Çarşamba / 8 Temmuz 2020

Rıza Zelyut Ahmet Hakan’dan iş istedi: Bu abin 2014’ten beri işsiz, etliye sütlüye karışmayan yazılar yazarım

Yurt Gazetesi yazarı Rıza Zelyut, “Ahmet Hakan MİT elemanı mı” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

206,984BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et

Rıza Zelyut yazısında, MİT’in Hürriyet gazetesini kontrol ettiğini ileri sürdü. Hürriyet’in yeni genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan’a da seslenen Zelyut, gazetede köşe istedi.

“BIYIKLI YABANCIYI GÖZ UCUYLA GÖSTERDİKTEN SONRA, ‘MİT’İN ADAMIDIR, TEFTİŞ YAPIYOR!’ DEDİ”

Rıza Zelyut yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Hürriyet Gazetesi’nin yeni yayın yönetmeni o oldu… Ahmet Hakan’ın bu koltuğa oturtulması, aklıma Hürriyet-MİT ilişkisini getirdi. Hürriyet Gazetesi’nde 1983 Temmuz ayından itibaren redaktör olarak çalışmaya başlamıştım. Hapisten yeni çıkmış, derin sıkıntılar içinde iken Doğan Hızlan’ın yardımıyla buraya kapağı atmıştım. Ama korkuyordum. Bir solcu mahkumun Hürriyet Gazetesi’nde çalışıyor olması pek alışılmış iş değildi.

Kısa sürede, Hürriyet Yazı İşleri’ndekilerle dost oldum. Onlardan birisi de Mehmet Komşu idi. Bir gün kimsenin girmeye cesaret edemediği yazı işleri salonunun girişinde duran esmer, bıyıklı yabancıyı göz ucuyla gösterdikten sonra, ‘MİT’in adamıdır, teftiş yapıyor!’ dedi.

Şaşırmıştım… Anladım ki Hürriyet Gazetesi MİT’in gözetimi altındadır. Korkmuştum da… Bu durumu, yazı işlerindeki rahmetli Tufan Aksoy’a çıtlattım. O, ‘Doğru, doğru; Mehmet doğru söylemiş!’ dedi. (Yazdıklarımdan kuşku duyanlar Mehmet Komşu’yu bulup sorabilirler…)

Beni 1991’de kovdular… Çünkü Alevilik işine bulaşmıştım. Anladım ki basının amiral gemisi Hürriyet Gazetesi, devletin denetimindedir. Ve Aydın Doğan’a satılması da MİT onayı ile olmuştur.”

“AHMET HAKAN’IN O KOLTUĞA OTURTULMASI DA MİT’İN İŞARETİYLE Mİ OLMUŞTUR”

Rıza Zelyut yazısını şöyle sürdürdü:

“Hürriyet’ten nice büyük yazarlar atıldı. Ama Ertuğrul Özkök sandalyesini koruyor. Halbuki AKP Lideri Erdoğan en çok ona kızıyordu. Meşhur “411 El Kaosa Kalktı” manşeti yüzünden ne kavgalar çıkmıştı. Yine Deniz Feneri haberleri yüzünden Aydın Doğan ile Erdoğan cenge tutuşmuşlardı.

Her şey oldu, herkes gitti ama en çok kızılan Ertuğrul Özkök yerinde kaldı. Kim koruyor onu? Tahminime göre MİT…

Ankara kökenli Özkök’ün Hürriyet’e genel yayın yönetmeni yapılması da MİT’in işaretiyle olmuştur. Şimdi bunları gördükten sonra soruyorum: Ahmet Hakan’ın o koltuğa oturtulması da MİT’in işaretiyle mi olmuştur?

Unutulmasın ki yayın yönetmeni koltuğuna oturtulmuş başka isimler, Örneğin Fatih Çekirge de böyle el altında tutulan isimlerden birisi olarak gözüküyor. Çünkü, dün kavga ettiği (herhangi bir!) patron, bugün onu yazar olarak çalıştırıyor. Yukarıdaki sorumun cevabını Ahmet Hakan’dan çok Ertuğrul Özkök ile Fatih Çekirge’nin vermesi uygun olur.”

“GAZETEDE ETLİYE SÜTLÜYE KARIŞMAYAN YAZILAR YAZARIM”

Rıza Zelyut, Ahmet Hakan’dan şöyle iş istedi:

“Ahmet bey kardeşim!

İyi biliyorsun ki 1990’ların ortalarından itibaren sen Kanal 7’de tartışma programları yaparken laik kesimden yazarlar-gazeteciler çağrına icabet etmezlerdi. Ama bu Rıza Zelyut’a ne zaman “Alo!” desen, bir yığın eleştiriyi göze alarak gelir, programa renk katardı. Hatta Yozgat’a bile gider, orada sizin tarafın salvolarına göğüs gererek hoşgörü ve barıştan söz ederdi.

Sevgili Ahmet! Sen hak bilir bir insansın. Bu ağabeyin de 2014’ten beri işsiz…

Bilgi isen bilgi, üslub ise üslub! Çağır beni Hürriyet’e…

1980’lerde bile ara sıra dizi yazılarımın yayımlandığı o gazetede etliye sütlüye karışmayan yazılar yazarım. Ama renkli şeyler olur. Örneğin tarihten öyküler anlatırım, bugüne ise hiç yolculuk yapmam… Acaba ne dediğimi anlatabildim mi?

Çekinme, orada bana bir köşe ver; patron bile mutlu olacaktır… Ahmed-i Muhtar’a şikâyet ederim yoksa seni…”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Şentop yeniden Meclis Başkanı seçildi

Üçüncü turun sonunda 328 oy alan Mustafa Şentop, yeniden TBMM Başkanı oldu.

Bakan Varank’ın ‘İstanbul’da su kuyruğu’ diye paylaştığı fotoğraf 2016 yılına ait çıktı

CHP'li Yıldırım Kaya, İstanbul'un Şile ilçesinde çekilen 'su kuyruğu' fotoğrafına tepki gösterdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a seslenen Kaya, söz konusu fotoğrafın 2016 yılına ait olduğunu belirterek "Film sizin dönemde çekilmiş" dedi.

Ensar Vakfı’na ‘Değerler Eğitimi Faaliyetleri Protokolü’ şoku! Dava sonuçlandı…

Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ensar Vakfı Antalya Şube Başkanlığı arasında imzalanan 'Değerler Eğitimi Faaliyetleri Protokolü’nün hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Egemen Bağış’ salvosu: Bu sahtekar, rüşvetçi adam…

Kılıçdaroğlu, TBMM'nin Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusunda bulunmasına ve “Her Cuma bir ayet sallıyorum, bakara makara” diyerek Kuran ayetleri ile dalga geçen Egemen Bağış'ın son paylaşımına tepki gösterdi.

Musavvat Dervişoğlu’yla Resul Tosun birbirine girdi: Yav sen ne kadar boş bir adamsın be

Habertürk TV’de Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu Türkiye’nin Nabzı programında tartışma çıktı... Habertürk'te Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu Türkiye'nin Nabzı programında AKP'nin çoklu baro teklifi tartışıldı.
206,984BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et