Saldırıda dikkat çeken zamanlama

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a silahlı saldırı düzenlendi. Saldırının Suriye Zirvesi'ne saatler kala gerçekleşmesi dikkat çekti.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a silahlı saldırı düzenlendi. Saldırının Suriye Zirvesi’ne saatler kala gerçekleşmesi dikkat çekti. Zirvede Suriye’deki, son durum değerlendirilecekti.

Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanlarının 27 Aralık’ta gerçekleştireceği Suriye Zirvesi, 20 Aralık’a çekilmişti.

Rusya Dışişleri bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, Moskova’da Türk, Rus ve İran Dışişleri Bakanlarının görüşme gerçekleştireceğini belirterek “Üçlü görüşme Moskova’da 20 Aralık’ta yapılacak. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Türk ve İranlı mevkidaşlarıyla telefon görüşmesi gerçekleştirdi” açıklaması yapmıştı.

Görüşmenin Moskova’da gerçekleştirilmesiyle ilgili konunun daha önce ele alındığını bildiren Bogdanov, “Üçlü bir formatta öncelikle Suriye ve çevresindeki konuları, durumu görüşmek lazım. Suriyeli taraflar masa arkasına oturmaları ve ateşkesin istikrarlı şekilde sağlanması, bazı insani sorunların çözülmesi ve siyasi çözüm ulaşılması gibi konularda anlaşmalı. Bunun için elimizde bir temel de var, bu BM’nin 2254 sayılı kararı” ifadelerine yer vermişti.

Son Haberler