Cumartesi / 24 Ekim 2020

PKK’nın kritik ismi sanık Hasan Tutar serbest bırakıldı

205,102BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Almanya’da 8 Haziran tarihinden bu yana tutuklu bulunan Ezidi kökenli PKK’lı sanık Hasan Tutar denetimli serbestlik kararıyla bırakıldı. PKK üyesi olmak iddiasıyla Hamburg Mahkemesi’nde yargılanan Hasan D.’nin davası beşinci duruşmada tamamlandı.

Almanya Hamburg Mahkemesi, Ezidi kökenli PKK’lı sanık Hasan D.’nin davasında Türkiye’nin 2011-2014 yılları arasında IŞİD ve El Kaide’ye destekte bulunduğu tespitini yaptı.

Alman hakim Türkiye’nin IŞİD ve El Kaideli militanlara sağlık hizmeti vermesi ve savaşçıların Suriye’ye geçmesine izin verdiğini ve bu nedenlerden dolayı Almanya’nın Kuzey Bölgesi sorumlularından PKK’lı sanık Hasan D.’nin serbest bırakılması yönünde karar verdi.

Almanya’da PKK’lı sanığa karşı görülen davada Alman hakim Türkiye’nin teröre destek verdiği gerekçesiyle PKK’lı sanık Hasan D.’yi denetimli serbestlik ile serbest bıraktı. Haftada 2 kez imza verecek Hasan D., 21 ay suç işlememesi durumunda tümüyle serbest kalacak.

Hamburg Yüksek İdare Mahkemesinin verdiği kararla bir yıl dokuz ay hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan PKK’lı sanık hakkında Hamburg Mahkemesinin dünkü duruşmasında sanık hakkında tutuklama kararı kaldırıldıktan sonra serbest bırakıldı.

ALMAN DİE WELT GAZETESİ SANIĞIN EZİDİ KÖKENLİ OLMASININ POZİTİF ETKİ YARATTIĞINI YAZDI

Alman Die Welt gazetesinde yer alan habere göre Alman hakim PKK’nın Türkiye’deki terör saldırısına dikkat çekmekle birlikte Ezidilerin Türkiye’de baskı altında tutulduklarını dile getirdi.

Eyalet Mahkemesinde ‘2013 yılından beri özellikle Kobani bölgesinde PKK’nın IŞİD’e verdiği mücadele hatırlatıldı. IŞİD 2014 yılında Suriye’de ve Irak’da binlerce Ezidi’yi katletti. PKK da özellikle bu bölgelerde Ezidileri ölümden kurtardı’ denildi.

Alman Hamburg Eyalet Mahkemesi kararında ayrıca şöyle denildi: ‘Türkiye 2011- 2014 yılları arasında IŞİD ve El Kaide’yi desteklemiştir. Söz konusu terör organizasyonunun milisleri Türkiye’deki hastanelerde tedavi olmuştur. Bunun dışında hükümet ( AKP kastediliyor) IŞİD ve El Kaide’li militanların diğer bölgedeki militanlara sağlık hizmeti vermesi için Suriye’ye geçmesine müsaade vermiştir. İnsan hakları Türkiye’de ihlal edilmiştir. Kürt köyleri yıkılmıştır, tutuklulara sistematik işkence yapılmaktadır. Hatta idam cezasının getirilmesi söz konusudur. Bu şartlar altında sanığın durumu gözaltına alınmıştır’ denildi.

Duruşmanın sonunda Alman hakim  60 yaşındaki sanığa dönerek ‘Politik yaşamınızda gösterdiğiniz mücadeleden dolayı bunu saygı ile karşılamakla birlikte; inanıyoruz ki bundan sonraki yaşamınızda PKK için bundan sonra misyonerlik üstlenmezsiniz. Şu anda serbestsiniz. Size pasaportunuzu ve cep telefonunuzu geri veriyorum’ dedi.

Süheyla Kaplan / Almanya

Son Haberler

AP’de Türkiye için kritik oturum: Üyelik müzakerelerinin durdurulması isteniyor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz başkanlığında düzenlenen ve Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin geleceğinin tartışıldığı oturumda iki büyük grup müzakerelerin durdurulmasını talep etti. Devam eden...

İran’dan ABD’ye tehdit

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları uzatma kararını değerlendirdi. Hamaney, "ABD'nin İran'a yaptırımları 10 yıl için uzatması nükleer anlaşmanın ihlali olabilir. Tahran kesinlikle misillemede bulunacaktır" dedi.

Merkel’den Türkiye için ‘kaygılıyız’ açıklaması: Alarm veriyor

Alman Federal Meclisi'ndeki bütçe görüşmelerine 'Türkiye' damgasını vurdu. Başbakan Merkel, Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini söyledi. Merkel, Türkiye ile görüşmelerin kesilmesinden yana olmadığını da belirterek, olumsuzlukları dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi’den Türkiye uyarısı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye ile ilişkilerini kesmesi halinde, bu ülkede bulunan 2 milyon 400 bin sığınmacının Avrupa’ya gönderilebileceğini söyledi. İtalyan devlet kanalı RAİ 1’de dün gece yayınlanan “Porta a Porta” adlı programa konuk olan Forza Italia (Haydi İtalya) partisi lideri Silvio Berlusconi, sığınmacı krizine de değindi.

Trump: CNN’den nefret ediyorum

ABD medyası, müstakbel başkan Donald Trump'ın medya temsilcileriyle pazartesi günü yaptığı toplantıda yayın kuruluşlarına ağır suçlamalar yönelttiğini yazdı. Buna göre Trump toplantıda "CNN'den nefret ediyorum" dedi.

Gündem