Perşembe / 9 Temmuz 2020

Sapiens’in yazarından insanlığın geleceğine dair şok çıkış

Tüm dünyada ve Türkiye’de en çok satanlar listesine giren “Hayvanlardan Tanrılara-Sapiens” kitabının yazarı İsrailli Yuval Noah Harari, önceki gün İstanbul’da düzenlenen Act Human’ın (İnsani Gelişme Zirvesi) konuşmacısıydı. Öğleden sonra geç saatlerde dev bir salonu hıncahınç dolduran Harari, tarihten başladığı yolculuğu, gelecek öngörüleriyle tamamladı ve salonu büyüledi. Harari dedi ki, “Biyoteknolojiler ve yapay zekâ yardımıyla insanlar […]

206,949BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et

Tüm dünyada ve Türkiye’de en çok satanlar listesine giren “Hayvanlardan Tanrılara-Sapiens” kitabının yazarı İsrailli Yuval Noah Harari, önceki gün İstanbul’da düzenlenen Act Human’ın (İnsani Gelişme Zirvesi) konuşmacısıydı. Öğleden sonra geç saatlerde dev bir salonu hıncahınç dolduran Harari, tarihten başladığı yolculuğu, gelecek öngörüleriyle tamamladı ve salonu büyüledi.

Harari dedi ki, “Biyoteknolojiler ve yapay zekâ yardımıyla insanlar kendilerini tanrı seviyesine çıkardı. 21’inci yüzyılın temel ürünleri bedenler, beyinler ve zihinler olacak. Zenginler zihinsel ve bedensel olarak süper insanlar haline gelebilir. Eskiden de zenginfakir, işçi sınıfı ve aristokrasi arasında farklar vardı. Ama gerçek farklılıklar yoktu, çiftçi ile kral arasında fiziksel ve bilişsel anlamda fark yoktu. Ama şimdi beden, beyin ve zihinleri yapabilme gücüyle ekonomik eşitsizlikler gerçek eşitsizlik haline gelebilir. Zenginler süper insanlar haline gelebilir zihinsel ve bedensel olarak. Eski tanrıların ötesine geçeceğiz. İncil’deki tanrının yapabildiği tek şey organik canlılar. İnsanlar, 4 milyar yıllık evrimden sonra organik olmayan canlıları üretmeye, yaşam formlarını üretmeye çalışıyor. Bu artık bir metafor değil. Ama tanrısal yetenekler kazanıyorsanız tanrısal sorumluluklar da elde etmelisiniz.”

İnsanı bir makine olarak ele alma yanılgısının ve insanın psikolojik yapısını anlayamamış olmanın son ve en büyük örneğidir bu sözler.

Evet Harari’nin dediği gibi süper insanlar ortaya çıkacaktır ancak bunlar insanlık tarihinin gördüğü en acımasız, en şiddete eğilimli varlıkları olacaklar. Çünkü insanın içinde doğuştan bulunan şiddeti alt eden tek etken insanın gücünün sınırlı olması ve bu nedenle diğer insanlara olan bağımlılığıdır. Bu bağımlılığı kaldırınca şiddet dolu dizgin boşanır.

İkinci büyük sorun ise süper insanların kendilerini ötekilerden ayıramama sorunu olacaktır. Yani bu insanlar ötekileştirmeyi beceremeyecekleri için şiddet aynı güçte kendilerine yönelecek ve kendilerini yok edeceklerdir.

Neden süper insan kendini ötekilerden ayıramayacak diye sorarsanız, sadece kendi zihnini önemli bir merci olarak kabul eden ve başkasının zihnine önem vermeyen her zihin aynı çıkmaza sürüklenir.

Harari aslında kendi kendisini olumsuzlayan bir söylem içinde. Şöyle ki, insanların geliştikçe intihar oranının ne kadar arttığını kendisi belirtiyor. Kendi verdiği rakamlarla 2012’de savaş ve insani suçlardan ölümlerin sayısı 620 bin iken intihar ederek ölenlerin sayısını 800 bin olarak veren Harari, insanın bilincinin sadece ötekilere bağımlı ve kendi güçsüzlüğünün farkında olduğunda sağlıklı işleyebilecek bir yapı olduğunu bilmeden konuşuyor

Sakarya’da patlamamış malzemeyi imhaya götüren kamyon patladı: 3 asker şehit, 6 yaralı

Sakarya'da Taşkısığı bölgesinde bir patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Sakarya Valisi Kaldırım, patlamada 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 6 kişinin ise yaralandığını açıkladı

Havai fişek fabrikası sahipleri çalışanları ve yakınlarını suçladı

Havai fişek fabrikasındaki patlamanın ardından gözaltına alınan fabrikanın ortaklarından Ali Rıza Ergenç Coşkun adli kontrol şartıyla salıverilirken, oğlu Yaşar Coşkun tutuklandı. Baba ve oğul, savcılıkta verdikleri ifadelerde patlamanın sorumluluğunu fabrika yöneticilerine ve işçilere yıkmaya çalıştı.

Erkan Baş konuşması sonrası Meclis’te ortalık karıştı! Barış Atay: Feriştahınız gelse…

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş konuşması sonrası Meclis'te ortalık karıştı.

Bahçeli: Temennim, ne idüğü belirsiz şahısların CHP’den tasfiye edilmesi

TBMM'de görüşülen barolarla ilgili yasa teklifine yönelik tepkileri değerlendiren MHP lideri Bahçeli, "Saltanatları tartışmaya açılan bazı baroların CHP takviyeli protestoları demokratik bir hak değil, densiz bir zorlamadır" dedi. CHP yönetimine tepki gösteren Bahçeli, CHP'lilere çağrı yaptı: "Temennim CHP kurultayında, bu partinin tepesine musallat olmuş ne idüğü belirsiz şahısların Cumhuriyet, Atatürk ve bağımsızlık sevdasıyla kalpleri çarpan sağduyulu CHP’liler tarafından tasfiye edilmeleri."

İmamoğlu, İBB’deki tartışma yaratan atamayla ilgili konuştu

İBB Genel Sekreterliği'ne atanan Can Akın Çağlar'ın AKP yaşanan tartışmaların ardından İmamoğlu'ndan "Kamu yöneticisi olabilir; ama bir partinin mensubu olmadığını biliyorum” açıklaması geldi.
206,949BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et