP’ye sandık görevlisi desteği sunmuştuk zaten. İletişimimiz vardı. Oradan aradılar. Orada resmi olarak HDP sandık görevlisi olarak yer aldım.

“O SABAH ÖĞRENDİM”

-O gün tam olarak ne oldu? Bizim basına yansıyan görüntülerde gördüğümüzün öncesi ve sonrasıyla neler yaşandı?

Erdoğan’ın oy kullanacağı sandıkta sandık görevlisi olduğumu o sabah öğrendim. Onun öncesinde sadece o okulda oy kullandığını biliyordum ama hangi sandık olduğunu bilmiyordum. Sabah diğer görevlilerle birlikte okulun kapısında toplandığımızda benim bulunduğum sandıkta oy kullanacağını öğrendim.

Saate 6.45’te içeriye aranarak girdik. Olağanüstü bir güvenlik oluşturulmuştu. Normal kolluk kuvvetleri haricinde Cumhurbaşkanlığı’na bağlı güvenlik görevlileri vardı. Başkanlar dahil bütün görevlileri arayarak içeriye almaya başladılar.

Ondan sonra biz görevli olduğumuz sandıklara gittik. Yeminimizi yapıp, torbayı açıp hazırlıklarımızı yaptık. Tam 8’de de oy kullanılmaya başladı.

-Ve Erdoğan geldi?

Erdoğan yanlış hatırlamıyorsam 12 gibi geldi, bakmak lazım. Ama şöyle bir atmosfer vardı; “geliyor”, “geldi”, “az kaldı”, “şu saatte geliyor”, “10 dakika”, “5 dakika” falan… Bir seçmen kalabalığı oluştu. Sonra bir baktık, pat, geldi. Herkes biraz hazırlıksız yakalandı. Salonda TRT’ye ait iki kamera, teçhizat kurulmuştu. Sonra fotoğrafçıları aldılar, onları yerleştirdiler. Sandık görevlileri haricinde herhangi birini tutmadılar salonda. Herkesi dışarı çıkardılar.

-Erdoğan içeri girdiğinde nasıl bir hissiyat oluştu salonda?

Etrafımdakiler böyle bir heyecanlandılar. “Çok kötü yakalandık… ceketimi giyemedim…” falan.

Normalde başkan denetleme yapar. Sınıfa girişleri, üyelerin çalışmalarını denetler. Kendisi seçmen listesini başına geçip imza attırmaz. Ama bu sefer sandık başkanı seçmen listesinin başına oturup kimlikleri kontrol edip imzaları attırıyordu.

Erdoğan geldiği anda da bir telaş hali oldu. Zaten dört kişi geldiler; eşi, kızı ve damadı da oradaydı.

Yanımdaki kadın AKP’nin sandık görevlisiydi, sağ tarafımda sandık görevlisi, onun yanında da memur üye. Erdoğan çıkarken dördümüzle de tokalaştı.

“FARKLI BİR YÖNE BAKMAK İSTEDİM”

-O malum görüntü ondan sonra mı?

Hayır o daha önce. Erdoğan içeri girince sandık başkanıyla tokalaştı. Kimliği masanın üstündeydi. Ben başkanın yanına oturmuştum. Zarf, pusula ve tercih mührünü veriyordum. Erdoğan’a pusula ve mührü uzatacağım sırada başkan elimden alıp kendisi verdi. Erdoğan oyunu kullandı. Oyunu kullanırken kameralar çekim yapıyordu. O anda kameralara bakmak istemedim. Önce başımı öne eğdim. Sonra kafamı çevirdim. Farklı bir yöne bakmak istedim. Orada olmak gerçekten gergin bir şeydi benim için. Diğerleri heyecanlanıp kıpır kıpır dururlarken, ben orada olmanın rahatsızlığını, gerginliğini yaşıyordum.

-Daha sonra bu fark nedeniyle bir sorun yaşadınız mı?

Hiçbir şekilde hiçbir şey yansıtmadılar.

-Görüntülerin kamuoyuna böyle yansıdığını ne zaman anladın? Böyle bir reaksiyon tahmin ediyor muydun?

Aslında yok. Böyle bir şey olacağını çok düşünmemiştim.

Sonra Whatsapp’tan arkadaşlar yazdı. Bir baktım olayın boyutu değişmiş. Sonra bir arkadaşım geldi, “Sen fark etmedin galiba durumu” diye bana Twitter’daki paylaşımları gösterdi. Olay almış yürümüştü.

Bir şey yapmam gerektiğini biliyordum. Hiçbir şey yapmadan duramazdım. Aslında çok fazla seçeneğim de yoktu. Ben de beden diliyle tepkimi ortaya koymayı seçtim.

“HİÇBİR SORUN YOK GİBİ DAVRANAMAZDIM”

-Seni hedef gösterenlerden bazıları “Nasıl bir nefretle kodlanmışlar” gibi şeyler yazdı. Neden böyle yaptın, nefretle kodlanmaktan mı?

