Perinçek’in ‘Aydınlık’ından Erdoğan’ı kızdıracak manşet

Aydınlık gazetesi "Ateşe benzin döküyorsunuz" başlığıyla haberi duyurarak, hükümete seslendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “yetki belgesi” almadan tütün ticareti yapmayı yasaklanmasına karşı Adıyaman ve ilçelerinde düzenlenen protesto eylemlerine katılan çok sayıda tütün üreticisi yurttaş gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen kişilerden 10’u tutuklandı.

Gözaltına alınanlardan 6’sı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

AYDINLIK MANŞETTEN VERDİ

Aydınlık gazetesinin olayı manşetten vermesi ise dikkat çekti.

Gazete, “Ateşe benzin döküyorsunuz” başlığıyla haberi duyurarak, hükümete seslendi.

İşte o manşet:

ATEŞE BENZİNLE GİDİLMEMELİ

Aydınlık haberinde, söz konusu karara tepki gösteren Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Arif Doğan’ın açıklamalarını aktardı.

Aydınlık’ın aktardığı haberde, Doğan, “Bu karar, ateşe benzinle gitmektir. Çiftçilerimiz derhal serbest bırakılmalıdır” dedi. Üreticinin ekmeğinin derdinde olduğunu belirten Doğan, “Ortada suç yok. Ülkemizin üretmeye ihtiyacı varken üretmek isteyen çiftçiyi hapisle cezalandırmak, tehdit etmek doğru değildir. Bu kabul edilemez. Ülkemiz birçok ürünü ithal eder duruma gelmiştir. Engel değil, üreticiye destek olmamız gerekiyor. Girdi fiyatlarını düşüreceğiz, ucuz kredi vereceğiz. Üretici üretsin ki Türkiye toplumu refah içinde tüketsin” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİYE TEHDİT

Arif Doğan, üreticiye gözdağı verildiğini, kolluk güçlerinin elinde 80 kişilik bir liste olduğunu ve üreticilerin pazar yerlerinde tehdit edildiğine de dikkat çekti. Doğan, getirilmek istenen yasanın derhal geri çekilmesi çağrısında bulundu.

Adıyaman’da geçen hafta tütün üreticileri tarafından gerçekleştirilen protesto eylemlerine çok sayıda üretici katılmış, 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren tütün ticaretini yasaklayan düzenlemenin iptalini istemişlerdi. 9 Temmuz Cuma günü ise şafak vakti çok sayıda eve baskın yapılarak üreticiler gözaltına alınmıştı. Şehir merkezine ise çevre illerden çok sayıda takviye güç getirilmiş, köy yolları kapatılmıştı.

Son Haberler