‘Sahildeki erozyonun sebebi seks yapan turistler’

Çevreciler, İbiza'daki beyaz kumsallarıyla ünlü Es Cavallet plajındaki kum tepelerinde aşınmaya ilişkin seks yapan turistleri suçluyor.

Dünyanın dört bir yanındaki turistik noktalarda insanların neden olduğu tahribat sürüyor. Son yıllarda erozyon tehlikesiyle karşı karşıya olan yerlerden biri de İspanya’nın popüler tatil merkezi İbiza’daki beyaz kumsallarıyla ünlü Es Cavallet plajındaki kum tepeleri.

CNN International’da yer alan habere göre; plajdaki kum tepeleri insan kaynaklı nedenlerden dolayı aşınıyor ve erozyona uğruyor. Çevreciler ise plajdaki kum tepelerinin aşınmasından dolayı açık alanda seks yapan çiftleri sorumlu tutuyor.

1982 yılından beri yasal olarak koruma altında olan plaj, Afrika ile Avrupa arasında göç eden kuşlar için mola yeri olarak bilinirken, doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor.

‘AÇIK HAVADA YAPILAN SEKS KUM TANELERİNİN DAĞILMASINA NEDEN OLUYOR’

Çevreciler, İbiza’daki plajda seks yapmanın kum tepelerinde tahribata yol açması nedeniyle turistleri bilgilendirmek için birkaç yıl önce bir kampanya başlatsa da sorun çözülmedi.

Ada gazetesi Diario de Mallorca’ya konuşan biyolog Joan Carles Palerm, “Açık havada yapılan cinsel aktiviteler kum tepelerinin dağılmasına neden oluyor” dedi. Gazete aynı zamanda ‘plajın korunan alanlarının çitle çevrildiğini fakat turistlerin bunu dikkate almadığını’ yazdı. ‘Açık havada yapılan seks nedeniyle, kum üzerindeki bitkilerin toprağı tutma özelliğini kaybederek zarar gördüğü’ aktarıldı.

Ancak tüm bunlara rağmen, Es Cavallet plajı, tanıtımlarında bile turistlere ‘çıplak yürümek ve sevgili aramak için ideal yer’ olarak tanıtılıyor. Öte yandan, İspanya’daki Mallorca ve Minorka gibi diğer adalarda benzer sorunlar yaşandığı belirtiliyor.

Son Haberler