Ramiya Mammadova açıkladı… Ankara’daki görüşmeler Azerbaycan’dan nasıl görüldü

Azerbaycanlı siyaset bilimci Ramiya Mammadova Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasına ilişkin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürütülen görüşmelerin tamamlanmasıyla ilgili Halkweb'e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Azerbaycanlı siyaset bilimci Ramiya Mammadova Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasına ilişkin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürütülen görüşmelerin tamamlanmasıyla ilgili Halkweb’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mammadova Ankara’da üç gün süren görüşmelerden sonra yapılan yazılı açıklamada yer alan “Güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır” ifadesinin Suriye konusunda gelinen önemli bir nokta olduğunu vurguladı.

R.Mammadova Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna girmesi konusuna karşı çıkan ABD’nin bugün Türkiye’yle ortak karar alarak beraber çalışacaklarını belirtmeleri bile Türkiye diplomasisinin yeni bir başarısı, devletin politikasında düzgün atılmış yeni bir adım olduğunu ileri sürdü:

‘’Sonuç olarak teröre destek veren, onları Türkiye’ye karşı kışkırtarak silahlandıran ve IŞID’i tekrar oluşturarak Türkiye’yi aynı zamanda terörle elinde tutmayı düşünen, öte yandan NATO yanlısı gibi gözükmek için çaba harcayan ABD bir adım geri çekildi ve güvenli bölgenin beraber oluşturulması konusunda ortak karara vardı.

“Türkiye Suriye’nin terörden temizlenmesi yolunda ve gerçekleştirdiği operasyonlarda yanında olan Rusya’yla daha fazla işbirliği içinde olmasından korkan ABD, Türkiye’nin yanında olacaklarını bir nevi Ankara’da verdikleri kararla onaylamış oldular. ABD’nin Suriye’de yenildiği artık gün gibi ortada, o yüzden Türkiye’yle ortak hareket ederek bölgedeki imajının tekrardan kurtarmak ve aynı zamanda bu bölgede en büyük partneri Türkiye’yi kaybetmemek için tüm yolları deneyecek. Türkiye bundan sonra da Suriye konusunda hareket zamanı ve teröristlerin temizlenmesinde, aynı zamanda kendisinin de önerdiği gibi sınırdan 35 km uzakta güvenli bölgenin oluşturulması konusunda ön planda olmalı. Teröristleri Suriye’nin daha uzak bölgelerine sürgün etmesi çok önemli. Güvenli bölgedeki mülteci durumuna düşmüş insanların o bölgeye yerleştirilmesi süreci de hızlandırılmalı. Bu konular ele alınırken aynı zamanda Türkiye ekonomisinin bu zor sürecinde bütçeden mülteciler ayrılmış paranın miktarı azaltılmalı ve bu güvenli bölgeye Batı’nın dikkatini ve maliyesini çekmelidir. Ankara eğer bugün ABD’nin tekrar ortaya attığı ve tekrar desteklemek için çaba harcadığı IŞİD konusunda hemen gündeme taşımaz ve sıcak gündem maddesi olarak masaya yatırarak çözüme kavuşturmazsa, ABD yine güvenli bölgede Rusya’nın politik ve stratejik desteğini kullanarak onunla beraber yürümesine tanık olacak. O zaman şu anki geri adım atmanın da bir anlamı kalmayacak.’’

En çok okunan haberler

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’tan Erdoğan’a ağır hakaret!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede iç savaş başladığından bu yana ilk kez İdlib'e gitti. Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında hakaret niteliğinde açıklamalar yaptı.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

“PKK terör örgütü değildir” diyen AKP’li Orhan Miroğlu talk show’a çevirdiği canlı yayını böyle terk etti

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında konuklar AKP eski milletvekili Orhan Miroğlu ve CHP'li eski vekil Aytuğ Atıcı birbirine girdi. 

“CHP, 23 Haziran’da Kürtlerden aldığı desteği bir daha zor alır”

Türkiye'nin Suriye'deki Kürt bölgesine yönelik askeri harekatına Meclis'te tezkere oylamasına evet diyerek destek veren CHP'nin tavrı eleştiri konusu. Anamuhalefet partisi, son yerel seçimlerle Türkiye'nin en büyük kentlerini HDP'nin desteğiyle kazanmıştı.

Cübbeli Ahmet: Asker müslüman değilse Türk de olsa şehit olamaz

Cübbeli Ahmet, "şehitlik" konusunda "fetva" verdi, "Türk de olsa Müslüman olmayan şehit değildir." dedi.

‘Esad’tan Türkiye-Rusya mutabakatına tam destek’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad ile telefon görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Soçi’de yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi verdiğini belirtti. Peskov, 'Esad, Vladimir Putin’e teşekkür etti, çalışma sonuçlarına tam desteğini açıkladı' ifadelerini kullandı.

Dünya bu mutabakatla çalkalanıyor! “Putin’in zaferi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği Soçi zirvesine uluslararası basının ilgisi yoğundu. Toplantıda iki ülke arasında mutabakat sağlanırken, Dışişleri Bakanları Sergey Lavrov Rusça, Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkçe olarak 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı. Açıklamaların ardından ABD'nin önde gelen gazetelerinden NY Times "Putin'in zaferi" manşetini attı.

Türkiye ve Rusya arasındaki tarihi anlaşmada dikkat çeken detay!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 6 saatlik görüşmenin ardından açıklama yaptı.

İşte Türkiye ve Rusya arasında imzalanan Soçi Mutabakatı’nın detayları

Erdoğan ve Rusya'nın Soçi'de yaptığı görüşme sonucunda 10 maddelik mutabakat açıklandı.

Aklı beş karış havada olan yandaş ÖSO karşıtlarına hakaret etti: Cihatçılar ‘Mustafa Kemal’in Millî Mücadelesi’nin benzerini’ yürütüyormuş!

AKP’li yazar Fuat Uğur, ‘SMO’ (Suriye Milli Ordusu)’ adı verilerek TSK’nın ‘Barış Pınarı’ harekatında yer alan ÖSO’cu güçleri savunurken akıl almaz benzetmelere başvurdu.

Göreme milli park olmaktan çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile Nevşehir Göreme ve çevresindeki alanın milli park olarak belirlenmesi hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı yürürlükten kaldırıldı.