Salı / 19 Ocak 2021

Otomatik Bilgi Paylaşımı’ndan kaçmak için adres değişikliği yapın diyen banka memuruna güvenmeyin

Dananın kuyruğu koptu... Otomatik Bilgi Değişi Anlaşması gereğince Türkiye diğer ülkelere bilgi paylaşımını başlattı. Türkiye'nin en büyük sorunu milyonlarca vatandaşının yurtdışında özellikle Almanya'da yaşıyor olması.

203,493BeğenenlerBeğen
8,644TakipçilerTakip Et

Yurtdışındaki Türk vatandaşlarının kafası oldukça karışık.

Sözcü Gazetesi Almanya temsilcisi Ali Gülen ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer vatandaşların kafalarındaki soru işaretlerini canlı yayında yanıtladı.

Canlı yayında bir vatandaştan da gelen “Kamu bankaları arayıp ikametinizi Türkiye’ye alın diyor. Bu çözüm mü” sorusu ise dikkat çekti.

Çakırözer, “Yurtdışında yaşayan kişilere otomatik mesaj gönderilmeye başlandı. Ama bankalar açık açık adresinizi değiştirin denmiş midir? Bundan emin değilim. Bu bir sorumluluktur bankanın tavsiye yapmanın getirdiği yükümlülüğü alması lazım” dedi.

Ali Gülen de kamu bankalarının böyle bir önerisi olmadığını belirterek, “Resmi açıklama bende var. Resmi açıklamada ay önceden başvurulmadığı sürece adres değişikliği yapmıyorlar. Bu açıklamada da adres değişikliği yapmak önerilmiyor. Bunu demek açık açık vergi kaçırın demek. Bu soruyla ilgili oradaki bazı memurların işgüzarlığı olabilir. Bu sorumluluğu taşıyamazlar. Bir de adres değişikliği yapıldığı zaman Dünya’nın her yerinde görülüyor. Eskisi gibi değil.” diye konuştu.

Adres değişikliği yapılması halinde yaşadıkları ülkelerde ciddi hak kayıplarına uğranacağının altı çizildi.

 

Son Haberler

Gündem