Ramiya Mammadova açıkladı… Ankara’daki görüşmeler Azerbaycan’dan nasıl görüldü

Azerbaycanlı siyaset bilimci Ramiya Mammadova Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasına ilişkin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürütülen görüşmelerin tamamlanmasıyla ilgili Halkweb'e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Azerbaycanlı siyaset bilimci Ramiya Mammadova Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasına ilişkin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürütülen görüşmelerin tamamlanmasıyla ilgili Halkweb’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mammadova Ankara’da üç gün süren görüşmelerden sonra yapılan yazılı açıklamada yer alan “Güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır” ifadesinin Suriye konusunda gelinen önemli bir nokta olduğunu vurguladı.

R.Mammadova Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna girmesi konusuna karşı çıkan ABD’nin bugün Türkiye’yle ortak karar alarak beraber çalışacaklarını belirtmeleri bile Türkiye diplomasisinin yeni bir başarısı, devletin politikasında düzgün atılmış yeni bir adım olduğunu ileri sürdü:

‘’Sonuç olarak teröre destek veren, onları Türkiye’ye karşı kışkırtarak silahlandıran ve IŞID’i tekrar oluşturarak Türkiye’yi aynı zamanda terörle elinde tutmayı düşünen, öte yandan NATO yanlısı gibi gözükmek için çaba harcayan ABD bir adım geri çekildi ve güvenli bölgenin beraber oluşturulması konusunda ortak karara vardı.

“Türkiye Suriye’nin terörden temizlenmesi yolunda ve gerçekleştirdiği operasyonlarda yanında olan Rusya’yla daha fazla işbirliği içinde olmasından korkan ABD, Türkiye’nin yanında olacaklarını bir nevi Ankara’da verdikleri kararla onaylamış oldular. ABD’nin Suriye’de yenildiği artık gün gibi ortada, o yüzden Türkiye’yle ortak hareket ederek bölgedeki imajının tekrardan kurtarmak ve aynı zamanda bu bölgede en büyük partneri Türkiye’yi kaybetmemek için tüm yolları deneyecek. Türkiye bundan sonra da Suriye konusunda hareket zamanı ve teröristlerin temizlenmesinde, aynı zamanda kendisinin de önerdiği gibi sınırdan 35 km uzakta güvenli bölgenin oluşturulması konusunda ön planda olmalı. Teröristleri Suriye’nin daha uzak bölgelerine sürgün etmesi çok önemli. Güvenli bölgedeki mülteci durumuna düşmüş insanların o bölgeye yerleştirilmesi süreci de hızlandırılmalı. Bu konular ele alınırken aynı zamanda Türkiye ekonomisinin bu zor sürecinde bütçeden mülteciler ayrılmış paranın miktarı azaltılmalı ve bu güvenli bölgeye Batı’nın dikkatini ve maliyesini çekmelidir. Ankara eğer bugün ABD’nin tekrar ortaya attığı ve tekrar desteklemek için çaba harcadığı IŞİD konusunda hemen gündeme taşımaz ve sıcak gündem maddesi olarak masaya yatırarak çözüme kavuşturmazsa, ABD yine güvenli bölgede Rusya’nın politik ve stratejik desteğini kullanarak onunla beraber yürümesine tanık olacak. O zaman şu anki geri adım atmanın da bir anlamı kalmayacak.’’

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Kalın’dan ‘İstanbul ve Ankara’ya da kayyım atanacak’ iddiasına yanıt: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak" şeklinde konuştu.

Abdülkadir Selvi’den dikkat çeken çıkış: Devlet pusuya mı yattı?

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Hadi şeytanın avukatlığını yapayım. Devlet pusuya mı yattı?" diye sordu.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

‘Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim’ diyen rektör görevden alındı

Görevi döneminde birçok skandalla anılan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça görevinden alındı. Ağırakça, göreve getirilirken "Ben Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim” sözlerinin ardından, görevden alınmasıyla "Mardin'e yapılacak en büyük kötülük yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Bakanlık, Muğla yangınında THK yardımını kabul etmemiş

İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayıp Seferihisar ve Menderes'e sıçrayan orman yangınında gündeme gelen THK uçaklarına dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu’ndan ‘tatile gitti’ eleştirilerine yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tatile gitmesiyle ilgili eleştirilerine yanıt verdi. İmamoğlu, "Son gidişim evlatlarım son günlerindeydi, zaten birini alıp geri dönmem gerekiyordu. Alıp geri döndüm. Bu da babalık vazifesi" dedi.

Türkiye Barolar Birliği’nden son dakika kayyum açıklaması

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı işlemleriyle görevden uzaklaştırılması ile ilgili Türkiye Barolar Birliği'nden (TBB) açıklama geldi. TBB, "Görevden uzaklaştırma işlemi, geçici nitelikte bir tedbirdir. Bu sebeple, bir an önce ilgililer hakkında açıldığı söylenen soruşturmaların sonuçlandırılması ve tüm sürecin en şeffaf şekilde yönetilmesi beklenmektedir" açıklamasını yaptı.

ABD Büyükelçiliği: Söylentiler gerçek dışı

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’deki ABD vatandaşlarına yönelik acil durum mesajı yayınlandığına dair sosyal medyada yer alan söylentilerin gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Haydarpaşa’da parça parça yağma hazırlığı

Koruma Kurulu, Haydarpaşa Garı arazisindeki bazı taşınmazların yıkılmasına karar verdi. Kararla birlikte alanın ticari işletmelere devrinin yolu açıldı.

Metin Feyzioğlu A Haber’de Saray’a gitmeyen avukatları topa tuttu: Sizin evinizde mi açıklanacaktı?

Saray’ın Adli Yıl Açılış Törenine katılma kararı alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, A Haber’de Sarayın davetine katılmayan baroları eleştirdi.

Süleyman Soylu’dan Gül ve Davutoğlu’na: Dün bu mücadeleyi verdiğimiz bazıları…

Süleyman Soylu, HDP'li 3 belediyeye kayyum atanması hakkında açıklamada bulundu.