Saadet Partisi: ‘AK Parti seçimden çekilmemiz yönünde baskı yapıyor’

23 Haziran’da tekrar yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı seçimlerine katılma kararı alan Saadet Partisi’ne AKP’den “adayını çek” baskısı yapıldığı iddia edildi.

23 Haziran’da tekrar yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı seçimlerine katılma kararı alan Saadet Partisi’ne AKP’den “adayını çek” baskısı yapıldığı iddia edildi.

Duvar’a konuşan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, İstanbul seçimlerini kazanmak için çalıştıklarını söyledi. Ancak Sevim, seçimden çekilmeleri yönünde üzerlerinde çok ciddi baskı olduğunu da belirtti. Sevim, “Bizim seçimlere girmememiz için ve girdikten sonra çekilmemiz için çok ciddi bir baskı var AK Parti cenahından. Tabandan en üst yöneticiye kadar baskı oldu. Aday çıkarmayın ya da adayınızı geri çekin diye” dedi.

AKP’nin kabul edilmeyecek bir politika izlediğini belirten Sevim, şunları söyledi:

“Sanki biz parti değiliz. AK Parti’nin devamını sağlamak için bir aracıyız. Bizim özgül ağırlığımız aldığımız oyun çok üzerinde. Biz teröristtik şimdi neden kardeş olduk. AK Parti ne pahasına olursa olsun bu seçimi kazanmak gibi bir mantıkla hareket ediyor.”

Sevim, anketlerin 23 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin en az yüzde iki fark gösterdiğine dikkat çekerek, AKP lehine bir sürpriz beklemediklerini söyledi.

AKP muhalifleri Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın iki ayrı parti kurmasının AKP tabanına etkisinin olabileceğinin konuşulduğunu ifade eden Sevim, “Net bir şey yok tabii. Ben AK Parti’nin tamamen çözülmeden bunun etkisinin olacağını zannetmiyorum” dedi.

Sevim, 31 Mart’ta AKP’den kopan kitlenin tekrar AKP’ye dönmeyeceğini de söyledi. Sevim, “Çok ciddi bir çalışma içerisindeler ama kırılma olduktan sonra kolay kolay bu insanları ikna edebileceklerini düşünmüyorum. Yani EYT’lilerin (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) sorunlarını çözdüler mi? Asgari ücret açlık sınırının altında. Yoksulluk sınırı zaten kimsenin umrunda değil.”

AKP ile Saadet tabanı arasındaki temel farkın dünya görüşü olduğunu belirten Sevim, şu ifadeleri kullandı:

“AK Parti bizden ayrıldıktan dedi ki biz faizci kapitalist ekonomi sistemini benimsiyoruz. ABD ve İsrail’i stratejik ortak olarak kabul ediyoruz. AB’yi de bir medeniyet projesi olarak görüyoruz. Biz bunların üçüne de karşıyız.”

En çok okunan haberler

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

‘Kayyum’ protestosunda Ahmet Şık yerde sürüklendi

Van, Mardin ve Diyarbakır belediyelerine atanan kayyum sonrasında HDP İstanbul İl Başkanlığından milletvekilleri Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yapmak istedi.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Barbaros Şansal’a bindiği takside tecavüz ve ölüm tehdidi

Tasarımcı Barbaros Şansal, bindiği taksicinin kendisini tam olarak tanıyamadığını ve kendisi hakkında tecavüz ve ölüm tehdidinde bulunduğunu yazdı. Şansal ertesi gün de Sarıyer'de darp edildiğini köşesinden bildirdi.

Adnan Oktar’ın gizli geçitten kaçış görüntüleri ortaya çıktı

11 Temmuz 2018 günü düzenlenen operasyondan dakikalar önce Kandilli'deki villasından kaçan Adnan Oktar'ın görüntülerine ulaşıldı

Stratejik Çaresizlik

Burak Kılavuzoğlu yazdı...

THK eski başkanı: Yangınlarda uçak kullanılsaydı bir hektar bile yanmazdı

Türk Hava Kurumu’nun (THK) eski başkanı Erdoğan Karakuş, son iki günde yaklaşık 500 hektarlık alanın yandığı Ege’de mevcut uçaklar kullanılmış olsa kaybın boyutunun çok daha küçük olacağını savundu.

Feyzioğlu’ndan ‘tuzu kuru’ açıklaması: Baroları kastetmedim

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 2 Eylül’de yapılacak olan yeni adli yıl açılış törenine katılma kararının ardından barolar tarafından eleştirilen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, eleştirilere Habertürk televizyonunda Didem Arslan Yılmaz’ın programında yanıt verdi.

Merkez Bankası hamlesinden sonra dolar yeniden yükselişe geçti

Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından önceki kapanışın yaklaşık yüzde 0.4 üzerinde 5.6840 seviyelerinde alıcı buluyor.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Nurgül Yeşilçay’dan Diyanet’e sert tepki: Biz pisliğiz şiddetliyiz saykoyuz

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocukların üzerinde olumsuz etki yapabileceğine vurgu yapılması üzerine oyuncu Nurgül Yeşilçay, Diyanet’e tepki gösterdi.

Vali, yolu niye kapattınız diyen avukatı döven Erdoğan’ın korumalarına soruşturma izni vermedi: Araca kafa attı

İstanbul Valisi, avukatı darp eden Cumhurbaşkanlığı korumalarına hakkında soruşturma izni vermedi.