‘Saldırgan muhtemelen Uygur’ diyen bakana tepki: Suçlu kişi vardır, suçlu millet yoktur

Doğu Türkistanlı Uygurlar, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın Reina saldırısı failinin Uygur olduğu yönündeki açıklaması nedeniyle özür bekliyor

“Elinde belge olmadan, soydaşlarımızı ve diasporamızı sorumsuz açıklamasıyla zan altında bırakmasından dolayı üzgün ve kırgınız. Suçlu kişi vardır, suçlu millet yoktur.”

Yılbaşı gecesi saat 01.15’te bir saldırgan uzun namlulu bir silahla Ortaköy semtindeki eğlence kulübünün önüne gelmiş, kapıdaki polis memuru ve güvenlik görevlilerini vurduktan sonra içeri girip rastgele ateş açarak çoğu yabancı 39 kişiyi öldürmüştü. Saldırıda dördü ağır 65 kişi de yaralanmıştı.

Reina saldırısını IŞİD üstlenirken, saldırganın Orta Asya kökenli olabileceği iddia edilmişti.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Reina saldırganının ‘muhtemelen’ Uygur olduğunu söylemişti.

Uygurlardan tepki

Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Kaynak’ın açıklamasına tepki gösterdi.

Günlerdir saldırganın Uygur olmadığını söylediklerini anlatan Tümtürk, bakandan bir de özür bekliyor: “Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın elinde belge olmadan, soydaşlarımızı ve diasporamızı sorumsuz açıklamasıyla zan altında bırakmasından dolayı üzgün ve kırgınız. Kendisini, uluslararası alanda Doğu Türkistanlılardan, Uygur Türklerinden özür dilemeye ve bu açıklamasını düzeltmeye çağırıyoruz.”

‘Suçlu kişi vardır, suçlu millet yoktur’

Bakanın açıklamasının Türkiye’deki on binlerce Doğu Türkistanlıyı zan altında bıraktığını ifade eden Tümtürk, “Türkiye’de yaşayan Uygur, Kazak, Kırgız, Özbek vatandaşlar böyle bir olaydan dolayı anılmaktan son derece rahatsızlar ve tedirginler” diye konuştu.

Tümtürk, bu tür saldırganların her toplumdan çıkabileceğini belirterek ‘Suçlu kişi vardır, suçlu millet yoktur’ mantığıyla olaya yaklaşmak gerektiğini kaydetti.

Son Haberler