RTÜK Başkanı talimat verdi, havuz denetimden çıkarıldı

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı, RTÜK İzleme Dairesi’nin, Başkan Ebubekir Şahin’in talimatı ile özellikle iktidara yakın medyayı izlemediğini iddia etti.

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı, RTÜK İzleme Dairesi’nin, Başkan Ebubekir Şahin’in talimatı ile özellikle iktidara yakın medyayı izlemediğini iddia etti.

Televizyonları izlemek ve denetlemekle görevli Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), on aydır ana akım medyayı yeteri kadar denetlemiyor.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’e konuşan CHP’li RTÜK üyesi İlhan Taşcı, kamuoyunda rahatsızlık yaratan kadına şiddet başta olmak üzere, mafyatik ve işkence içerikli dizilerle ilgili özellikle iktidara yakın televizyon kanallarındaki programlar hakkında RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in rapor düzenletmediğini açıkladı. RTÜK’ün 10 ay boyunca ana akım medyaya ilişkin yalnızca 15 dosyayı görüşüp karara bağladığını anlatan Taşcı, “RTÜK Başkanı yandaş medyanın hamisi olacağına görevini yapsın” dedi.

Taşcı, 1 Ocak 2019 tarihinden bugüne kadar geçen sürede Üst Kurul’un ana akım medyayı izleme karnesini mercek altına aldı. RTÜK İzleme Dairesi’nde görevli uzmanlarca ekranların izlendiğini, yasaya aykırı olduğunu düşündükleri içerikleri raporladığını ifade eden Taşcı, raporların RTÜK Başkanı Şahin tarafından Üst Kurul gündemine taşındığını belirtti. Taşcı, Şahin’in ‘sözlü’ talimatıyla İzleme Dairesi’nin ana akım televizyon ekranlarını ve özellikle iktidara yakın kanalları izlemediğini savundu.

ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIYOR
Yayıncısına bakmaksızın yasaya aykırı her türlü yayınla ilgili raporun gündeme taşınması çağrısına Şahin’in kulak tıkadığını dile getiren Taşcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Üst Kurul, 1 Ocak’tan beri yalnızca kamu sağlığını tehdit eden performans ilaçları vb. kaynağı, içeriği, sağlığa etkisi bilinmeyen ilaç satışı yapan yayınları görüşüyor. Elbette bu çok önemli bir konu, zaten öyle olduğu için de bu tür yayınlara istisnasız en ağır cezalar Üst Kurul’da oybirliğiyle veriliyor. Ancak bu tek başına yetmez, zira ana akım ekranlarda kan gövdeyi götürüyor, kırılmayan parmak, elektrik verilmeyen kimse, hakarete uğramayan muhalif siyasetçi kalmıyor. Her türlü işkence ve şiddet, çeteler arası silahlı çatışma resmen ekranlarda kanıksatılıyor, RTÜK ise üstüne düşeni yapmıyor.”

Taşcı’nın verdiği bilgiye göre, 1 Ocak’tan 10 Nisan 2019 tarihine kadar üst kurul merdiven altı yayıncılar dışında, tartışmalara neden olan ve toplumun farklı kesimlerinde rahatsızlık hatta infial yaratan hiçbir dosya Üst Kurul gündemine getirilmedi ve görüşülmedi.

Öte yandan, 10 Nisan tarihli toplantıda Fox Life kanalına yabancı bir dizi; Ulusal Kanal’a ‘din devleti kurma eleştirisi’, TELE 1 kanalına HDP Grup Toplantısını canlı vermekten, RS FM’E ise hükümet aleyhine konuşmalar nedeniyle 5 kez yayın durdurma ve idari para cezası verildi. 17 Nisan tarihli toplantıda ise pek çok farklı yandaş kanaldaki programlarda dile getirilen hakaret ve küfre varan sözler ‘eleştiri sınırları’ içinde sayılarak, iktidara yakın yayıncılar RTÜK eliyle aklandı. Aynı gün KRT televizyonuna ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a eleştiriden 17 bin lira para ile 2 kez de yayın durdurma cezası verildi.

