Saray’da görev yapanlara yüzde 500 zam!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş sonrasında Saray’daki “kurullarla” ilgili yeni düzenleme yapıldı.

Gölge kabinesini oluşturan, eski parti yöneticilerini ve bakanları bu kurullarda görevlendirerek maaş almalarına olanak sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı bünyesinde de yeni yapılanmalara gitti.
Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair kararname, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararnameye göre, Cumhurbaşkanlığına bağlı olan saray, köşk, müzeler ve tarihi fabrikaların bünyesindeki taşınır ve taşınmaz kültür varlıkları ile tarihi bahçelerin bakım, onarım, restorasyon ve koruma hizmetlerinin “bilimsel açıdan değerlendirilmesi amacıyla” geçen yıl oluşturulan Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu’nun üyelerinin aldıkları “huzur hakkı” arttırıldı. Düzenlemeyle ayrıca başkanlık bünyesinde ihtiyaç duyulan alanlarda danışmanlık ve ihtisas komitelerinin de kurulması ve bu komitelerde görev alanlara da her toplantı için ücret ödenmesi kararlaştırıldı.

9 BİN KATSAYI ÜZERİNDEN HUZUR HAKKI
BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; kararnamede, Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu üyeleri ile danışmanlık ve ihtisas komitesi üyelerine ödenecek ücretler belirlendi. Bu kapsamda ayda üçten fazla olmamak üzere her bir toplantı için Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu üyelerine yapılan ödemeye esas alınan “1500” gösterge rakamı “9000” e çıkartıldı. Böylelikle bu kurulun üyelerinin toplantı başına aldıkları 207 TL ücret bin 246 TL’ye çıktı. Üyelere, üç toplantı karşılığı ayda 3 bin 738 TL’ye kadar ödeme yapılabilecek. Yeni kurulacak danışmanlık komitesi üyelerine bin 38 TL, ihtisas komitesi üyelerine de toplantı başına 830 TL ödenecek.

DIŞ GÜVENLİĞİ POLİS SAĞLAYACAK
Yapılan bir başka düzenleme ile Milli Saraylar’a bağlı Müzecilik ve Tanıtım Dairesi Başkanlığının görev alanına geleneksel el sanatlarının sürdürülmesine ilişkin faaliyetler de eklendi. Güvenlik ve emniyet hizmetlerine ilişkin düzenleme ile Milli Saraylar İdaresi Başkanlığının yönetim ve sorumluluğunda bulunan saray, köşk, kasır, müzeler ve tarihi fabrikalar ile bina ve tesislerin iç güvenliği Başkanlık tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde, dış güvenlik ve emniyet tedbirleri bulundukları ildeki kolluk kuvvetleri vasıtasıyla valiliklerce sağlanacak.

KURUL ENFLASYONU
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Politika Kurulları adı altında Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu ve Yerel Yönetim Politikaları Kurulu oluşturuldu. Erdoğan ayrıca çoğu eski AKP kadrolarından oluşan Yüksek İstişare Kurulu’nu kurdu.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Meclis’te Alevi önergesi kavgası… MHP’lilerden ‘git’ diyen Tanrıkulu’na ‘it’ saldırısı

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Grubunun Alevilere yönelik gerçekleşen sistematik saldırıların detaylı olarak araştırılması için Meclis başkanlığına verdiği araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında tartışma yaşandı.

Ali Babacan cephesinden AKP çıkışı: ‘Hasmı olmayacağız’

Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan cephesinden AKP'ye karşı izlenecek tutum hakkında açıklama geldi.

‘Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın’ önergesi reddedildi

Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın önergesi TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada reddedildi.

Erdoğan – Trump görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Donald Trump’la bir araya geldi.

Ceren Özdemir cinayetinin katil zanlısı böyle yakalandı! Linç girişimi…

Ordu'nun Altınordu ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin bir şüpheli yakalandı.
210,629BeğenenlerBeğen
4,582TakipçilerTakip Et