Cuma / 25 Eylül 2020

Öztrak: ‘Çoklu baro’ projesi; avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesidir!

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, çoklu baro' teklifinin "Avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesi' olduğunu söyledi. Öztrak baro başkanlarının Meclis kapısında bekletilmesine ise "Bu utanç, sadece ucube saray hükümetine ait değildir, sarayın vesayeti altına girmeyi tercih eden buna destek veren iktidar ve koalisyon ortakları da bu utanca ortaktır" sözleri ile tepki gösterdi.

205,664BeğenenlerBeğen
8,586TakipçilerTakip Et

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, AKP tarafından Meclis’e sunulan ve Adalet Komisyonu’nda görülmeye başlanan ‘çoklu baro’ teklifinin ‘avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesi’ olduğunu söyledi.

Öztrak, CHP genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında çoklu baro projesinin bir ‘FETÖ projesi’ olduğunu söyledi. Öztrak “Erdoğan şimdi de avukatlarımızın cüppelerine ilik açıp düğme dikmek istiyor. Kimin projesiyle? Bu ülkenin başına beraberce ördükleri çoraplar artık dillere düşen FETÖ’nün projesiyle” dedi.

“BU AZİZ VATANI BÖLME VE İHANET PROJESİDİR”
Öztrak şunları söyledi:

“Koltuğu ve ikbali için milleti bölüp, parçalamaktan çekinmeyen sarayın kibirli adamı, şimdi baroları parçalamaya hazırlanıyor. Bu ülkede ilk defa Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetlerinde hâkimlerin ve savcıların cüppelerine ilik açıldı, önlerine düğme dikildi. Yargıya, yürütmenin başının önünde cübbe ilikletildi. Erdoğan şimdi de avukatlarımızın cüppelerine ilik açıp düğme dikmek istiyor. Kimin projesiyle? Bu ülkenin başına beraberce ördükleri çoraplar artık dillere düşen FETÖ’nün projesiyle…Sarayın kibirli başına soruyoruz:

Siz AK baroları kurma hayaliyle kamu kuruluşu niteliğinde meslek kuruluşu olan baroları bölüp parçalarken, bu milletin kardeşliğine, birliğine ve bütünlüğüne kast eden terör örgütleri bu defa da baroları ele geçirirse ne yapacaksınız? Milletten bir kez daha af mı dileyeceksiniz? Açık söyleyeyim. Milletimiz nezdinde aldatma kotanız dolmuştur. Önünü, ardını düşünmeden attığınız adımların sonu, milletimiz için hep kan, gözyaşı ve acı oldu. Yargılama, iddia ve savunma makamları adalet sisteminin üç sac ayağıdır. Bu üç unsur arasında halkımıza en yakın olanı da savunmadır. Avukattır… Avukatlar neyi savunur, kimi korur? Elbette milleti ve milletin hakkını. Barolar, Anayasamızın 135. Maddesine göre “kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu” dur. Bu nedenle barolarımız anayasal güvence altındadır. “Çoklu baro” projesi; avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesidir. Bu aziz vatanı bölme ve ihanet projesidir. Peki savunmanın da sarayın vesayeti altına girmesinden, en çok kim zarar görür? Hukuk devleti zarar görür. Milletimizin hakkı, hukuku zarar görür. Ucube rejimin muktedirleri ise millet karşısında daha da güçlenecektir.”

“BARO BAŞKANLARIMIZ, DÜN MİLLET İRADESİNİN TECELLİGAHI OLAN TBMM’NİN KAPISINDAN İÇERİ ALINMADI”
CHP Sözcüsü Öztrak ‘çoklu baro’ teklifi görüşmelerine katılmak isteyen baro başkanlarının meclis kapısında bekletilmesine “Bu utanç, sadece ucube saray hükümetine ait değil, sarayın vesayeti altına girmeyi tercih eden buna destek veren iktidar ve koalisyon ortakları da bu utanca ortaktır” sözleri ile tepki gösterdi.

Öztrak konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Dün gece yaşan bir ayıba değinmeden geçmek mümkün değil. Şu salgın döneminde, daha bir hafta önce, 27 saat Ankara’nın kapısında aç, susuz bekletilen baro başkanları, dün de TBMM kapısında sabaha kadar bekletildi. Milletin savunma hakkını temsil eden ve bu nedenle Anayasamızın “kamu görevlisidir” dediği baro başkanlarımız, dün millet iradesinin tecelligahı olan TBMM’nin kapısından içeri alınmadı. Bu utanç, sadece ucube saray hükümetine ait değildir. TBMM’nin ve milletin hukukunu korumakla mükellef olan ama sarayın vesayeti altına girmeyi tercih eden, parlamentonun yönetici koltuklarında oturanlar kadar buna destek veren iktidar ve koalisyon ortakları da bu utanca ortaktır.”

En çok okunanlar

Gündem

Bakanlık, İstanbul Büyükşehir’de yetki tespitini yandaş Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş’e verdi

Belediye-İş Başkanı Nihat Yurdakul, “Bunun adı emek hırsızlığıdır” dedi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Belediye-İş’e gitti, görüş alışverişinde bulunuldu.

Sırrı Süreyya Önder gözaltına alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014'te düzenlenen Kobani eylemlere ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi için gözaltı kararı verdi.

Erkan Mumcu’dan Erdoğan’a ve AKP’ye sert yanıt

Erkan Mumcu, "Benimle bu konular hakkında Türkçesi düzgün, üst üste 3 cümle kurma yetkinliğinde bulunmayan insanların hangi makamda oldukları beni hiç kıskandırmıyor." ifadelerini kullandı.

İfadeye çağırılan Cübbeli Ahmet emniyete gitti

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün, bazı derneklerin silahlandığı iddiasına ilişkin ifade verdi.

Ahmet Hakan : Kılıçdaroğlu hasımlarını güldürüyor, dostlarını ise çıldırtıyor…

Böyle bir ortamda dostlarını çıldırtıp hasımlarını güldüren bir ana muhalefet lideriyle uğraşmamak... İktidara yapılabilecek en büyük kıyaktır.