Rıza Zelyut Ahmet Hakan’dan iş istedi: Bu abin 2014’ten beri işsiz, etliye sütlüye karışmayan yazılar yazarım

Yurt Gazetesi yazarı Rıza Zelyut, “Ahmet Hakan MİT elemanı mı” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Rıza Zelyut yazısında, MİT’in Hürriyet gazetesini kontrol ettiğini ileri sürdü. Hürriyet’in yeni genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan’a da seslenen Zelyut, gazetede köşe istedi.

“BIYIKLI YABANCIYI GÖZ UCUYLA GÖSTERDİKTEN SONRA, ‘MİT’İN ADAMIDIR, TEFTİŞ YAPIYOR!’ DEDİ”

Rıza Zelyut yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Hürriyet Gazetesi’nin yeni yayın yönetmeni o oldu… Ahmet Hakan’ın bu koltuğa oturtulması, aklıma Hürriyet-MİT ilişkisini getirdi. Hürriyet Gazetesi’nde 1983 Temmuz ayından itibaren redaktör olarak çalışmaya başlamıştım. Hapisten yeni çıkmış, derin sıkıntılar içinde iken Doğan Hızlan’ın yardımıyla buraya kapağı atmıştım. Ama korkuyordum. Bir solcu mahkumun Hürriyet Gazetesi’nde çalışıyor olması pek alışılmış iş değildi.

Kısa sürede, Hürriyet Yazı İşleri’ndekilerle dost oldum. Onlardan birisi de Mehmet Komşu idi. Bir gün kimsenin girmeye cesaret edemediği yazı işleri salonunun girişinde duran esmer, bıyıklı yabancıyı göz ucuyla gösterdikten sonra, ‘MİT’in adamıdır, teftiş yapıyor!’ dedi.

Şaşırmıştım… Anladım ki Hürriyet Gazetesi MİT’in gözetimi altındadır. Korkmuştum da… Bu durumu, yazı işlerindeki rahmetli Tufan Aksoy’a çıtlattım. O, ‘Doğru, doğru; Mehmet doğru söylemiş!’ dedi. (Yazdıklarımdan kuşku duyanlar Mehmet Komşu’yu bulup sorabilirler…)

Beni 1991’de kovdular… Çünkü Alevilik işine bulaşmıştım. Anladım ki basının amiral gemisi Hürriyet Gazetesi, devletin denetimindedir. Ve Aydın Doğan’a satılması da MİT onayı ile olmuştur.”

“AHMET HAKAN’IN O KOLTUĞA OTURTULMASI DA MİT’İN İŞARETİYLE Mİ OLMUŞTUR”

Rıza Zelyut yazısını şöyle sürdürdü:

“Hürriyet’ten nice büyük yazarlar atıldı. Ama Ertuğrul Özkök sandalyesini koruyor. Halbuki AKP Lideri Erdoğan en çok ona kızıyordu. Meşhur “411 El Kaosa Kalktı” manşeti yüzünden ne kavgalar çıkmıştı. Yine Deniz Feneri haberleri yüzünden Aydın Doğan ile Erdoğan cenge tutuşmuşlardı.

Her şey oldu, herkes gitti ama en çok kızılan Ertuğrul Özkök yerinde kaldı. Kim koruyor onu? Tahminime göre MİT…

Ankara kökenli Özkök’ün Hürriyet’e genel yayın yönetmeni yapılması da MİT’in işaretiyle olmuştur. Şimdi bunları gördükten sonra soruyorum: Ahmet Hakan’ın o koltuğa oturtulması da MİT’in işaretiyle mi olmuştur?

Unutulmasın ki yayın yönetmeni koltuğuna oturtulmuş başka isimler, Örneğin Fatih Çekirge de böyle el altında tutulan isimlerden birisi olarak gözüküyor. Çünkü, dün kavga ettiği (herhangi bir!) patron, bugün onu yazar olarak çalıştırıyor. Yukarıdaki sorumun cevabını Ahmet Hakan’dan çok Ertuğrul Özkök ile Fatih Çekirge’nin vermesi uygun olur.”

“GAZETEDE ETLİYE SÜTLÜYE KARIŞMAYAN YAZILAR YAZARIM”

Rıza Zelyut, Ahmet Hakan’dan şöyle iş istedi:

“Ahmet bey kardeşim!

İyi biliyorsun ki 1990’ların ortalarından itibaren sen Kanal 7’de tartışma programları yaparken laik kesimden yazarlar-gazeteciler çağrına icabet etmezlerdi. Ama bu Rıza Zelyut’a ne zaman “Alo!” desen, bir yığın eleştiriyi göze alarak gelir, programa renk katardı. Hatta Yozgat’a bile gider, orada sizin tarafın salvolarına göğüs gererek hoşgörü ve barıştan söz ederdi.

Sevgili Ahmet! Sen hak bilir bir insansın. Bu ağabeyin de 2014’ten beri işsiz…

Bilgi isen bilgi, üslub ise üslub! Çağır beni Hürriyet’e…

1980’lerde bile ara sıra dizi yazılarımın yayımlandığı o gazetede etliye sütlüye karışmayan yazılar yazarım. Ama renkli şeyler olur. Örneğin tarihten öyküler anlatırım, bugüne ise hiç yolculuk yapmam… Acaba ne dediğimi anlatabildim mi?

Çekinme, orada bana bir köşe ver; patron bile mutlu olacaktır… Ahmed-i Muhtar’a şikâyet ederim yoksa seni…”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

AKP panikte…50 bin üye istifa etti!

Eylül-Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP'nin üye sayısı, son 4 ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. CHP ve İYİ Parti ise 4 ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı.

Eski Fazilet partili Bülent Arınç’tan Gelecek Partisi’ne veryansın!

Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Fazilet partileri ile AK Parti'de önemli görevlerde bulunan, eski Başbakan Yardımcısı ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, gazeteci Ömer Şahin'in kaleminden bugün piyasaya çıkan, kendi hayatının anlatıldığı 'Küçük Erbakan' kitabıyla ilgili konuştu.

‘Kanal İstanbul’ ‘Katar İstanbul’ olma yolunda!..

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Başakşehir’de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1.5 ay kadar sonra Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı.

Davutoğlu’na ‘Vekil isterse veririm’ demişti… AKP’den yanıt geldi

Siyaset dünyasında ‘kiralık vekil’ tartışması başladı. AKP Ünal, İYİ Parti lideri Akşener’in ‘Yeni partiler vekil isterlerse veririm’ açıklamasını eleştirdi. Ünal, “Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin bir ifade farkındayım. Milletin iradesi kimsenin tekelinde değildir” dedi.

MHP’den çok sert Davutoğlu açıklaması

MHP'li Edip Semih Yalçın, Türkiye'de eski kirli defterlerin açıldığını savunarak ‘’MHP, tehditlere karşı devletin elini güçlendirmek için millî mutabakat zemini oluşması yönünde çaba sarf etmiştir” dedi. Yalçın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘Cambaz oynatıcısı’, Ahmet Davutoğlu’na da ‘’Yalancı pehlivan” dedi.
210,481BeğenenlerBeğen
4,597TakipçilerTakip Et