Sağlık çalışanlarına skandal talimat: Maskeleri 48 saat kurutup yeniden kullanın

Koronavirüsle mücadelede görev yapan sağlık çalışanlarının teçhizat ve koruyucu malzeme konusundataki talepleri 'malzeme sıkıntımız yok' diyerek yalanlanıyor. Ancak sahada durumun farklı olduğu ve başta maske olmak üzere sıkıntıların yaşandığına dair iddialar devam ediyor.

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Şube Eşbaşkanı Fadime Kavak, sağlık çalışanlarına verilen skandal maske talimatını Cem TV’de Atakan Sönmez’in Not Defteri programında açıkladı.

Sağlık çalışanı Fadime Kavak, yaşanan malzeme ve teçhizat sıkıntısını şu sözlerle anlattı:

“Bakan her basın toplantısında maske, gözlük ve eldiven gibi kişisel koruma ekipmanları ile ilgili bir sıkıntı olmadığını söylüyor. Bir telefon numarası da veriyorlar. Ama biz alanda çalışamnalr olarak bunun böyle olmadığını bire bir yaşayarak görüyoruz. Koruyucu maskelerin 8 saat koruma kapasitesi varken birçok hastanede 24 saate 1 maske olacak şekilde veriliyor. Hatta bazı telefonlar da alıyoruz. Bugün telefonuma daha önce İstanbul’da görev yapan bir üyemizden mesaj geldi. ‘Maskeleri 24 saat kullanın, daha sonra 48 saat kurumaya bırakın. Tekrar kullanılabilir hale geliyor’ diye asla kabul edemeyeceğimiz bir talimat verilmiş.”

Koronavirüse yakalanan sağlık çalışanı sayısının Bakanlığın açıkladığı sayının çok üzerinde olduğunu belirten SES Yöneticisi Kavak, “Eğer sağlık çalışanları sağlıklı olmazsa halkımıza hizmet veremez. Şu anda çok sayısa sağlık enekçisi çalışamaz durumda hastalık yüzünden” dedi.

Son Haberler