Nefret değil aslında. Sonuçta benim aynı pencereden bakmadığım, dünyaya 180 derece farklı baktığım bir insanla aynı karede, aynı yöne bakar halde poz vermek istemedim, onun yüzüne bakmak istemedim.

Kimliğim belli, duruşum belli… Bunun politik altyapısına dair çok şey de söylenebilir. Ankara Garı’ndan (10 Ekim Ankara Katliamı) tut da 25 yılda yaşananlara… Metin Lokumcu’nun anısı var, Gezi’de yitirdiklerimizin anısı var, Elif Çermik’in anısı var, Suruç’un anısı var, Taybet Ana’nın anısı var, Soma’nın anısı var. Yitirdiklerimiz, hapsedilenlerimiz, işi ve geleceği elinden alınanlarımız, çocuk istismarları, kadın cinayetleri…

Onların çizdiği kadın çizgisinde olmayan bir kadın olarak söyleyecek çok sözüm var. “Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, fıtratına aykırı” diyen adama tepki göstermemek fıtratıma aykırı. Yıllardır kadın mücadelesinin içerisindeyim. Aynı karede hiçbir farkımız, sorunumuz yok gibi davranamazdım.

“İYİ Kİ YAPMIŞIM”

-Hedef gösterenler oldu?

Hiç okumadım.

-Tedirgin oldun mu?

İster istemez. Olayın boyutunu görünce… Bu kadar yayılacağını çok beklemiyordum.

Bence benim gibi olan ya da benim gibi düşünen herkesin tepkisini göstermesi gerekirdi, doğru olan buydu.

-Bir de destek mesajları, hatta yolda yakalayıp selfie çektirenler…

Onlara engel olamadım. İnsanlar öyle güzel, candan bir şekilde karşıladılar ki… Hele kadınlar, kadınların sarılması, öyle candan, öyle sıkı… “Yok ya, iyi ki yapmışım” dedim yani. İyi ki böyle bir şey olmuş yani.

En çok okunan haberler

Barbaros Şansal’a bindiği takside tecavüz ve ölüm tehdidi

Tasarımcı Barbaros Şansal, bindiği taksicinin kendisini tam olarak tanıyamadığını ve kendisi hakkında tecavüz ve ölüm tehdidinde bulunduğunu yazdı. Şansal ertesi gün de Sarıyer'de darp edildiğini köşesinden bildirdi.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Osmanlı torunu bu fotoğrafla ilgili açıklama yaptı

Sultan ikinci Abdülhamit'in torunu Nilhan Osmanoğlu, sosyal medyadan kendisinin hedef alındığını söyleyip açıklamada bulundu.

“Mehmetçiğin arkasında durduğum için hedef alındım” diyen Atalay’a cevap veremeyeceği soru: Senin Mehmetçiğin adresi Beştepe mi, çakal…

Atalay'ın bu sözlerine tepkiler gecikmedi. İktisatçı Mustafa Sönmez Atalay'a "Senin Mehmetçiğin adresi Beştepe mi, çakal..." sözleriyle yanıt verdi. 

Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?

CHP Milletvekili Özgür Karabat, RTÜK'e internet üzerinden yayın yapan platformları denetleme yetkisi verilmesinin ardından Netflix'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığını iddia etti.

Diyarbakır’da yurttaştan belediye önünde kayyuma tepki: Oyumuz zehir olsun

Diyarbakır'da belediyeye kayyum atandığını öğrenen yurttaş "Oyumuz zehir olsun" diyerek kararı protesto etti.

Görevden alınan Ahmet Türk: Hukuksuzluktan başka bir şey değil

İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla yerine ikinci kez kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk konuya ilişkin açıklama yaptı.

Devlet Bahçeli’den Süleyman Soylu’ya ‘kayyum’ tebriği

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak Diyarbakır, Van ve Mardin belediyeleriyle ilgili operasyonlardan dolayı tebrik etti.

SANA: TSK, isyancılara yardım amacıyla Han Şeyhun’a girdi, bu saldırgan adım Suriye Ordusu’nun kararlılığını etkilemez

Suriye devlet ajansı, Türkiye'ye ait ve üzerilerinde cephane bulunan bir askeri konvoyun İdlib'teki 'silahlı muhaliflere' yardım etmek üzere Han Şeyhun'a girdiğini açıkladı.

Suriye uçakları TSK konvoyunu bombaladı mı?

Suriye uçaklarının Morek’te yer alan gözlem noktasına giden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyunun 400 metre yakınını bombaladığı iddia ediliyor.

Diyarbakır’a kayyum atanan Vali: Mahşeri vicdanı yaralayıcı uygulamalar gerçekleştirildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 'Vicdanı yaralayıcı bir dizi uygulama gerçekleştirildi' dedi.

Ekrem İmamoğlu: Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez

Ekrem İmamoğlu, HDP'li seçilmiş 3 belediye başkanının görevden alınmasına ve yerlerine kayyum atanmasına tepki gösterdi.