RTÜK kılıfını buldu: İnternet yasakları!

İnternet üzerinden yapılan televizyon yayınlarını, hazırladığı taslak yönetmelikle ağır bir denetim ve yaptırım çemberine almaya hazırlanan RTÜK, 2 bin 600 kişi arasında yaptığı televizyon izleme araştırmasında; katılımcıların yüzde 70.4’ünün internet üzerinden yayın yapan Netflix, Puhu TV ve Blu Tv gibi platformların denetlenmesini istediği sonucunu çıkardı.

Ancak aynı araştırmada, katılımcıların yüzde 94.3’ünün denetim istedikleri yayınları takip etmemesi dikkat çekti. Platformlara üye olan yüzde 5.7’nin yüzde 29.5’u ise takip ettikleri yayınların denetlenmemesini istedi.

İnternet üzerinden radyo ve televizyon yayınlarının RTÜK denetim ve yaptırımı altına alınmasına ilişkin yasal düzenleme 27 Mart 2018’de yürürlüğe girdi. Yasaya göre, denetim ve yaptırım gücünün nasıl kullanılacağına ilişkin yönetmeliğin 6 ay içinde, Eylül 2018’de yayımlanması gerekiyordu. Yönetmelik taslağı 27 Eylül 2018’de RTÜK’ün internet sitesinde yayımlandı. 2018’in sonuna yaklaşılmasına karşın yönetmelik yürürlüğe girmese de, internet yayınları üzerindeki sansür yetkisi ısrarı sürdü. Bu kapsamda RTÜK dün, Ankara Bilkent Otel’de 2018 yılı Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı.

BAŞKANDAN SANSÜR SORUSU

Araştırma kapsamında 26 ilde, 15 yaş ve üzeri 2 bin 600 kişiye televizyon izleme alışkanlıklarına ilişkin sorular yöneltildi. Edinilen bilgiye göre araştırmaya, internet yayınlarının denetimine ilişkin sorular RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya’nın talimatı ile eklendi.

YÜZDE 70.4 DENETİM İSTEDİ

2 bin 600 kişiye İnternet’te yayın yapan platformlarla birlikte televizyon kanallarının internet üzerinden yaptığı yayınların denetlenip denetlenmemesi gerektiği soruldu. Katılımcıların yüzde 70.4’ü internet üzerinden yapılan yayınlarının denetlenmesi gerektiğini bildirirken, yüzde 13’ü denetime karşı çıktı. Katılımcıların yüzde 58.4’ünün sözkonusu denetimin RTÜK tarafından yapılmasını istedi. Ayrıca araştırmanın, kürsüden dile getirilmeyen bir sonucunun daha olduğu görüldü. Araştırmaya katılanların yüzde 94.3’ünün denetim istenen yayınlara üyeliklerinin olmaması dikkat çekti. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 5.7’si internet üzerinden yapılan yayınları takip ettiğini bildirdi.

Cumhuriyet’in haberine göre; üye olan yüzde 5.7’ye de denetim isteyip istemedikleri soruldu. İnternet yayınlarını takip edenlerin yüzde 29.5’i denetime itiraz ederken, platform üyelerinin yüzde 65.9’u bu yayınların denetlenmesi gerektiğini bildirdi.

RTÜK DENİLİNCE AKLA..

Araştırmanın dikkat çeken diğer sonuçları ise şöyle:

-Türkiye’nin günlük ortalama televizyon izleme süresi 3 saat 34 dakika.

-En çok izlenen televizyon kanalı ATV. A Haber’in izlenme oranı yüzde 1.9.

-Türkiye en çok haberleri izliyor. Yerli diziler izlenme tercihlerinde ikinci sırada yer alıyor.

-Katılımcıların yüzde 55.3’ü haberlerin ayrımcı ve kutuplaştırıcı olduğunu düşünüyor.

-Araştırmaya katılanların yüzde 69.2’si televizyona, yüzde 62.3’ü yazılı basına, yüzde 53.7’si ise sosyal medyaya bir haber kaynağı olarak güveniyor.

