Cumartesi / 8 Ağustos 2020

Ramiya Mammadova açıkladı… Ankara’daki görüşmeler Azerbaycan’dan nasıl görüldü

Azerbaycanlı siyaset bilimci Ramiya Mammadova Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasına ilişkin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürütülen görüşmelerin tamamlanmasıyla ilgili Halkweb'e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

206,487BeğenenlerBeğen
8,612TakipçilerTakip Et

Azerbaycanlı siyaset bilimci Ramiya Mammadova Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasına ilişkin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürütülen görüşmelerin tamamlanmasıyla ilgili Halkweb’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mammadova Ankara’da üç gün süren görüşmelerden sonra yapılan yazılı açıklamada yer alan “Güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır” ifadesinin Suriye konusunda gelinen önemli bir nokta olduğunu vurguladı.

R.Mammadova Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna girmesi konusuna karşı çıkan ABD’nin bugün Türkiye’yle ortak karar alarak beraber çalışacaklarını belirtmeleri bile Türkiye diplomasisinin yeni bir başarısı, devletin politikasında düzgün atılmış yeni bir adım olduğunu ileri sürdü:

‘’Sonuç olarak teröre destek veren, onları Türkiye’ye karşı kışkırtarak silahlandıran ve IŞID’i tekrar oluşturarak Türkiye’yi aynı zamanda terörle elinde tutmayı düşünen, öte yandan NATO yanlısı gibi gözükmek için çaba harcayan ABD bir adım geri çekildi ve güvenli bölgenin beraber oluşturulması konusunda ortak karara vardı.

“Türkiye Suriye’nin terörden temizlenmesi yolunda ve gerçekleştirdiği operasyonlarda yanında olan Rusya’yla daha fazla işbirliği içinde olmasından korkan ABD, Türkiye’nin yanında olacaklarını bir nevi Ankara’da verdikleri kararla onaylamış oldular. ABD’nin Suriye’de yenildiği artık gün gibi ortada, o yüzden Türkiye’yle ortak hareket ederek bölgedeki imajının tekrardan kurtarmak ve aynı zamanda bu bölgede en büyük partneri Türkiye’yi kaybetmemek için tüm yolları deneyecek. Türkiye bundan sonra da Suriye konusunda hareket zamanı ve teröristlerin temizlenmesinde, aynı zamanda kendisinin de önerdiği gibi sınırdan 35 km uzakta güvenli bölgenin oluşturulması konusunda ön planda olmalı. Teröristleri Suriye’nin daha uzak bölgelerine sürgün etmesi çok önemli. Güvenli bölgedeki mülteci durumuna düşmüş insanların o bölgeye yerleştirilmesi süreci de hızlandırılmalı. Bu konular ele alınırken aynı zamanda Türkiye ekonomisinin bu zor sürecinde bütçeden mülteciler ayrılmış paranın miktarı azaltılmalı ve bu güvenli bölgeye Batı’nın dikkatini ve maliyesini çekmelidir. Ankara eğer bugün ABD’nin tekrar ortaya attığı ve tekrar desteklemek için çaba harcadığı IŞİD konusunda hemen gündeme taşımaz ve sıcak gündem maddesi olarak masaya yatırarak çözüme kavuşturmazsa, ABD yine güvenli bölgede Rusya’nın politik ve stratejik desteğini kullanarak onunla beraber yürümesine tanık olacak. O zaman şu anki geri adım atmanın da bir anlamı kalmayacak.’’

Muharrem İnce’den flaş yeni parti açıklaması

CHP'den ayrılacağı ve yeni parti kuracağı ileri sürülen Muharrem İnce çarpıcı bir açıklama yaptı

Muharrem İnce’nin partisinin adı Ulusal Sol mu?

Muharrem İnce’nin kuracağı partinin adı merak konusu. CHP’de bir kopuş hareketi başlatan İnce yeni parti için çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşık 2 yıl önce CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce yeniden siyasetin hareketli dünyasına adım attı.

Altın çıldırdı, dolar yanıyor… Troller Berat Albayrak’ı yedirmeyiz kampanyası başlattı

AK troller Berat Albayrak için twitter'da kampanya başlattı.

Alman Dergisi’nde Erdoğan’ın servetini yazdılar: Kağıt üstündeki servetin yanı sıra buzdağının görünmeyen kısmı var

Almanya’da yayımlanan Focus dergisi, Erdoğan’ın servetini gündeme taşıdı. Derginin iddiasına göre Erdoğan’ın kağıt üzerinde görünen servetinin yanı sıra bir de buzdağının görünmeyen yüzü var. Ve Erdoğan’ın asıl serveti çocuklarının ve ailesinin üzerinde…

Bahçeli Ayasfoya için dün ne demişti? Bugün ne yaptı?

Devlet Bahçeli, 2015 yılında Trabzon'da yaptığı mitingde "Bunlar sırf tertemiz mümin duygularla oynamak ve sömürmek için Ayasofya Cami’ni bile kullanabileceklerdir." ifadelerini kullanmıştı.
206,487BeğenenlerBeğen
8,612TakipçilerTakip Et