Pazar / 5 Temmuz 2020

Rejim değişikliğine ‘evet’ oyu veren Sevilay Yılman: Benim desteklediğim başkanlık bu değildi!

Gazeteci Sevilay Yılman, açıktan evet diyerek Başkanlık sistemini desteklediğini belirterek, Türkiye'deki mevcut sistemin vaad edilen Başkanlık Sistemi olmadığı ve bu sisteme oy vermediğini söyledi.

207,024BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et

TV5 televizyonunda Selim Akduman’ın sunduğu Perde Arkası programına katılan Gazeteci Sevilay Yılman, Türkiye’de uygulamaya geçilen sistemin, vaad edilen Başkanlık Sistemi olmadığını söyledi.

Yılman, yine başkanlığa oy verebileceğini belirttirken, uygulamada olan mevcut sisteme oy vermediğini söyledi. Yılman konuşmasında; “Parlamenter sisteme geçer miyiz. Ben Başkanlık sistemini destekleyen biriydim, biriydim diyorum bakın. Vaad edilen Başkanlık sistemini desteleyen biri olarak ve referandumda apaçık evet diyen biri olarak, şu mevcut sistemin Başkanlık olduğunu düşünmüyorum. Bize vaad edilen, çizilen ve bizim bildiğimiz, öğrendiğimiz ve gördüğümüz, tanık olduğumuz Başkanlık sistemi ile şuan Türkiye’deki bu sistemi çok örtüştüremiyorum. Ben bu sisteme oy vermedim. Başkanlığa verdim, hala da veririm. Fransa’daki yarı başkanlık ve Amerika’daki sistemleri onaylıyorum. Çünkü ben şuna inanıyorum, bizim ülkemizinde, bizim toprağımızın genlerinde de geriye gittiğinizde hani bir lidere inanıp peşinden gitmek. Tek adamlık anlamında söylemiyorum bunu” dedi.

1 Yorum

  1. Hemşerim başkanlığın demokraside olmazsa olmaz imiş gibi anlamış…
    Feodal yapıda evin reisi gibi mi düşünmüş, yoksa hala feodal yapımız olduğunu bilmediğinden mi öyle demiş?

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İmamoğlu, Halk Ekmek’in hizmetlerinin önüne geçen Salih Bekaroğlu’nun görevine son verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem  İmamoğlu'nun Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu'nu görevden aldığı öğrenildi. 

Kılıçdaroğlu, erken seçim için Bahçeli’yi adres gösterdi: ‘Artık destek vermiyorum’ diyebilir

Kemal Kılıçdaroğlu, " 2023 yani Cumhuriyet’in 100'üncü yılında biz bu ülkede halkımıza söz verdik Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandıracağız." dedi.

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.

Sakarya’da facia ‘geliyorum’ demiş, işçiler: Isınma vardı 4 gündür uyarıyorduk

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.
207,024BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et