Sadi Güven: İtiraz süreci başladı

23 Haziran’da yeniden yapılan İstanbul seçimleri, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun zaferiyle sonuçlandı. YSK Başkanı Sadi Güven seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı. Adayların aldığı oyları ve seçime katılım oranlarını açıklayan Sadi Güven, itiraz sürecine ilişkin de bilgi verdi.

23 Haziran’da yeniden yapılan İstanbul seçimleri, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun zaferiyle sonuçlandı. YSK Başkanı Sadi Güven seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı. Adayların aldığı oyları ve seçime katılım oranlarını açıklayan Sadi Güven, itiraz sürecine ilişkin de bilgi verdi.

Güven, oy kullanan seçmen sayısının 8 milyon 925 bin 063 olduğunu, geçerli oyun 8 milyon 746 bin 464 ve geçersiz oyun da 178 bin 599 olduğunu belirtti.

Seçime katılım oranının yüzde 84.5 olduğunu ifade eden Güven “Adayların aldığı oylar Ekrem İmamoğlu, 4 milyon 741 bin 868 yüzde 54.21; Binali Yıldırım, 3 milyon 935 bin 453, yüzde 44.99; Necdet Gökçınar, 47 bin 829 yüzde 0.55; Mustafa İlker Yücel 14 bin 545 yüzde 0.17 olarak gerçekleşmiştir. Oylar sisteme taranarak girmiştir” dedi.

Sadi Güven, seçim sonuçlarına itiraz sürecinin de başladığını açıkladı. Güven şunları söyledi:

“Olağan itiraz sürecinde salı günü saat 15:00’e kadar ilçe seçim kuruluna itiraz hakkı olanların hakkı var. İlçe seçim kurulumuz bunu inceleyerek perşembe günü saat 17:00’a kadar karara bağlayacaktır. İl seçim kuruluna da cuma günü saat 17:00’a kadar itiraz olacak. İl seçim kurulunun itirazlara cevap verme süresi iki gün. Ondan sonra da Yüksek Seçim Kurulu’na üç gün içinde itiraz hakkı var. İtiraz süreci bu şekilde işleyecek.”

Öte yandan rakibi AKP’li Binali Yıldırım’a yüzde dokuz puan fark atarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını kazanan Ekrem İmamoğlu, zaferinin ardından sosyal medyas hesabından ilk paylaşımını yaptı. Paylaşımında bir videoya yer veren İmamoğlu “Çocukların sevgisi, gençlerin coşkusu, anaların duasıyla kazandık. Bir çift mavi gözün ışığında, bundan böyle #HerŞeyÇokGüzelOlacak” dedi.

“Sarayın Türkiye’si ile halkın Türkiye’si arasındaki fark bu!”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 18 yıl önceki sözlerini hatırlattı.

Erdoğan’dan “bir kaç şehit” ifadesini soran gazeteciye fırça!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın Libya'da "birkaç tane asker"in şehit düştüğünü açıklamasının ardından, Albay Okan Altınay'ın Trablus Limanı'nda hayatını kaybettiği, naaşının memleketinde sessiz sedasız defnedildiği iddia edilmişti. Ancak resmi kanallardan şehit haberlerine yönelik bir doğrulama gelmemişti.

Erdoğan: Libya’da 2 şehidimiz var, ne yapacak Bay Kemal bunu?

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Libya'da 2 şehidimiz var" dedi, "Bay Kemal ne yapacak bunu?' ifadesini kullandı. AKP'li Cumhurbaşkanı, Fox TV'yi de 'yalan haber' yapmakla itham etti.

Erdoğan’ın en eski yardımcısından olay açıklamalar: Erdoğan ‘Gülen, CIA ile Türkiye’yi ele geçirecek’ derdi…

1994-1998 arasında Erdoğan’ın yardımcılığını yapan Ekrem Şama, Erdoğan’ın 28 Şubat sürecinde Çevik Bir ile temasta olduğunu ileri sürerken, ‘Bir keresinde Balat semtinde böyle bir toplantıda, aynı minval üzere Erbakan’ın aleyhine konuşurken yüksek sesle kendisini bizzat protesto ettik. O da bize cevap vermeye kalkıştığında herkesin huzurunda salonu terk ettiğimizi hatırlıyoruz’ dedi.
209,132BeğenenlerBeğen
4,987TakipçilerTakip Et