YANDAŞLAR KORUNUYOR
RTÜK üyesi Taşcı, “İktidar yanlısı olanların dosyaları ise aklanıp paklandı. Havuz medyasının yayınları, yasaya uygunluğunun denetlenmesini bırakın, artık izlenmiyor bile. Bu tablo açıkça RTÜK’ün ekranlara gözünü kapattığının, hakarete varan sözlere sağır olduğunun ve ekranlar aracılığıyla işlenen suçları görmezden geldiğinin kanıtıdır” değerlendirmesini yaptı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Abdurrahman Dilipak 10 Kasım’da haddini aştı: Sevgi saygı zorla mı?

Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, 10 Kasım'da kaleme aldığı "Sevgi ve saygı, zorla mı?" başlıklı yazısında 'Atatürk'ü Koruma Kanunu' olarak bilinen Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'un kaldırılmasını istedi.

10 Kasım’da Harf Devrimi’ni eleştiren Erdoğan’a Atatürkçü tarihçiden jet yanıt!

Atatürkçü tarihçi Sinan Meydan Erdoğan'a sosyal medya hesabından yanıt verdi. 

Ekrem İmamoğlu, Atatürk için Dolmabahçe’de mevlit okuttu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 81. yılında mevlit programı düzenlendi.

Erdoğan 10 Kasım’da Atatürk’ü eleştirdi!

Atatürk'ün ölümünün 81. yılı dolayısıyla Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından düzenlenen anma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhuriyetimize en büyük katkıyı başında bulunduğum hükümetler yapmıştır. Biz bu kavramın lafla istismarını yapmadık" dedi.

Gençlerin yer vermediği yaşlı adam ülkenin cumhurbaşkanı

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen'in metroda evine giderken çekilen fotoğrafı, sosyal medyada gündem oldu. Fotoğrafta, Van der Bellen'in ayakta olduğu ve yanında korumasının bulunmadığı görülüyor.

Mehmet Eymür: Doğu Perinçek Amerikan ajanıdır

MİT Eski Üyesi Mehmet Eymür, Habertürk'te Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in "fabrikatör" sözleri sonrası bağlanarak Perinçek'e şok bir yanıt verdi. İkili arasında sert bir tartışma yaşandı.

Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı ikinci mektup ortaya çıktı… İşte mektupta yazanlar!

ABD ile Türkiye arasında kriz yaratan mektup skandalında sıcak bir gelişme yaşandı. Londra merkezli Middle East Eye isimli internet sitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ABD ziyareti öncesinde yeni bir mektup gönderildiğini öne sürdü. Trump'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği ikinci mektupta S-400'ler dolayısıyla yaptırım uygulanabileceğini dile getirdiği iddia edildi.

Saadet öğretmen mobbing yüzünden hayatına son verdi

Antep'te 6 katlı binadan kendini atarak hayatını sonlandıran Türkçe öğretmeni Saadet H.'nin sosyal medya masajında mobbinge dayanamadığını yazdığı ortaya çıktı.

Yandaş yazardan Vahdettin çıkışı: İstanbul’u alan dedesiydi, istediğine verir, keyfinin kahyası mısınız?

Türkiye gazetesi yazarı Prof. Dr. Ekinci, Vahdettin'in İstanbul'un temsili anahtarını İngiliz işgalcilere vermesini savundu.

Abdülkadir Selvi’den ‘Erdoğan Babacan’la yeniden görüşecek’ iddiası!

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, köşesinde konuyla ilgili son gelişmeleri aktardı.

Bolivya’daki darbenin lideri Camacho’nun kirli sicili

Bolivya'da Evo Morales'i hedef alan ABD destekli darbenin lideri olan Luis Fernando Camacho, aşırı dinci patron kimliğiyle biliniyor. Darbenin başındaki isim olan Camacho'nun adı 'Panama Belgeleri' skandalına da karışmıştı.