Ramiya Mammadova açıkladı… Ankara’daki görüşmeler Azerbaycan’dan nasıl görüldü

Azerbaycanlı siyaset bilimci Ramiya Mammadova Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasına ilişkin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürütülen görüşmelerin tamamlanmasıyla ilgili Halkweb'e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Azerbaycanlı siyaset bilimci Ramiya Mammadova Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasına ilişkin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürütülen görüşmelerin tamamlanmasıyla ilgili Halkweb’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mammadova Ankara’da üç gün süren görüşmelerden sonra yapılan yazılı açıklamada yer alan “Güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır” ifadesinin Suriye konusunda gelinen önemli bir nokta olduğunu vurguladı.

R.Mammadova Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna girmesi konusuna karşı çıkan ABD’nin bugün Türkiye’yle ortak karar alarak beraber çalışacaklarını belirtmeleri bile Türkiye diplomasisinin yeni bir başarısı, devletin politikasında düzgün atılmış yeni bir adım olduğunu ileri sürdü:

‘’Sonuç olarak teröre destek veren, onları Türkiye’ye karşı kışkırtarak silahlandıran ve IŞID’i tekrar oluşturarak Türkiye’yi aynı zamanda terörle elinde tutmayı düşünen, öte yandan NATO yanlısı gibi gözükmek için çaba harcayan ABD bir adım geri çekildi ve güvenli bölgenin beraber oluşturulması konusunda ortak karara vardı.

“Türkiye Suriye’nin terörden temizlenmesi yolunda ve gerçekleştirdiği operasyonlarda yanında olan Rusya’yla daha fazla işbirliği içinde olmasından korkan ABD, Türkiye’nin yanında olacaklarını bir nevi Ankara’da verdikleri kararla onaylamış oldular. ABD’nin Suriye’de yenildiği artık gün gibi ortada, o yüzden Türkiye’yle ortak hareket ederek bölgedeki imajının tekrardan kurtarmak ve aynı zamanda bu bölgede en büyük partneri Türkiye’yi kaybetmemek için tüm yolları deneyecek. Türkiye bundan sonra da Suriye konusunda hareket zamanı ve teröristlerin temizlenmesinde, aynı zamanda kendisinin de önerdiği gibi sınırdan 35 km uzakta güvenli bölgenin oluşturulması konusunda ön planda olmalı. Teröristleri Suriye’nin daha uzak bölgelerine sürgün etmesi çok önemli. Güvenli bölgedeki mülteci durumuna düşmüş insanların o bölgeye yerleştirilmesi süreci de hızlandırılmalı. Bu konular ele alınırken aynı zamanda Türkiye ekonomisinin bu zor sürecinde bütçeden mülteciler ayrılmış paranın miktarı azaltılmalı ve bu güvenli bölgeye Batı’nın dikkatini ve maliyesini çekmelidir. Ankara eğer bugün ABD’nin tekrar ortaya attığı ve tekrar desteklemek için çaba harcadığı IŞİD konusunda hemen gündeme taşımaz ve sıcak gündem maddesi olarak masaya yatırarak çözüme kavuşturmazsa, ABD yine güvenli bölgede Rusya’nın politik ve stratejik desteğini kullanarak onunla beraber yürümesine tanık olacak. O zaman şu anki geri adım atmanın da bir anlamı kalmayacak.’’

Albayrak: Türkiye ekonomisi büyük bir değişimin başlangıcında

50’nci Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere İsviçre’nin Davos kasabasına giden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye ile ilgili olumlu bir süreç var. Türkiye ekonomisi büyük bir değişimin başlangıcında” ifadelerini kullandı.

Bilal Erdoğan: Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, arkayı iyi desteklememiz lazım

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve Darülaceze İdare Meclisi Üyesi Bilal Erdoğan, “Bu ülkenin geleceği için gençlerine mesajlar veren, motivasyon veren kimimiz var? Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, Libya’da mücadele, Doğu Akdeniz’de mücadele, Suriye’de mücadele, dünyanın dört bir yanında dünyanın en büyük aktörleriyle masaya oturuyor artık bizim arkadan gelenler olarak bu arkayı iyi desteklememiz lazım” dedi.

Gelecek Partisi’ne katılanların akrabaları geleceklerinden kaygılı! Bir bir işten çıkartılıyorlar…

Gelecek Partili Selçuk Özdağ, partinin bazı idarecilerinin akrabaları, kardeşlerinin görevden alındıklarını belirterek, “Feramuz Üstün’ün damadını görevden aldılar. Benim kardeşimi Genel Müdür Yardımcılığından aldılar. Sayın Davutoğlu’nun dünürünü İstanbul Ticaret Odasında Başkanvekiliydi, görevi bırakması istendi” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın ‘AKP’de FETÖ’cü varsa ispatlayın’ sözlerine CHP’den ‘belgeli’ yanıt

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısıyla AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘FETÖ’nün siyasi ayağı araştırması için “Meclis’i buna karıştıramazsın” ve “Haydi ispatlayın” sözlerine yanıt verdi.

AKP’li Başkanın hesabından skandal Rahşan Ecevit paylaşımı

AKP’li Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit’in vefatı ile ilgili bir paylaşımın altına “Ateşi bol olsun inşallah” yorumu yapması büyük tepki çekti.
209,956BeğenenlerBeğen
4,673TakipçilerTakip Et