“Sadece Binali Bey değil hepsi ‘iş arıyor’!”

HaberTürk yazarı Kübra Par, Binali Yıldırım'ın 'iş arıyorum' açıklamasını değerlendirdiği yazısında AKP'nin durumu hakkında değerlendimelerde bulundu.

HaberTürk yazarı Kübra Par, eski Başbakan, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın anaokulu ziyaretinde ne iş yaptığını soran çocuğa verdiği “İş arıyorum” yanıtını köşesine taşıdı.

Kübra Par, ” “Binali Bey espri yapmayı seven bir siyasetçi ama bu esprisinde biraz ciddiyet payı da var” dedi.

Kübra Par’ın “Binali Yıldırım iş aramakta haklı”  başlıklı bugünkü yazısı şöyle oldu:

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, anaokulu ziyaretinde bir öğrencinin “Ne iş yapıyorsunuz?” sorusuna “İş arıyorum” yanıtını vermiş.

Binali Bey espri yapmayı seven bir siyasetçi ama bu esprisinde biraz ciddiyet payı da var.

Başbakanlık görevinden ayrılmasından sonra Yıldırım’ın kamusal alandaki ağırlığı giderek azaldı. Neredeyse görünmez oldu.

Bunda İstanbul’daki seçim yenilgisinin payı elbette vardır ama aslında mesele Binali Yıldırım’dan ibaret değil.

Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Külliye’deki yakın ekibini (buna 1-2 bakanı da eklemek lazım) merkeze koyarken AK Parti kurmaylarını çepere itti.

Gündem oluşturma, kamuoyunun günlerce tartıştığı konularda fikir beyan etme, yanlışa “Yanlış”, doğruya “Doğru” deme veya etkin politikalar üretme potansiyellerini ciddi anlamda kaybettiler.

Ömer Çelik’in haftalık basın toplantılarını bir kenara ayırırsak, bir zamanların etkili siyasetçilerinin hiçbiri ortalarda yok.

Yılda birkaç kez kendilerine yakın ama kimsenin izlemediği televizyon kanallarına çıkmakla yetiniyorlar. İyi yapılan işleri yeterince anlatamadıkları gibi kötü giden şeylere de itiraz etmiyor, “Konuşursam başıma dert açarım. En iyisi dikkat çekmeyeyim” felsefesini benimsiyorlar.

Onların yerini, hamasi konuşmalar yapan ikincil aktörler alıyor.

Yani sistem değiştiğinden beri sadece Binali Bey değil, AK Parti’nin önde gelen isimlerinin hepsi kendine ‘iş arıyor’!

AK Parti oylarının Erdoğan’ın şahsi oy oranının epeyce gerisinde kalmasında ve günden güne erimesinde şaşılacak bir durum yok yani.

Son Haberler