Ötekileştirdiklerimiz

Gamze Pamuk Ateşli yazdı...

Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerce Dünya Çocuk Günü kutlanır. Bu yıl Ekim ayının ilk haftası yaşanan iki acı olay ülkemizde yaşayan çocukları ne kadar koruyabildiğimizi sorgulamama neden oldu.

4 Ekim günü bir çocuğun kendini mezarlık kapısına asarak intihar ettiği haberi kamuoyunda yer etmesi ile birlikte kendime sordum, oyun oynaması gereken yaştaki bir çocuk neden hayatından vazgeçer..? Bir çocuğun intiharı, insanın kanını donduracak derecede üzücüydü. 9 yaşında bir çocuk ne yaşar da kendini mezarlık kapısına asar…9 yaşında! Yaşanan acı olaydan sonra öğrendik ki 9 yaşındaki Vail El Suud eğitim gördüğü okulda arkadaşları ve toplum tarafından Suriyeli olduğu için ayrımcılığa maruz kalıyor olması bu acı olayın yaşanmasına sebep olmuş…

Bir diğer olaysa Mersin’de Ürdünlü bir çocuğa annesinin yanında öldüresiye tokat atan kişinin haberiydi. Toplumsal refleks oluşana kadar çocuğa fiziksel şiddet uygulayan şahıs adli sürece tabi olmamışken, kamuoyu vicdanın rahatsız olması sonucunda şahıs gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Yaşanan olay öyle çirkin ki; çocuğa yönelik şiddeti mi kınayalım, çocuğu ötekileştiren kişileri mi kınayalım yoksa cezasızlığı mı kınayalım bilemedim ama şunu adım gibi biliyorum, atılan bu tokadı çocuk da annesi de unutmayacak!

Yaşanan bu acı olaylar ve niceleri; toplumun bir süre duyarlılık gösterip üzüldüğü ve kamuoyu oluşturduğu ama sonrasında ayrımcılığa şahit olduğunda da sessiz kalmaya devam ettiği olaylar…Bir çocuğun ölümü ya da temel haklarının ihlal edilmesi aslında ülkemizde insan haklarının somut bir karnesi ve ülkemiz bu karneye göre çocuk hakları alanında sınıfta kalmaya maalesef devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine taraf olan ülkemiz, çocukların hayatta kalması için azami çabayı göstermeyi taahhüt etmiştir. Yaşam hakkının korunmasının yanı sıra çocuklara yönelik ayrımcılığın önlenmesi de devletin temel yükümlülükleri arasındadır.

“ Taraf Devletler, bu Sözleşmede yazılı olan hakları kendi yetkileri altında bulunan her çocuğa, kendilerinin, ana babalarının veya yasal vasilerinin sahip oldukları, ırk, renk, cinsiyet, dil, siyasal ya da başka düşünceler, ulusal, etnik ve sosyal köken, mülkiyet, sakatlık, doğuş ve diğer statüler nedeniyle hiçbir ayrım gözetmeksizin tanır ve taahhüt ederler. Taraf Devletler, çocuğun ana-babasının, yasal vasilerinin veya ailesinin öteki üyelerinin durumları, faaliyetleri, açıklanan düşünceleri veya inançları nedeniyle her türlü ayırıma veya cezaya tâbi tutulmasına karşı etkili biçimde korunması için gerekli tüm uygun önlemi alırlar.”

Vail El Suud ve nicelerinin ayrımcılığa maruz kalması, çocuklarımızın ölümü çocuklarımızı koruyamadığımızı, Türkiye’deki çocuk koruma sisteminin de yeterli olmadığını gösteriyor. Ülkemizde Suriyeli olduğu için ya da başka bir etnik kökene sahip olduğu için ayrımcılık yaşayan çocukların, yahut ayrımcılığa maruz kalma potansiyeli olan çocuklarımıza yönelik hak temelli ve bütüncül bir politika derhal belirlenmesi ve eksikliklerimizle acilen yüzleşerek harekete geçmemiz gerekiyor.

Dünya Çocuk Günü vesilesi ile bir kez daha sorumluluklarımızı hatırlayalım;

1 ) Hiç bir çocuğa ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal inanç nedeniyle ayrımcılık yapılamaz.

2 ) Her çocuk korunma ve bakım hakkına sahiptir.

3 ) Her çocuk doğduğu andan başlayarak isme ve yurttaşlığa hak kazanır.

4 ) Her çocuk, sosyal güvenlikten yararlanmalıdır. Sağlıklı büyümek çocukların hakkıdır. ​

5 ) Özel gereksinimi olan çocuklar için özel bakım ve eğitim uygulanmalıdır. Ailesi olmayan ve yoksul çocuklar devletin sorumluluğu ve gözetimindedir.

6 ) Temel eğitim parasız ve zorunlu bir haktır.

7 ) Çocuklara dinlenme ve oyun oynama olanakları sağlanmalıdır.

8 ) Çocuk her tür kötülük ve sömürüden korunmalıdır.

Devletlerin kabul ettiği ve yüklendiği çocuk haklarına rağmen çocukların sağlıklı yaşaması için tedavi giderlerinin kamu kaynaklarından karşılanmasında sınırlamalar devam etmekte, temel eğitim zorunlu olmasına rağmen okula gidemeyen, okul ihtiyaçlarının karşılanması konusunda zorluklar yaşayan ve istediği, kişisel özelliklerine ve tercihine uygun okullarda okuyamayan çocuklar bulunmaktadır.

Çocuklara yönelik fiziksel ve cinsel istismar, çocuk kaçırmalar, çocuk emeğinin ucuz iş gücü olarak kullanılması halen devam etmektedir.

Evet, insanlık çocuklara her şeyin iyisini sunmakla yükümlüdür, sadece kağıt üzerinde değil, Çocuklara ayrım gözetmeksizin başta yaşam hakkı olmak üzere gelişim, korunma ve katılım hakları sağlamalıdır.

Çocukların barış içinde yaşadığı özgür bir Dünya ümidi ile Dünya Çocuk Günü kutlu olmaktan çok, tüm çocuklarımızın geleceği adına hepimize ders olsun!

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Devlet Bahçeli: Darbe iddiaları maalesef herkesin diline düşmüştür

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin haftalık olağan Meclis grup toplantısında konuşuyor.

“Kaybetmenin” Onuru…

Tacettin Çolak yazdı...

Meral Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: Damadını tribünlerin yakasından düşür

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Akşener, futboldaki siyaset tartışmaları üzerinden Berat Albayrak'ı eleştirdi, Erdoğan'ı uyardı.

Peş peşe istifaların geldiği İYİ Parti felaketin eşiğinde mi? Beş kişi daha!

İYİ Parti’nin CHP ile 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yaptığı Millet İttifakı’nın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Genel Başkan Meral Akşener’i sert sözlerle eleştirerek, partisinden istifa etti.

Abdüllatif Şener’de Erdoğan’a: Eski bir arkadaşı olarak uyarıyorum, hiç yorma kendini, başın ağrır!

Eski AKP kurucularından ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerinin Hazine'ye devredilmesinin büyük bir hata olacağını söyledi. “Erdoğan'a eski bir arkadaşı olarak tavsiyem, yanlış işlerle uğraşıp başına bela almasın” diyen CHP'li Şener, “Tayyip Erdoğan'ın bankalara ve paralara çok özel merakı var. Bu yüzden nerede bir para kaynağı varsa Tayyip Erdoğan oraya uzanıyor” dedi.
209,673BeğenenlerBeğen
4,903TakipçilerTakip Et