-Katılanların yüzde 17.4’ünün RTÜK denilince akıllarına “kapatma, sansür, ceza, yasak” kelimeleri geliyor. Yüzde 41.7’si ise “denetim ve kontrol” kavramlarını düşünüyor.

 

En çok okunan haberler

AKP’de Süleyman Soylu istifası: Devleti küçük düşürdü

"Partimden; Kuruluş ilkelerinden uzaklaşması, Doğu Perinçek ve Osman Öcalan’la aynı çizgide buluşmasından duyduğum rahatsızlık ve icra makamındaki bakanımızın Diyarbakır HDP il binası önünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve partimizi düşürdüğü aciz durumu aklım ve vicdanımın kabul etmemesi neticesiyle çok sevdiğim Ak Partimden üzülerek istifa kararı almış bulunmaktayım. "

“Erdoğan’ın diploması yok” diyen yazara şok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasına ilişkin 'Diplomasız' adlı kitabı yazan Ergün Poyraz'a dava açıldı.

Ekrem İmamoğlu 90’da 90’a taktı!

Tartışmalı çıkışlarıyla bilinen İlahiyatçı Nurettin Yıldız, bu kez de kadınların kaç kilometre araç süreceğine karıştı. Yıldız'ın açıklamaları Türkiye'nin gündemine otururken en sağlam yanıt İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. 

Erdoğan’dan vakıflarla ilgili açıklama: ‘Ben bu boyutta olduğunu bilmiyordum’

Erdoğan, MYK toplantısında vakıflar konusuna değinerek, İmamoğlu ile konuşacağını belirtti.

Hayatını kaybeden Neslican Tay’ın ardından alçak mesaj: Cennete gidecekmiş, bu çıplaklıkla zor

Neslican Tay'ın ölümü tüm Türkiye'yi yasa boğarken Akferaset adlı hesaptan alçakça bir mesaj paylaşıldı. 

Kıvanç Tatlıtuğ’u yargılayan hakimden skandal fotoğraf: ‘Perşembenin sürprizi’

Kıvanç Tatlıtuğ’un, “vergi usül kanununa muhalefet” suçundan 6 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava geçtiğimiz gün Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Bakanlığın hedefinde yandaş yazar var: Tetikçi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye gazetesi Fuat Uğur’un iki yazısının ardından kaleme alınan tekzip metninde, yazara oldukça sert ifadelerle yüklendi.

Skandal… Camide ‘CHP Zulmü’ kitabı

Muğla’da imamın CHP’yi şeytana benzetmesine yönelik tepkiler sürerken, Bursa Sarı Camii’nin çay ocağının kitaplığında da “CHP Zulmü” isimli kitap sergileniyor.

İstanbul Valiliği ve İBB’den ortak karar! Durduruldu

İstanbul Valiliği ve İBB, Atatürk Havalimanı Metro istasyonuna yolcu taşımacılığını durdurdu.

Karamollaoğlu, Davutoğlu ve Babacan’ı da ziyaret edecek

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüşmesinin ardından yeni parti kurma hazırlıklarında olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eski bakan Ali Babacan’ı da ziyaret edeceğini öğrenildi.

‘Davutoğlu başbakanlığı döneminde bazı şeylere şahit olmuş’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, son günlerde AKP’de yaşanan istifa ve bölünme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rektörden tepki çeken Neslican Tay paylaşımı: Dinden faydalanabilseydi hastalığı düşman görmezdi

Kansere karşı verdiği mücadelede yenik düşen Neslican Tay 'Belki kaybedeceğim ama savaşarak kaybedeceğim' demişti.

İmamoğlu’ndan ‘torpil’ açıklaması: Benim nazarımda bir itibarı yok

Ekrem İmamoğlu, İBB'de işe alınacaklar ile CHP içindeki bir yazışma hakkında açıklama yaptı.