Saray’da planlanmamış görüşme: Gündem kabine mi?

Başbakan Binali Yıldırım programında olmayan bir şekilde Saray'a gidiyor.

Başbakan Binali Yıldırım, programında olmayan bir şekilde Saray’a giderek AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşmenin kabine değişikliği gündemiyle olduğu iddia ediliyor.

Erdoğan-Yıldırım görüşmesi saat 12:17’de başladı. Kulislerde, kabine revizyonu olacağı iddiası dolaşıyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı’nda basına açıklama yapacağı belirtildi.

 

ANKARA KULİSLERİNDE BUNLAR KONUŞULUYOR

AKP kaynakları, partinin büyük kongresinin yapıldığı ve Erdoğan’ın yeniden genel başkanlığa getirildiği Mayıs ayından bu yana kabine revizyonunun beklendiğini dile getiriyorlardı.

Cumhurbaşkanlığı’na yakın bir başka kaynak, “Görüşme sonrası kabine revizyonu yönünde bir kararın çıkması kuvvetle muhtemel” derken, Başbakanlık kaynakları görüşmenin ‘rutin görüşmenin öne çekilmesi olup olmadığı’ konusuyla ilgili yorum yapmadılar.

Hükümete yakın bir kaynak, “Dünden itibaren kabine revizyonuyla ilgili hareketli bir trafik yaşanıyor. Sanırım bugün, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın başka programlarının olmaması da kabinedeki olası değişikliğe işaret” diye konuştu.

Başka bir kaynak ise, “Yıldırım, Cumhurbaşkanı ile görüşmesi sonrasında kuvvetle kabinenin yeni şekliyle ilgili açıklama yapacak” değerlendirmesinde bulundu.

Reuters’ın Mayıs ayında, yetkililerin görüşlerine dayandırarak yaptığı analiz haberde, düşünülen kabine revizyonu ile AKP’nin 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha dinamik bir hükümetle girmeyi amaçladığı vurgulanmıştı.

SELVİ MAYIS AYINDA YAZMIŞTI

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, geçen Mayıs ayında kabine değişikliğine ilişkin çarpıcı bir yazı kaleme almıştı.

Son Haberler