Sansüre bahane: Ülke menfaatleri

THY tarafından uygulanan sansür TBMM'de tartışıldı. AKP’li Çonkar “Ülke menfaatlerinin gözetildiği” savunmasını yaptı.

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda THY’nin muhalif gazetelere sansürü gündeme gelince AKP’li Çonkar “Ülke menfaatlerinin gözetildiği” savunmasını yaparken, CHP’li Çakırözer THY’nin bu tutumunun yandaşa tiraj avantajı sağladığını söyledi.

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda AKP’li Ahmet Berat Çonkar, THY’nin muhalif gazetelere sansürünü, “Ülke menfaatlerinin gözetildiği” iddiasıyla savunurken, CHP’li Utku Çakırözer, THY’nin bu tutumuyla yandaş basına tiraj avantajı sağlayarak kamu ilanlarının paylaşımını doğrudan etkilediğine dikkati çekti.

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda Türkiye ile Şili arasında hava ulaşımıyla ilgili uluslararası anlaşmanın görüşmeleri sırasında, CHP’li Haluk Koç THY uçaklarında aralarında BirGün’ün de bulunduğu bazı gazetelere ambargoyu gündeme getirdi.

Koç, uçaklarda BirGün, Cumhuriyet, Sözcü, Evrensel, Aydınlık, Yeniçağ gazetelerinin bulunmadığını anımsatarak, “İki üç eleştiriden korkmayın. Zaten 5 tane gazete var nefes alabilen. Kendine güvenen bir iktidar karşı görüşten korkmaz, rahatsız olmaz” dedi.

‘BELLİ HASSASİYETLER’
Koç’un ardından söz alan AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, ambargoyu savunurken yandaş basın gibi davranmayarak eleştirel habercilik yapan gazeteleri suçladı. Çonkar, “Dünyanın hiçbir yerinde bir kuruma bütün gazeteleri hava yolunuzda bir hizmet olarak sunmak zorundasınız diyemezsiniz. O kurum kendi kalite standartları çerçevesinde, kendi hassasiyetleri ve bakış açısını da dikkate alarak burada şirketin, kurumun menfaatlerini, ülkenin menfaatlerini gözeterek bir politika belirler ve o çerçevede dengeli bir karar alır” dedi. Çonkar, ulusal ve küresel medyada iktidarı hedef alan yayınlar yapıldığını belirterek, THY’nin “Yayın organlarını analiz ederken belli hassasiyetleri gözetmesinin doğru olduğunu” savundu.

YANDAŞA İLAN AVANTAJI
CHP’li Utku Çakırözer de THY’nin sansürcü yaklaşımını eleştirirken, konunun ekonomik bir boyutunun bulunduğuna dikkati çekti. Çakırözer, sözlerini şöyle sürdürdü: “THY’nin bin seferi varsa ve her sefere 20 gazete konuluyorsa bu 20 bin tane gazete demek, eğer 2 bin sefer yapıyorsa günde ve 50 tane koyuyorsa 100 bin gazete alımı demek. Gazete alımı, yani toplu bir şekilde alım tabii ki o gazeteye ekonomik katkı sağlıyor ama bir de kamunun verdiği ilanlar var. Bu ilanları verirken Basın İlan Kurumu, tirajına bakıyor gazetenin. O tirajın artışına THY katkı sağlıyor. Örnek; A gazetesinden o gün Türk Hava Yolları 10 bin tane alıyorsa çok önemli bir kriteri bir anda atlıyor o gazete ve B gazetesi, alınmadığında uçağa o gazeteyi satamadığında kamu ilanlarından mahrum kalıyor. THY’nin alım yaptığı gazete sayısı, çeşidi Türkiye’de gazetelerin yaşamasını, basının yaşamasını, halkın haber alma hakkının yaşamasını, basın emekçilerinin yaşamasını, işlerini korumasını doğrudan ilgilendirdiği için önemli. Ayrımcılık yapmayın, insanlara seçme hakkı verin.”

