“Sadi Güven ‘üzerimde baskı var’ diyor, kurul üyeleri Saraya davet edildi, 6’ya 5 karar verilecek”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) karar aşamasında iken başkent siyasi kulislerinde bazı iddialar geliyor.

Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kızılcahamam kampındaki mesajlarından seçimin yenileneceğine dair işaretler çoğalmış durumda.

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, YSK’nin bazı üyelerinin saraya davet edildiğine dair duyumlar aldığını belirterek, diğer iddiaları şöyle sıralıyor:

Ankara’ya yakın bir ilçedeki kamu lokalinde YSK’nın 2 üyesinin cumhurbaşkanlığı hukuk danışmanlarından ikisi ile buluşması,
YSK’nin 5 üyesinin İstanbul seçiminin iptal edilmesi gerektiğini, 5 üyesinin ise karşı çıktığı ve iptal edilmemesi gerektiğini vurguladıkları, Başkan Sadi Güven’in ise, “üzerimde büyük siyasi baskı oluşturuluyor” dediği,
YSK’nin 6’ya 5 seçimin yenilenmesi veya yenilenmemesi kararı vereceği iddiaları siyasi kulislerde konuşuluyor.
“Bu iddialardan anlaşılıyor ki kilit oy Başkan Güven’den gelecek” diyen Uğuroğlu, YSK’nin daha önceki emsal kararlarına rağmen iddiaların kulislerde kulaktan kulağa yayılmaya devam ettiğini aktarıyor.

YSK’nin müzakereleri bu hafta sonuna kadar tamamlaması ve pazartesi günü konuyu görüşmesi bekleniyor.

Uğuroğlu, YSK Başkanı Sadi Güven’in AKP Balıkesir heyeti ile görüşmesinin ise, “Başkan İstanbul seçiminin iptalinin mesajını bu fotoğraf ile verdi” şeklinde yorumlandığını söylüyor ve ekliyor:

“Bu iddialardan hangisi ağırlıklı diye soracak olursanız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmeyeceği görüşünün ağır bastığını söyleyebilirim.”

Yazar, bu iddiayı öne sürenlerin gerekçelerini ise şöyle sıralıyor:

Recep Tayyip Erdoğan seçimin yenilenmesi kararı alınırsa ekonomik krizin ağırlaşacağını, döviz kurlarının tutulamayacağını bilecek keder deneyimli siyasetçidir.
Seçim yenilendiği takdirde Ekrem İmamoğlu’nun en az yüzde 2-3 puan farkla seçimi kazanacağını anketler ortaya koyuyor ki bu anketler Erdoğan tarafından dikkatle izleniyor.
Binali Yıldırım’ın, “Seçim yenilenirse ben yokum” mesajı verdiği ve bu nedenle de Kızılcahamam kampına davet edilmediği.Tabii bir de seçimin iptal edileceği gibi bir ihtimal de var ki bu iddiayı öne sürenler de gerekçelerini şöyle sıralıyorlar.
Seçim yenilenirse AKP’nin kazanma şansı vardır.
Binali Yıldırım aday olmazsa AKP’nin kazanma şansı artar.
Ekonomik kriz zaten yaşandı, bundan kötüsü olamaz…

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tepki: Nerede kaldı bu süt?

Gayrette Havalimanı Metro Hattı İlk Ray Kaynak Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde yine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. Erdoğan,”‘Suyu ucuzlatacağız’ dediler, ucuzlattılar mı? ‘Otobüsteki ücretleri düşüreceğiz’ dediler, düşürdüler mi? Ücretsiz süt vereceklerdi, nerede kaldı bu süt? Allah izin versin de yağmurlarımız kesilmesin, sular devam etsin” ifadelerini kullandı.

Mine Kırıkkanat’ın ‘Bahçeli ve evlilik’ paylaşımına MHP’den belden aşağı tepki!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada söylediği 'Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor.' sözüne bekar olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi hatırlatarak 'Devlet Bahçeli için çok mu geç' mesajı yazdı. Mesaja MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt 'belden aşağı' sözlerle yanıt verdi.

Bakan Turhan: Evet Kanal İstanbul bir rant projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul projesini yapacaklarını ve faturayı İBB’ye göndereceklerini belirtti.
210,007BeğenenlerBeğen
4,675TakipçilerTakip Et