Özdil’den Kudüs hatırlatması: Arap ihaneti

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, Kudüs'ün 100 yıl önce neden kaybedildiğini yazdı.

207,721BeğenenlerBeğen
7,876TakipçilerTakip Et

Dünya, ABD başkanının yaptığı Kudüs hamlesini konuşuyor. Sokaklarda tepki eylemleri öne çıkarken Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil Kudüs’ün nasıl kaybedildiğini yazdı.

Özdil’in “Kudüs” başlığını taşıyan yazısı şöyle

Yarın…
9 Aralık 2017.

*

Kudüs’ü kaybedişimizin 100’üncü yıldönümü.

*

9 Aralık 1917’ydi.

*

İngiliz kuvvetleri komutanı Allenby, Yafa Kapısı’nda otomobilinden indi, yürüyerek, tören bölüğünü selamlayarak Kudüs’e girdi.

*

Yafa Kapısı, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştı.

*

Londra’da Westminister Katedrali’nin çanları çalıyordu, Paris’te Notre Dame Katedrali’nde özel ayin düzenleniyordu, Papa tüm dünyaya mesaj gönderiyor, “Türklere yardım eden herhangi bir Hıristiyan devlet olursa, derhal aforoz edileceğini” duyuruyordu.

*

30 bin evladımızı şehit verdik orada.

*

Kudüs’ü kaybetmemize en çok Araplar sevinmişti.
İngiliz casus Lawrence tarafından organize edilen Araplar, Türkler gittiği için, İngilizler geldiği için “dua” ediyordu.

*

The Daily Telegraph gazetesi adına Kudüs’te bulunan İngiliz gazeteci W.T. Massey hazin bir örnek veriyordu: “Türk ordusunda görevli Arap subay Kızılhaç Hastanesi’ne getirilmişti, Yaşasın İngiltere diye bağırıyordu!”

*

Araplar kendi kendilerine bir kehanet uydurmuştu, bu kehanete göre “bir peygamber Nil’in suyunu Filistin’e getirdiği zaman, Türkler Kudüs’ten sürülecek”ti… Bu palavradan kehanet çerçevesinde, general Allenby’e “Allah Nebi” diyorlardı.
Türkleri Kudüs’ten çıkaran İngiliz generale “peygamber” muamelesi yapıyorlardı!

*

Allenby, Kudüs’e girdi.
Çok kısa konuştu.
“Halk sevinçle karşıladı, Haçlı Seferleri sona erdi” dedi!

*

Mustafa Kemal o sırada Filistin’deydi, Şeria Nehri’nin kıyısında vuruşuyordu. İstanbul’daki arkadaşlarına gönderdiği mektupta, dramatik gözlemlerini anlatıyordu: “Bu topraklar şayan-ı merhamet (acınası) hale gelmiştir, vali yok, kumandan yok, İngiliz propagandası çok, İngiliz teşkilat-ı hafiyesi her tarafta faaliyette, yerel ahali bizim hükümetten tiksiniyor, İngilizlerin yolunu gözlüyor, hergün tayyareleriyle bombadan ziyade beyannameler atıyorlar, düşman kıtaatça, vesaitçe kuvvetli, biz onun karşısında pamuk ipliği” diyordu.

*

(Bir numaralı fotoğraf, Kudüs’te Osmanlı alay sancağı… İki numaralı fotoğraf, Kudüs’te Türk süvarileri… Üç numaralı fotoğraf, Gazze’de makineli tüfek bölüğümüz… Dört numaralı fotoğraf, Türk askeri Lut Gölü’ne tekne taşıyor… Beş numaralı fotoğraf, Batı Şeria’da Türk askerinin ekmek fırınları… Altı numaralı fotoğraf, Kudüs’te yaralılarımız… Yedi numaralı fotoğraf, Kudüs Kalesi’nde Türk Bayrağı… Sekiz numaralı fotoğraf, İngiliz kuvvetleri komutanı Allenby ve bizi sırtımızdan hançerleyerek kendini kral ilan eden Faysal!)

*

Kudüs’te bugün yaşananlar…
Arap ihanetinin sonucudur.

*

Bu gerçek ortaya konmadan, bu gerçekle yüzleşmeden, bu gerçeklerin ışığında hareket etmeden… Araplarla işbirliği yaparak Kudüs meselesini çözebilmemiz imkansız ötesidir.

loading...

Sokak röportajında “AKP’ye oy vermeyeceğim” deyince tartışma çıktı: O zaman metrobüse binme!

Yurttaş TV'nin Küçükçekmece'de yaptığı sokak röportajına katılan bir genç, olası bir erken seçimde AKP'ye oy vermeyeceğini ifade edince arkadaşları ile tartışma yaşadı. Arkadaşları gence "Metrobüse binmeyin o zaman" dedi. Genç ise "Ben vergi vermiyorum muyum?" diye tepki gösterdi.

Bakanlık ‘risk yok’ dedi CHP’li İlgezdi isyan etti: Önlem almak için illa birilerinin ölmesi mi gerekiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında, İstanbul- İzmir Otobanında rüzgar riski polemiği yaşanıyor.

İmamoğlu: “Meclisten çıkmasa da oranın adı Atatürk Kent Ormanı’dır”

İBB Başkanı İmamoğlu, Sarıyer'de 19 Mayıs'ta açılan Kent Ormanı'nın adının "Atatürk Kent Ormanı" olmasına ilişkin kararın hala İBB Meclisinden çıkmadığını belirterek, "Ama çıkmasa da oranın adı artık Atatürk Kent Ormanı” dedi.

İmamoğlu’ndan saldırıya uğrayan kiliseye ziyaret: Bir ibadethaneye yapılmış hareket, hepimize yapılmıştır

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, geçtiğimiz günlerde kapısının önündeki haçın koparılmasıyla gündeme gelen Kuzguncuk’taki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ne ziyarette bulıundu.

Süleyman Soylu provokatör yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uluslararası Hrant Dink Vakfı’na e-mail yoluyla ölüm tehdidi içeren bir mesaj gönderen şahsın yakalandığını duyurdu.
207,721BeğenenlerBeğen
7,876TakipçilerTakip Et