Cumartesi / 4 Temmuz 2020

‘SDG – Şam’ anlaşmasının detayları ortaya çıktı

Suriyeli kaynaklara göre Şam ile SDG arasındaki anlaşma özerkliği kapsamadığı iddia edildi.

207,036BeğenenlerBeğen
7,860TakipçilerTakip Et

DW Türkçe’nin ulaştığı Suriyeli kaynaklara göre Şam ile SDG arasındaki anlaşma özerkliği kapsamıyor. Suriye ordusunun Kobani, Menbiç ve Kamışlı gibi bölgelerde sınırı kontrol edeceği belirtiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarıyla yürüttüğü “Barış Pınarı Harekatı” operasyonu devam ederken Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Pazar akşamı Şam hükümeti ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

Anlaşmanın detayları hakkında bilgi verilmedi, ancak Suriye ordusuna bağlı askerlerin sınır güvenliğini alarak TSK ve ÖSO’nun ilerleyişine engel olacağı vurgulandı.

Suriyeli Kürtlere yakın haber sitelerinden ise anlaşmanın içeriğine dair olduğu iddia edilen bazı bilgiler sızdırıldı. Söz konusu haberlerde Suriye Kürtlerine ülkenin kuzeyinde özerklik verileceği, SDG’nin örgütsel yapısına dokunulmayacağı, Kürtler ile Arapların yönetimde eşit söz hakkı olacağı ve SDG’nin Suriye ordusunun 5’inci kolordusu olarak görev yapacağı iddia edildi.

Ancak DW Türkçe’den Tunca Öğreten’in haberine göre, Suriye’nin kuzeyinde ulaştığı yerel kaynaklara göre anlaşmada bu maddeler yer almıyor. Yerel kaynaklara göre bu haberler, Şam yönetimine özerklik konusunda baskı yapmak için servis ediliyor.

Şam’a yakın kaynakların verdiği bilgilere göre anlaşmada, özerklik verilmesi ya da SDG’nin 5’inci kolordu olarak faaliyetlerine devam etmesi yönünde bir madde yok, anlaşma yalnızca Suriye’nin kuzeyindeki sınır hattının kontrolü ve TSK’nin gerçekleştirdiği harekatı kısıtlamak için yapıldı.

Suriye ordusunun TSK ve ÖSO’nun halihazırda ilerleme katettiği Tel Abyad ve Resul Ayn’a konuşlanmayacağını aktaran kaynağa göre, Suriye ordusu Kamışlı, Kobani ve Menbiç gibi TSK ve ÖSO’nun henüz ele geçirmediği bölgelere girecek ve oralarda SDG savaşçılarıyla Türkiye sınırı arasında bir set oluşturacak.

Aynı kaynak, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in rızası olmadan bir anlaşmaya yeltenmeyeceğinin de altını çizdi. Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yakın ilişkisine dikkati çeken kaynak, anlaşmadan Ankara’nın da haberdar olduğunu söyledi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler toplantısında Türkiye’nin harekatına yeşil ışık yakması, Kürtleri sıkıştırıp Esad ile masaya oturmaya zorlamak için bir hamle olduğunu savunan Şam’a yakın kaynağa göre, Erdoğan’ın dört gün önce yaptığı bir konuşmada hârekatın Adana Mutabakatı’na dayandığına dair sözleri de bugün gelinen noktanın bir önsözü.

Suriye ile Türkiye arasında imzalanan 1998 tarihli Adana Mutabakatı, iki ülkenin kendilerini tehdit eden terör örgütlerine karşı önlem almayı ve kendi topraklarında tüm faaliyetlerine engel olmayı öngörüyordu.

Yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre anlaşmanın ardından iddia edildiği gibi Suriye askeri henüz Kobani’ye ulaşmış değil. Ancak bazı birliklerin Menbiç’in güneyine ulaştığı ve zamanla ilçenin kuzeyine hareket ederek ÖSO’nun karşısında konuşlanacağı belirtiliyor.

Kaynaklar, Kamışlı’da da benzer bir durumun yaşanacağını söylüyor. Halihazırda ilçede Şam yönetiminin kontrolünde bir bölge ve havaalanının olduğunu hatırlatan kaynaklar, önceki gece Şam’dan kalkan bir uçakla üsse takviye yapıldığını söylüyor. Bugün itibariyle birliklerin kentin kuzeyine doğru hareket ettiği ve Türkiye sınırında yine ÖSO’nun karşısındaki yerini alacağı aktarılıyor.

Suriye Ordusu ayrıca Tabka, Til Temir ve Tel Abyad’ın güneyinde yer alan M-4 karayolunun altındaki Ayn İssa’ya da konuşlanmış durumda.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.

Sakarya’da facia ‘geliyorum’ demiş, işçiler: Isınma vardı 4 gündür uyarıyorduk

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.

AKP’li başkandan Binali Yıldırım faturası: ‘Seçim harcamalarını belediyeye ödetti’

Tekrarlanan seçimde Binali Yıldırım'a destek vermek amacıyla İstanbul'a giden Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekilerin masraflarının faturasının Çorum Belediyesi’ne kesildiğini ileri sürüldü.

İsmail Saymaz son anketi açıkladı: Metropoll’den Erdoğan’ı kızdıracak haber

Gazeteci İsmail Saymaz’ın açıkladığı Metropoll Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması sonuçlarına göre AKP’nin oyunun gerilediği görüldü.
207,036BeğenenlerBeğen
7,860TakipçilerTakip Et