Sapiens’in yazarından insanlığın geleceğine dair şok çıkış

Tüm dünyada ve Türkiye’de en çok satanlar listesine giren “Hayvanlardan Tanrılara-Sapiens” kitabının yazarı İsrailli Yuval Noah Harari, önceki gün İstanbul’da düzenlenen Act Human’ın (İnsani Gelişme Zirvesi) konuşmacısıydı. Öğleden sonra geç saatlerde dev bir salonu hıncahınç dolduran Harari, tarihten başladığı yolculuğu, gelecek öngörüleriyle tamamladı ve salonu büyüledi. Harari dedi ki, “Biyoteknolojiler ve yapay zekâ yardımıyla insanlar […]

Tüm dünyada ve Türkiye’de en çok satanlar listesine giren “Hayvanlardan Tanrılara-Sapiens” kitabının yazarı İsrailli Yuval Noah Harari, önceki gün İstanbul’da düzenlenen Act Human’ın (İnsani Gelişme Zirvesi) konuşmacısıydı. Öğleden sonra geç saatlerde dev bir salonu hıncahınç dolduran Harari, tarihten başladığı yolculuğu, gelecek öngörüleriyle tamamladı ve salonu büyüledi.

Harari dedi ki, “Biyoteknolojiler ve yapay zekâ yardımıyla insanlar kendilerini tanrı seviyesine çıkardı. 21’inci yüzyılın temel ürünleri bedenler, beyinler ve zihinler olacak. Zenginler zihinsel ve bedensel olarak süper insanlar haline gelebilir. Eskiden de zenginfakir, işçi sınıfı ve aristokrasi arasında farklar vardı. Ama gerçek farklılıklar yoktu, çiftçi ile kral arasında fiziksel ve bilişsel anlamda fark yoktu. Ama şimdi beden, beyin ve zihinleri yapabilme gücüyle ekonomik eşitsizlikler gerçek eşitsizlik haline gelebilir. Zenginler süper insanlar haline gelebilir zihinsel ve bedensel olarak. Eski tanrıların ötesine geçeceğiz. İncil’deki tanrının yapabildiği tek şey organik canlılar. İnsanlar, 4 milyar yıllık evrimden sonra organik olmayan canlıları üretmeye, yaşam formlarını üretmeye çalışıyor. Bu artık bir metafor değil. Ama tanrısal yetenekler kazanıyorsanız tanrısal sorumluluklar da elde etmelisiniz.”

İnsanı bir makine olarak ele alma yanılgısının ve insanın psikolojik yapısını anlayamamış olmanın son ve en büyük örneğidir bu sözler.

Evet Harari’nin dediği gibi süper insanlar ortaya çıkacaktır ancak bunlar insanlık tarihinin gördüğü en acımasız, en şiddete eğilimli varlıkları olacaklar. Çünkü insanın içinde doğuştan bulunan şiddeti alt eden tek etken insanın gücünün sınırlı olması ve bu nedenle diğer insanlara olan bağımlılığıdır. Bu bağımlılığı kaldırınca şiddet dolu dizgin boşanır.

İkinci büyük sorun ise süper insanların kendilerini ötekilerden ayıramama sorunu olacaktır. Yani bu insanlar ötekileştirmeyi beceremeyecekleri için şiddet aynı güçte kendilerine yönelecek ve kendilerini yok edeceklerdir.

Neden süper insan kendini ötekilerden ayıramayacak diye sorarsanız, sadece kendi zihnini önemli bir merci olarak kabul eden ve başkasının zihnine önem vermeyen her zihin aynı çıkmaza sürüklenir.

Harari aslında kendi kendisini olumsuzlayan bir söylem içinde. Şöyle ki, insanların geliştikçe intihar oranının ne kadar arttığını kendisi belirtiyor. Kendi verdiği rakamlarla 2012’de savaş ve insani suçlardan ölümlerin sayısı 620 bin iken intihar ederek ölenlerin sayısını 800 bin olarak veren Harari, insanın bilincinin sadece ötekilere bağımlı ve kendi güçsüzlüğünün farkında olduğunda sağlıklı işleyebilecek bir yapı olduğunu bilmeden konuşuyor

Gürbüz Çapan’dan idam gelsin diyenlere ders gibi yanıt!

Peş peşe işlenen kadın cinayetlerinin ardından tekrar idam geri gelsin tartışması başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam’dan terörist çıkmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de Cambridge Camii'nin açılışında konuştu ve Yunus Emre'nin 'Bir kez gönül yıktın ise' adlı şiirini okudu.

Ahmet Davutoğlu’nun partisinin ismi sızdı! Başkanlık yerine parlamenter sistem…

Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisi için geri sayım başladı. Partinin adının Bizim Parti olacağı öne sürüldü. İnternet Haber’in iddiasına göre Çarşamba günü yeni parti resmen ilan edilecek.

Vatandaşın parası böyle gasp edilmiş: Melih Gökçek döneminde belediyeden Osmanlıspor’a 2 milyon

Osmanlıspor’a 25 yıllığına bedelsiz devredilen Yenikent Stadı için belediye bütçesinden bir yılda 2 milyon TL harcandığı ortaya çıktı. Kaymakamlık, elektrik ve doğalgaz giderleri yurttaşın sırtına yüklenen stadın tahliye kararına uymadı.

Ceren Özdemir’in katilinin ifadesi: ‘Yeni avlar aradım’

Ordu’da Ceren Özdemir’i evinin kapısının önünde kalbinden bıçaklayarak öldüren açık cezaevinden iki kez firar eden cinayet hükümlüsü Özgür Arduç’un ifadesi ortaya çıktı. Katil zanlısının ifadesinde kullandıkları sözler ise kan dondurdu. Katil zanlısı Arduç ifadesinde Ceren’i öldürdükten sonra “Sabah inşaatta kaldım. Meyve aldım yeni avlar aradım ancak fırsatını bulamadım” ifadelerini kullandı.
210,622BeğenenlerBeğen
4,583TakipçilerTakip Et