Pompeo’dan dikkat çeken mesaj: ABD, yaptırım kararını askıya mı alacak?

Türkiye'nin Rus yapımı S-400'lerin teslimatını gerçekleştirmesinin ardından beklenen yaptırımlara ilişkin ABD'den farklı mesajlar gelmeye devam ediyor.

Türkiye’nin Rus yapımı S-400’lerin teslimatını gerçekleştirmesinin ardından beklenen yaptırımlara ilişkin ABD’den farklı mesajlar gelmeye devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin S-400’ü operasyonel kılmaması için çağrıda bulundu.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Pompeo, Bloomberg’den Kevin Cirilli’ye verdiği röportajında, “Türklere S-400’ün aktive edilmesinin kabul edilemez olduğunu açıkça belirttik. F-35 programını engelleyerek zaten bir adım attık. Daha fazla yaptırımlar da olabilir ancak asıl istediğimiz S-400’lerin operasyonel olmaması. Bizim amacımız bu; Türklere aylardır bunun F-35 ile uyumlu olmadığını söylüyoruz. Bazı parçaları alıyorlar ancak bu kararı gözden geçirmelerini istiyoruz” ifadesini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı, S-400’lerin teslimatında ilk bölümün tamamlandığını duyururken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yıl sonuna kadar belli bir bölümü ve 2020’nin nisan ayına kadar tamamıyla bu işi bitirmiş olacağız” demişti.

Pompeo’nun bu sözleri, Amerikan savunma sektörüyle ilgili bir haber sitesi olan Defense One’ın haberinin ardından geldi.

Defense One, ABD Başkanı Donald Trump’ın talebi üzerine Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradığını, S-400 hava savunma sisteminin operasyonel kılınmaması takdirinde yaptırımların uygulanmayacağını söylediğini yazdı.

Defense One’ın kıdemli ulusal güvenlik muhabiri Katie Bo Williams’e konuşan Lindsey Graham, şunları söylüyor:

“Eğer S-400’ü aktive etmezlerse yaptırımların uygulanması için bir sebep yok. Benim umudum Türkiye’yi sistemi aktive etmemeye ikta etmek; çünkü bu ilişkiler için çok zarar verici bir gelişme. Türkiye’ye S-400’ü bir kenara bırakalım ve serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlayalım teklifinde bulundum.”

Pompeo da Bloomberg röportajı sırasında Defense One’ın haberine ilişkin olarak, “yönetim içinde sürdürülen görüşmelerle ilgili bir yorumda bulunmayacağını ancak herkesin bu konu için çaba sarf ettiğini” söyledi.

Öte yandan Reuters haber ajansı da senatörlerin Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almasından rahatsız olduğunu, ancak sonraki adımların ne olması gerektiğinden emin olmadıklarını yazdı.

Senatörlerin, Türkiye’ye karşı tatilden döndükleri tarih olan 9 Eylül’den önce herhangi bir adımın atılmasının beklenmediğini dile getirdikleri belirtiliyor.

Trump, Salı günü yaklaşık 40 Cumhuriyetçi senatörü Beyaz Saray’a davet ederek bundan sonraki adımın ne olması gerektiğini konuşmuştu.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı James Risch, basına yaptığı açıklamada hararetli tartışmaların yaşandığını ancak bir sonuca ulaşılamadığını söyledi.

Bazı senatörler ise ‘Suriye ve Irak ile ilişkiler açısından iyi bir müttefik olan’ Türkiye ile ilişkilerin bozulmamasından yana.

Washington Post’un toplantının perde arkasına dair aktardığı notlara göre, Trump’ın senatörleri yaptırım konusunda geri adım atmaya davet ettiği ancak karşılığında hem Cumhuriyetçiler hem de toplantıya mektup gönderen Demokratların, NATO müttefiki olan Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının gerekli olduğunu vurguladığı kaydediliyor.

Washington Post’tan aktardığına göre, toplantıdan sızıntılar, içerideki kaynaklara dayandırılıyor.

Cumhuriyetçi senatörlerin, S-400 alan Türkiye’nin NATO’nun F-35 sistemini ‘tehlikeye attığı’ gerekçesiyle ABD Başkanı’na yaptırım konusunda geri adım atmamasını talep ettiği ifade ediliyor.

Trump’ın ise sert yaptırımlardan ziyade Türkiye’yle masaya oturma teklifini sunduğu gelen bilgiler arasında…

Bloomberg’in toplantıdan aktardığı notlarda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rus yapımı S-400 sisteminin parçalarını almaya başlama adımından sonra Trump’ın “başka seçeneği olmamasına sinirinin bozulduğunu” belirtiliyor.

Tahliyesi beklenen Kavala için gözaltı kararını hukukçular nasıl yorumladı?

Gezi davasından beraat eden Osman Kavala'nın tahliyesi beklenirken, başka bir soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilmesine hukukçular tepki gösterdi.

Perinçek’in “Bahçeli zaman zaman ABD yörüngesine girebiliyor” ifadesine MHP’den yanıt

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in "Devlet Bahçeli, İyi Parti ile rekabeti yüzünden zaman zaman akılcı Türk vatanseverliğinden kopuyor ve ABD yörüngesine girebiliyor" sözlerine Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) yanıt geldi.

Osman Kavala hakkındaki gözaltı kararını canlı yayında öğrenen Saymaz: Hükümet-yargı çatışması var

Osman Kavala hakkındaki gözaltı kararı haberini Halk TV yayınında öğrenen İsmail Saymaz öğle saatlerinde Gezi Davası'nda beraat kararı verilen Osman Kavala hakkında akşam saatlerinde 15 Temmuz soruşturması kapsamında gözaltına alınmasını değerlendirdi. 

Mustafa Hoş perde arkasını anlattı… Burhan Kuzu’ya soruşturmayı Erdoğan’ın damadı mı istedi?

Gazeteci yazar Mustafa Hoş, Mesut Mevlevi suikastinin ve Burhan Kuzu'ya soruşturma açılmasının perde arkasını tane tane anlattı. 

Gezi davasında beraat kararının ardından Ekrem İmamoğlu: Şehrin yeşilini, doğasını savunan herkese selam olsun

Gezi Parkı davasında çıkan beraat kararlarını ilişkin açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul'da yaşayan herkes adına bu şehrin tarihini, kültürünü, yeşilini, doğasını savunan herkese selam olsun" dedi.
209,663BeğenenlerBeğen
4,901TakipçilerTakip Et