Salı / 20 Ekim 2020

Otomatik Bilgi Paylaşımı, sosyal yardım almayanları da nasıl etkileyecek? Bildirim yapmak çözüm mü?

Türkiye'nin 2017 yılında imzaladığı ancak bu yıl sonu itibariyle yürürlüğe girecek olan Otomatik Bilgi Paylaşımı anlaşması hakkında uzun süredir bu konuda yaptığı yayınlarla uyarılarda bulunan Avukat Mehtap Biçer, Atakan Sönmez'le Satır Arası'nda çok önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulundu.

205,340BeğenenlerBeğen
8,582TakipçilerTakip Et

Otomatik bilgi paylaşımı nedir?
Otomatik bilgi paylaşımı kimleri kapsıyor?
Otomatik bilgi paylaşımı neler kapsıyor?
Türkiye hangi ülkelerle otomatik bilgi paylaşımı için anlaşmaz imzaladı?
Hangi tarihte başlıyor ve ne kadar geri gidecek?
Hollanda örneği nedir, Hollanda hükümeti Türk vatandaşların Türkiye’deki taşınmazların bilgisini nasıl elde etti.
Vatandaşlar bu anlaşmaya veya hükümetlere karşı dava açabilir mi?
Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına çifte vergilendirme mi olacak?

Türkiye’nin 2017 yılında imzaladığı ancak bu yıl sonu itibariyle yürürlüğe girecek olan Otomatik Bilgi Paylaşımı anlaşması hakkında uzun süredir bu konuda yaptığı yayınlarla uyarılarda bulunan Avukat Mehtap Biçer, Atakan Sönmez’le Satır Arası’nda çok önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulundu.

Anlaşma nedeniyle mağduriyet yaşamak istemeyen vatandaşlar ne yapmalı?
Türkiye’deki hangi varlıklar ilgili ülkelere bildirilecek?
Yurt dışı borçlanma yoluyla emekli olanları bu anlaşma nasıl etkileyecek?
Türkiye’de sadece bir evi olan ve kira geliri olmayan bir vatandaş hangi durumlarda otomatik bilgi paylaşımı nedeniyle borçlu duruma düşebilir?

Avukat Mehtap Biçer, anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile birlikte ortaya çıkabilecek pek çok olumsuzluğa dikkat çekerken, kimi vatandaşların bu antlaşmadan olumsuz şekilde etkilenmemek için başvurdukları bir yöntem konusunda çok önemli bir uyarıda bulunuyor.

Öte yandan, yıllardır Türkiye dışında farklı ülkelerde çalışarak birikim yapan vatandaşların geriye dönük hem ağır mali bir tabloyla hem de açılabilecek ceza soruşturmaları ile mağduriyet yaşamamaları için bazı önerilerde bulunan Avukat Mehtap Biçer, Otomatik Bilgi Paylaşımı antlaşmasının neden imzalandığını da izah ediyor.

İşte Mehtap Biçer’in hem bizim sorularımız hem de vatandaşlardan gelen sorulara verdiği yanıtlar:

Son Haberler

SGK batıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Görüşmeler...

Dolar fitili ateşledi… Fahiş zamlar geliyor, işte en çok etkilenecek ürünler

Dolar kuru yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 16 değer kazanırken, ithal ürünler başta olmak üzere birçok ürüne en az yüzde 10-15 kur zammı...

SGK’de yine skandal, Bakan’dan itiraf: Sıkıntı olacak

SGK faaliyet raporunu yayımlamadığı için Sayıştay’ın da denetim yapamadığı ortaya çıktı. Gelecek yıl 21.6 milyar lira açık vermesi beklenen ve bütçeden tam 116.6 milyar lira...

Kredi kartından otomatik ödeme talimatı verenler dikkat

Fatura ödemelerinin otomotik olarak kredi kartından yapan tüketici, faiz şikâyetiyle tüketici derneklerine başvurdu.

Yaş meyve ve sebzede Rusya krizinin faturası belli oldu: 503 milyon dolar

Yaş meyve ve sebze sektörünün, Rus uçağının düşürülmesinin yıldönümünde, Rusya'ya ihracatta kaybı 503 milyon dolar oldu. Narenciye ve bazı sebze meyvede ihracat yasağını kaldıran Rusya'nın domates, üzüm, salatalık gibi ürünlere yönelik yasağı halen devam ediyor.

Gündem

Dervişoğlu’ndan Ümit Özdağ’a jet yanıt

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın Koray Aydın ve Buğra Kavuncu'yu hedef alan açıklamalarına tepki gösterdi.

Ahmet Davutoğlu’ndan Erdoğan ve Bahçeli’ye çok sert sözler

Ankara’da il başkanları toplantısında konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP'li cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parti üyelerine yönelik "Yakınlarınızı atayarak aşiretleşmeyin" uyarısını eleştirdi. Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'yi de çok sert eleştirdi.

Aynı kelimeyi Erdoğan kullanmıştı! Özgür Özel hakkında fezleke

Özel'in Erdoğan'ın İmamoğlu için kullandığı 'topal ördek' ifadesini Erdoğan'a karşı kullanması 'hakaret' sayıldı

Vatandaşlar korona virüs önlemleri hakkında bakın ne düşünüyor: Son anketten çarpıcı sonuçlar

ADAMOR, Türkiye Endeksi Ekim 2020 Gündem Araştırması Raporu’nun sonuçlarına göre; halkın yüzde 55’i salgınla mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağının yeniden uygulanması gerektiğini belirtti. Anket sonuçlarına göre sokağa çıkma yasağını destekleyen CHP seçmeni olarak açıklanırken, sokağa çıkma yasaklarına karşı çıkanlar ise AKP seçmeni olarak açıklandı.

İYİ Parti’de Meral Akşener’i zora sokacak talep! Ümit Özdağ için ihraç istemi!

İYİ Parti'de FETÖ tartışmasının fitilini ateşleyen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın partiden ihracı için ilk adım atıldı.