Çarşamba / 20 Ocak 2021

Sanatçılar öfkeli: Bin lira için takla atmayacağım, sen video gönder

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, müzik meslek birliklerinin temsilcileriyle İstanbul'da yaptığı toplantı sonrasında kişi başı bin lira net ödeme yapılacağını duyurdu. Müzisyen Yasemin Göksu kararın ardından açıklanan uygulamaya tepki göstererek, "Yardım için takla atmayacağım" dedi. Erhan Güleryüz ise, "Canım bakanım, sen bana bir video gönder ben sana bin lira göndereyim" ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, müzik meslek birliklerinin temsilcileriyle İstanbul’da yaptığı toplantı sonrasında kişi başı bin lira net ödeme yapılacağını duyurdu. Ancak müzisyenler yardımı yeterli bulmadı. Sanatçı Erhan Güleryüz, yardım için video istenmesini eleştirerek, “Sayın bakanım demişsiniz ki bir proje kapsamında bize video gönderin, biz de size para verelim. Dilenin demişsiniz yani. Canım bakanım, sen bana bir video gönder ben sana bin lira göndereyim” ifadelerini kullandı.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NDAN MÜZİSYENLERE EKONOMİK PAKET

Salgın döneminde geliri olmayan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir proje planladıklarını ifade eden Bakan Ersoy, “11 Aralık’ta bakanlığımıza bağlı Yunus Emre Enstitüsü web sitesinde başvuru adını, başvuruyu yapan birlik, dernek ve sendika isimlerini ilan edeceğiz” dedi. 23 Aralık’a kadar başvuru toplanacağını söyleyen Ersoy şöyle konuştu: “Toplanan projeler 30 Aralık’a kadar bakanlığımıza iletilecek ve ocak ayı itibarıyla da projede yer alan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerine ödemelerini yapmaya başlayacağız. Seyyanen kişi başı bin lira net ödeme olacak. Toplamda da 20-30 milyon civarında proje bedeli olacak.”

 

‘SANIRSINIZ Kİ HER AY BİZİ PARAYA BOĞACAKLAR’
Müzisyen Yasemin Göksu, Bakanlığın uygulamasına tepki göstererek, “Bugün bağlı olduğumuz meslek birliklerinden mesaj aldık. Sağ olsunlar…

Kültür Bakanlığı biz sefil sanatçılara 1000’er lira bağış lütfunda bulunmuş. Sanatçılara destek bunun adı. Ama bu biner lirayı da karşılıksız vermiyor. Görüşmeye giden meslek birliklerimize demişler ki, ihtiyacı olan müzisyen, şarkıcı, bestecilere para veririz ama karşılığında bir proje hazırlayın. Sanırsınız ki her ay bizi paraya boğacaklar. Hayır! Bir defaya mahsus bin TL.

MÜYOR-BİR de bize mesaj atmış. Demiş ki: ‘Bakanlıkla oturup konuştuk. Para verecekler ama durum böyle böyle… Biz de düşündük, taşındık bir proje tasarladık Adı ‘İlk Sahne İlk Alkış’

Ayna’nın solisti Güleryüz: Canım bakanım, sen bana bir video gönder ben sana 1000 lira vereyim

Siz sahneye ilk çıktığınız yer, aldığınız ilk alkış konusunda hissiyatınızı anlatın, yanına da fotoğraf koyun varsa, onları da bize yollayın. Biz bunu bir kitap haline getireceğiz.

Çok parlak bir proje doğrusu. Şu anki durumumuza, içinden geçtiğimiz pandemi sürecine, her şeye cuk oturan bir iş. Kitaba da basılacak ki, kimler başvurdu, kimler para aldı, onu da herkes bilsin!

‘PROJE PROJEDİR!’
Hadi arkadaşlar oturun, işsizliği, ödeyemediğiniz faturaları, kiraları, evinize götüremediğiniz ekmeği her şeyi unutun. Deşin hatıralarınızı, geçmişe gidin, fotoğraf albümlerinizi çıkarın yayın ortalık yere. Gözünüz yaşarırken, güzel güzel yazın sahneye ilk çıktığınız güne dair anılarınızı, yollayın MÜYOR-BİR’e. Emeğiniz boşa gitmeyecek. Bu işin sonunda dağ gibi biner lira var. Bir kereye mahsus ama olsun. Proje projedir!” dedi.

‘YARDIM İÇİN TAKLA ATMAYACAĞIM’
“Kültür Bakanlığının proje karşılığı tek sefer vereceği 1000 TL desteği protesto ediyorum” diyen Göksu, “İdris Naim Şahin vardı hani bir zamanlar İçişleri Bakanımızdı. Ziyaret ettiği bir yerde, bakanın geldiğine sevinen bir yurttaşa “takla at da sevindiğini görelim” demişti hani. Yardım için takla atmayacağım. Atmayacağım! Arkadaşlar hiç kimse alınmasın. Bu benim kendi adıma verdiğim bir karardır” ifadelerini kullandı.

Son Haberler