Rus şair Nazım Hikmet’i anlattı

Ünlü Rus şair Yevgeni Yevtuşenko, Nazım Hükmet'i dünyanın en iyi insanlarından biri olarak nitelendirdi...

Ünlü Rus şair Yevgeni Yevtuşenko, Nazım Hükmet’i dünyanın en iyi insanlarından biri olarak nitelendirerek, “Nazım dünyada rastladığım en iyi insanlardan biri” dedi.

Sputnik’ten Fuad Safarov’un haberine göre ünlü Sovyet ressam Oleg Tselkov ile ilgili anılarını okuyucularıyla paylaşan Rusya’nın edebiyat duayeni Yevtuşenko şu ifadeleri kullandı: “Ressam sanatıyla ilgili ilk benim akıl hocam Nazım Hikmet oldu. Nazım dünyada rastladığım en iyi insanlardan biri. Aslında ressam Tselkov’u Nazım keşfetti. Nazım bir zamanlar genç ressamdan ilk tablosunu satın aldı. Böylece Nazım genç ressam Telskov’u ilk kez keşfetti. Bugün ise ünlü ressam Tselkov’u tanımayan yok. Nazım genelde tanınmayan genç ressamları böyle desteklerdi.

‘NAZIM İYİ BİR KOMÜNİST’

Daha önce de Rus basınına konuşan Yevtuşenko, Nazım’ın iyi bir komünist olduğunu vurgulayarak, “Nazım iyi bir komünist idi. Herkes onun gibi olsaydı belki ben de komünist olurdum” değerlendirmesinde bulunmuştu. Bu arada ünlü Rus şair Yevtuşenko, Nazım’dan çok etkilenmiş ve ona ‘Nazım’ın Yüreği’ adlı bir de şiir yazmıştı.

Son Haberler