Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Almanya’nın Frankfurt kentinde kuruldu. Başkanlığına Levent Karaca seçilirken, İkinci Başkan ise pop yıldızı Rafet El Roman oldu. Hedef, ATFF ile sporda Türkiye Avrupa arasında köprü oluşturmak. Ancak ATFF kurulur kurulmaz da çok önemli iddiaların hedefine oturdu.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Almanya sorumlusu olduğu süre içinde Türkiye’ye 67 milli futbolcu, Türkiye’nin gözde takımlarına da 2 binden fazla profesyonel oyuncu kazandırmış olan Erol Koloğlu, Halkweb’e sitem dolu açıklamalarda bulundu. Bugüne dek Hamit Altıntop, Halil Altıntop, Yıldıray Baştürk, Aykut Erçetin gibi birçok yıldız oyuncuyu Türkiye’ye kazandıran, Avrupa’daki Türk futbolu için de çalışmalar yürüten Erol Koloğlu, TFF yöneticilerine şöyle seslendi:

FEDERASYON KESENİN AĞZINI NEDEN AÇTI?

“Neredeyse yarım asır boyunca Avrupa’dan Türkiye’ye sayısız star oyuncu kazandırdım. Hamit ve Halil Altıntop, Aykut Erçetin, Hakan Aslantaş, Nuri Şahin, Mustafa Parmak gibi ismini sayabileceğimiz birçok futbolcuyu milli takımlarımıza kazandırdık.

Sadece ben değil. Erdal Keser, Metin Tekin, Hakan Eseroğlu, Ercan Demir, Ali Topsan, Can Vanlı hocaların katkıları, emekleri inkar edilemez. 1998 senesinden bu tarafa. Ben ve rahmetli Gündüz Tekin Onay Hoca ise 1985 senesinden beri Avrupa’da yaşayan Türk futbolcular ile ilgilendik. Türk futbolu için Avrupa’da bir ömür harcadım. Sonra bu bölüm kapandı. Şimdi yeniden açıyorlar.

“MİLLİ GÖRÜŞ VE UİD KÖKENLİ İSİMLER VAR”

Üstelik bu alana neredeyse hiç emek vermemiş isimler ATFF’nin beyin takımında yer alıyor. Görüldüğü kadarıyla Milli Görüş ve Uluslararası Demokratlar Birliği UİD’ye (eski adı UETD) yakın isimler çoğunlukta. TFF’den ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan destek aldıkları da kulislerde konuşuluyor. Devlet ve federasyon kesenin ağzını sonuna kadar açtı mı? Açtıysa neden açtı? Çok ihtiyaç vardıysa neden kapatıldı?

Ayrıca bunca sene emek vermiş birine usulen de olsa ve saygı gereği neden gelip fikri sorulmadı? Açıkçası kurulan Avrupa TFF bende güven telkin etmiyor. Umarım sporun siyasete alet edildiğine şahit olmayız.”

BAŞKAN LEVENT KARACA İDDİALARI REDDETTİ

Avrupa Türk Futbol Federasyonu‘nun (ATFF) çiçeği burnundaki Levent Karaca’ya iddiaları sorduk. Eskişehir doğumlu olan ve 34 yıldır Almanya’da yaşayan Karaca inşaat sektöründe çalışıyor. İthalat, ihracat işleri de yapan Karaca, daha önce Frankfurt Türkspor’a da başkanlık yapıyordu.

Bundan 4 yıl önce de Eskişehirspor’un yönetimine talip olan 53 yaşındaki Levent Karaca, iddiaları Halkweb için değerlendirdi.

Haberin tamamı Halkweb Avrupa’da… Devamı için tıklayınız.