Pegasus işçileri Sabiha Gökçen’de eylem yaptı

Pegasus hava yolu şirketinin İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bulunan şubesinde Nakliyat İş Sendikası’nda örgütlenen işçiler hukuksuz şekilde işten atılmaya devam ediyor. 1 Temmuz’da işten çıkarma yasağının bitmesinin ardından 40 işçiyi işten atan şirket, sendika üyesi 11 çalışanını da geçtiğimiz hafta işten çıkardı. Haklı mücadeleleri için sendikalarından vazgeçmeyeceklerini belirten işçiler ise bir kez daha Sabiha Gökçen […]

Pegasus hava yolu şirketinin İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bulunan şubesinde Nakliyat İş Sendikası’nda örgütlenen işçiler hukuksuz şekilde işten atılmaya devam ediyor.

1 Temmuz’da işten çıkarma yasağının bitmesinin ardından 40 işçiyi işten atan şirket, sendika üyesi 11 çalışanını da geçtiğimiz hafta işten çıkardı. Haklı mücadeleleri için sendikalarından vazgeçmeyeceklerini belirten işçiler ise bir kez daha Sabiha Gökçen Havalimanı’nda “Sendika Haktır Engellenemez” diyerek işvereni protesto etti.

“TÜM ÇALIŞANLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Eylemde açıklama yapan Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, işverenin sendikaya üye olan işçilere bu süreçte sendikadan istifa etmeleri koşulu ile %15 zam, dört maaş ikramiye gibi tekliflerinde bulunduğunu, bunları kabul etmeyen işçileri işten attığını ifade etti. İşten çıkartılmaların keyfi ve hukuksuz olduğunu belirten Küçükosmanoğlu, işten çıkartılanların tazminatlarının da ödenmediğini, daha da kötüsü özel eşyalarının bile verilmediğini, bazı çalışanların güvenlik ya da polis gözetiminde özel eşyalarını alabildiklerini ifade etti.

Resim

Küçükosmanoğlu, “Artık işverenin karşısında DİSK var Nakliyat-İş var. Sendikamız üyesi olsun ya da olmasın tüm Pegasus çalışanlarına sahip çıkacağız” dedi.

Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun açıklamasının ardından söz alan Pegasus işçileri, gece gündüz demeden nasıl çalıştıklarını, yemek paydoslarını bile kullanamadıklarını, birçok kez müşterilerin saldırılarına maruz kaldıklarını, pandemi döneminde çok zor koşullarda çalıştıklarını belirterek çalıştıkları sürelerde yaptıkları fedakarlıkları anlattılar. Çalışanlar ancak bu yaptıkları fedakarlıkların karşılığını alamadıklarını ve sadece anayasal haklarını kullandıkları için hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atıldıklarını belirtti.

Eyleme destek veren bir yurttaş da Pegasus’un işçilerinin haklarını vermeyerek, işten atmasının kabul edilemez olduğunu ve atılan işçilere destek verdiğini belirtti. Pegasus’un  yapılan bu haksızlığı ortadan kaldırmadığı durumda vatandaş olarak bir kez daha Pegasus Havayollarını kullanmayacağını söyledi.

Eylemde işçiler,  “Pegasus’ta İşten Atılmalara Son” “Pegasus’tan Atılan İşçiler Geri Alınsın” “Sendika Haktır Engellenemez” “Direne Direne Kazanacağız” “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” “Baskılar Bizi Yıldıramaz” sloganları attı.

Son Haberler