Özel Haber-Çorlu Tren Katliamı’nın ardından üç yıl geçti, belediye başkanları Halkweb’e konuştu

Çorlu Tren Katliamı’nın 3’ncü yılında belediye başkanları Halkweb’e konuştu.

HALKWEB ÖZEL HABER –HÜREYRA OFLAZ

Tam üç yıl önce yarın; 8 Temmuz 2018…

Edirne Uzunköprü’den İstanbul Halkalı’ya doğru hareket eden, 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu yolcu treni, saat 17.15 sularında Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi’nden geçerken yağış nedeniyle rayların altındaki toprak menfezin kayması sonucu raydan çıkmış ve 5 vagonu devrilmişti. Göz göre göre gelen bu katliamda 7’si çocuk olmak üzere 25 kişi hayatını kaybetmiş, 340 kişi de yaralanmıştı.

25 kişinin hayatını kaybettiği tren katliamında gerçek sorumlular yargılanmazken, acılı aileler, gazeteciler ve davaya sahip çıkan vatandaşlara dava açıldı.

Uzunköprü Belediyesi, Belediye Başkanı Özlem Becan ve Avcılar Belediyesi, Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli’nin katkılarıyla Demirtaş Mahallesi’nde 8 Temmuz 2018’de Çorlu Tren Katliamı’nda yaşamını yitirenler için 8 Temmuz Anıt’ının açılışı yapılacak.

BELEDİYE BAŞKANLARI HALKWEB’E KONUŞTU

Çorlu Tren Katliamı’nın 3’ncü yılında Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan ve Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli Halkweb’ten Hüreyra Oflaz’a konuştu.

“SONSUZA DEK YAŞATACAĞIZ”

Yaşamını yitiren vatandaşlarımızın ailelerine destek olmak isteyen herkesi 8 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 13.30’da gerçekleştirilecek olan anma programına davet eden Özlem Becan “Sevdiklerine son kez el sallayarak bindikleri o kara trenin ilk kalktığı yer olan Uzunköprü’müzde onları asla unutmadık. Adalet arayışımızın simgesi olacak anıtımızın başında üç yıl önce ne hissediyorsak ne kadar canımız yanıyorsa, bu gün de aynı şeyleri hissediyoruz. 8 Temmuz 2018’ de yaşanan Çorlu Tren kazasında hayatını kaybeden 25 vatandaşımızın isimlerinin ve kişisel eşyalarının yer alacağı, adalet arayışımızın sembolü haline gelecek olan anıtımız ile onları sonsuza dek yaşatacağız. Adalet arayışımızın sembolü olan anıtımızın başında ailelerimiz ile bir kez daha sesimizi duyuracak, adalet talebimizi yineleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Özlem BECAN , Uzunköprü Belediye Başkanı | Becerikli Kadınlar

(Özlem Becan)

O ATEŞ HALA İÇİMİZDE YANIYOR”

Asıl sorumluların yargılanmadığını vurgulayan Turan Hançerli, “3 yıl önce katliamın gerçekleştiği gün canımız nasıl yandıysa o ateş hala içimizde ilk günkü gibi yanıyor. Acılarını bir gün bile unutmadık. Göz göre göre ölen vatandaşlarımız için adalet arayışımız ilk gün ki gibi bugün de devam ediyor. Maalesef ki ihmal ve kusurların böylesine göz önünde olduğu bir dava da asıl sorumluların yargılanmaması acımızı bir kat daha arttırıyor. Belediye Başkanı olduktan sonrada bir gün olsun davanın peşini bırakmadım, bırakmayacağım” ifadelerine yer verdi.

CHP'nin Avcılar adayı Turan Hançerli kimdir?

(Turan Hançerli)

“GERÇEK SORUMLULAR YARGILANACAK”

Hançerli açıklamasının devamında, “Facianın gerçekleştiği günden beri yakinen ilgilendiğim, gönüllü avukatlığını üstlendiğim haklı davalarında en alt kademeden en üst kademeye kadar tüm sorumluların yargılanması için ilk günkü kararlılığımla yanlarında olacağım. Biliyorum sonuç ne olursa olsun bu acının telafisi olmayacak. Fakat yine biliyorum ki onların kararlı duruş ve çabaları ile adalet yerini bulacak, gerçek sorumlular yargılanacak” dedi.

Çorlu Tren Katliamı’nın 3’ncü yılında acılı ailelerden, Mısra Öz, Funda Dikmen ve Zeliha Bilgin Halkweb’e konuşmuştu.

Özel Haber-Çorlu Tren Katliamı’nın ardından üç yıl geçti, aileler Halkweb’e konuştu

 

Çorlu Tren Katliamı’nın 3’ncü yılında gazetecilerden, Fatih Portakal, Mustafa Hoş ve Nasuh Bektaş, sanatçı Orhan Aydın, şair Ataol Behramoğlu Halkweb’e konuşmuştu.

Özel Haber-Çorlu Tren Katliamı’nın ardından üç yıl geçti, gazeteciler ve sanatçılar Halkweb’e konuştu

Son Haberler