En çok okunan haberler

Soyunma kabininde kadınların fotoğrafını çeken müezzin: Şaka maksadıyla çektim

Bursa Osmangazi Müftülüğü görevlisi, Mehmet Zahit Kotku Cami Müezzin Kayyımı Yakup Çerkez Temmuz ayında bir mağazada kadın soyunma kabinlerinde cep telefonuyla video çekerken yakalanmıştı. Çerkez savunmasında 'Yan kabinde arkadaşım olduğunu düşünerek, şaka maksadıyla cep telefonumla video ve fotoğraf çektim' dedi.

Erdoğan’ı tedirgin edecek iddialar… AKP’de neler oluyor?

AKP milletvekillerinin Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni partilere katılıp katılmayaağı merak konusu oldu.

Muharrem İnce’ye tuzak soru soran Nagehan Alçı fena yakalandı… 24 Haziran’da Erdoğan’a oy vermediği böyle deşifre oldu!

Programda cemaatler ve tarikatların tartışıldığı bölümde Nagehan Alçı, Muharrem İnce'ye "Süleymancılar'la görüştünüz, seçimde sizi desteklediler" deyince ortalık karıştı. 

İsmail Saymaz anlattı dinleyenin nutku tutuldu

Gazeteci yazar İsmail Saymaz Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın konuğu olduğu programda yeni kitabı Şehvetiye Tarikatı'ndaki korkunç detayları açıkladı. 

İktidar çalkalanıyor… Arınç ve Bahçeli kavgası genel merkeze sıçradı!

Türkiye'yi 17 yıldır yöneten iktidar partisi AKP'de çalkantılar bitmek bilmiyor. Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu'nun istifa ederek parti kurma kararı almalarıyla başlayan tartışmalar giderek büyüyor.

Metin Feyzioğlu neyin peşinde?

Tacettin Çolak yazdı...

Öğrencilerin kişisel bilgileri Ensar Vakfı’na veriliyor

Selçuk Üniversitesi'nde öğrenime başlayan öğrencilerin kişisel bilgileri Ensar Vakfı'yla paylaşıldı.

Yandaş yazardan Arınç’a: ‘AKP’de rahatsızlığa neden oluyor’

Arınç'ın AKP içinde rahatsızlığa sebep olduğunu ifade eden Yeni Akit yazarı, "Arınç ya Saadet’e ya da şu yeni partilerden birine katılsın" dedi.

15 Temmuz’da Erdoğan’ın yanında olan AKP’li yöneticiden istifa açıklaması: Bir aile şirketi…

15 Temmuz darbe girişimi esnasında Atatürk Havalimanı'nda Erdoğan'ın yanında olan isimlerden olan eski AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Değirmenci, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Cübbeli Ahmet İsmail Saymaz’ı kandırdı

Gazeteci İsmail Saymaz, kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü‘nün yandaş Yeni Şafak yazarı Ergün Yıldırım‘ın yazısını paylaşmasını tepki gösterdi.

CHP’den Aylin Nazlıaka kararı

CHP Parti Meclisi, Atatürk tablosu tartışması sonrası partiden ihraç edilen Aylin Nazlıaka'nın affedilmesine karar verdi.

Yeni bir AHBAP doğuyor

Haluk Levent'in sosyal yardım çalışması AHBAP Atilla Taş'a ilham oldu. CANLAR adlı bir çalışmayı başlattığını duyuran Atilla Taş sosyal medya hesabından çağrı yaptı.

Kılıçdaroğlu’ndan Süleyman Soylu’ya sert tepki: Ne diye gidip oraya oturuyorsun?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Binası önünde oturma eylemi gerçekleştiren ailelerin yanına giderek oturan bakanlara tepki gösterdi. "Yetki sahibi olanlar güçsüzlüklerini adeta göstermek için gitmiş oturuyorlar" diyen Kılıçdaroğlu, "Ne diye gidip oraya oturuyorsun? Sen acıyı, sorunu çözeceksin. Senin görevin sorunu çözmek" sözlerini kaydetti.