Ötekileştirdiklerimiz

Gamze Pamuk Ateşli yazdı...

Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerce Dünya Çocuk Günü kutlanır. Bu yıl Ekim ayının ilk haftası yaşanan iki acı olay ülkemizde yaşayan çocukları ne kadar koruyabildiğimizi sorgulamama neden oldu.

4 Ekim günü bir çocuğun kendini mezarlık kapısına asarak intihar ettiği haberi kamuoyunda yer etmesi ile birlikte kendime sordum, oyun oynaması gereken yaştaki bir çocuk neden hayatından vazgeçer..? Bir çocuğun intiharı, insanın kanını donduracak derecede üzücüydü. 9 yaşında bir çocuk ne yaşar da kendini mezarlık kapısına asar…9 yaşında! Yaşanan acı olaydan sonra öğrendik ki 9 yaşındaki Vail El Suud eğitim gördüğü okulda arkadaşları ve toplum tarafından Suriyeli olduğu için ayrımcılığa maruz kalıyor olması bu acı olayın yaşanmasına sebep olmuş…

Bir diğer olaysa Mersin’de Ürdünlü bir çocuğa annesinin yanında öldüresiye tokat atan kişinin haberiydi. Toplumsal refleks oluşana kadar çocuğa fiziksel şiddet uygulayan şahıs adli sürece tabi olmamışken, kamuoyu vicdanın rahatsız olması sonucunda şahıs gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Yaşanan olay öyle çirkin ki; çocuğa yönelik şiddeti mi kınayalım, çocuğu ötekileştiren kişileri mi kınayalım yoksa cezasızlığı mı kınayalım bilemedim ama şunu adım gibi biliyorum, atılan bu tokadı çocuk da annesi de unutmayacak!

Yaşanan bu acı olaylar ve niceleri; toplumun bir süre duyarlılık gösterip üzüldüğü ve kamuoyu oluşturduğu ama sonrasında ayrımcılığa şahit olduğunda da sessiz kalmaya devam ettiği olaylar…Bir çocuğun ölümü ya da temel haklarının ihlal edilmesi aslında ülkemizde insan haklarının somut bir karnesi ve ülkemiz bu karneye göre çocuk hakları alanında sınıfta kalmaya maalesef devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine taraf olan ülkemiz, çocukların hayatta kalması için azami çabayı göstermeyi taahhüt etmiştir. Yaşam hakkının korunmasının yanı sıra çocuklara yönelik ayrımcılığın önlenmesi de devletin temel yükümlülükleri arasındadır.

“ Taraf Devletler, bu Sözleşmede yazılı olan hakları kendi yetkileri altında bulunan her çocuğa, kendilerinin, ana babalarının veya yasal vasilerinin sahip oldukları, ırk, renk, cinsiyet, dil, siyasal ya da başka düşünceler, ulusal, etnik ve sosyal köken, mülkiyet, sakatlık, doğuş ve diğer statüler nedeniyle hiçbir ayrım gözetmeksizin tanır ve taahhüt ederler. Taraf Devletler, çocuğun ana-babasının, yasal vasilerinin veya ailesinin öteki üyelerinin durumları, faaliyetleri, açıklanan düşünceleri veya inançları nedeniyle her türlü ayırıma veya cezaya tâbi tutulmasına karşı etkili biçimde korunması için gerekli tüm uygun önlemi alırlar.”

Vail El Suud ve nicelerinin ayrımcılığa maruz kalması, çocuklarımızın ölümü çocuklarımızı koruyamadığımızı, Türkiye’deki çocuk koruma sisteminin de yeterli olmadığını gösteriyor. Ülkemizde Suriyeli olduğu için ya da başka bir etnik kökene sahip olduğu için ayrımcılık yaşayan çocukların, yahut ayrımcılığa maruz kalma potansiyeli olan çocuklarımıza yönelik hak temelli ve bütüncül bir politika derhal belirlenmesi ve eksikliklerimizle acilen yüzleşerek harekete geçmemiz gerekiyor.

Dünya Çocuk Günü vesilesi ile bir kez daha sorumluluklarımızı hatırlayalım;

1 ) Hiç bir çocuğa ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal inanç nedeniyle ayrımcılık yapılamaz.

2 ) Her çocuk korunma ve bakım hakkına sahiptir.

3 ) Her çocuk doğduğu andan başlayarak isme ve yurttaşlığa hak kazanır.

4 ) Her çocuk, sosyal güvenlikten yararlanmalıdır. Sağlıklı büyümek çocukların hakkıdır. ​

5 ) Özel gereksinimi olan çocuklar için özel bakım ve eğitim uygulanmalıdır. Ailesi olmayan ve yoksul çocuklar devletin sorumluluğu ve gözetimindedir.

6 ) Temel eğitim parasız ve zorunlu bir haktır.

7 ) Çocuklara dinlenme ve oyun oynama olanakları sağlanmalıdır.

8 ) Çocuk her tür kötülük ve sömürüden korunmalıdır.

Devletlerin kabul ettiği ve yüklendiği çocuk haklarına rağmen çocukların sağlıklı yaşaması için tedavi giderlerinin kamu kaynaklarından karşılanmasında sınırlamalar devam etmekte, temel eğitim zorunlu olmasına rağmen okula gidemeyen, okul ihtiyaçlarının karşılanması konusunda zorluklar yaşayan ve istediği, kişisel özelliklerine ve tercihine uygun okullarda okuyamayan çocuklar bulunmaktadır.

Çocuklara yönelik fiziksel ve cinsel istismar, çocuk kaçırmalar, çocuk emeğinin ucuz iş gücü olarak kullanılması halen devam etmektedir.

Evet, insanlık çocuklara her şeyin iyisini sunmakla yükümlüdür, sadece kağıt üzerinde değil, Çocuklara ayrım gözetmeksizin başta yaşam hakkı olmak üzere gelişim, korunma ve katılım hakları sağlamalıdır.

Çocukların barış içinde yaşadığı özgür bir Dünya ümidi ile Dünya Çocuk Günü kutlu olmaktan çok, tüm çocuklarımızın geleceği adına hepimize ders olsun!

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam’dan terörist çıkmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de Cambridge Camii'nin açılışında konuştu ve Yunus Emre'nin 'Bir kez gönül yıktın ise' adlı şiirini okudu.

Ahmet Davutoğlu’nun partisinin ismi sızdı! Başkanlık yerine parlamenter sistem…

Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisi için geri sayım başladı. Partinin adının Bizim Parti olacağı öne sürüldü. İnternet Haber’in iddiasına göre Çarşamba günü yeni parti resmen ilan edilecek.

Vatandaşın parası böyle gasp edilmiş: Melih Gökçek döneminde belediyeden Osmanlıspor’a 2 milyon

Osmanlıspor’a 25 yıllığına bedelsiz devredilen Yenikent Stadı için belediye bütçesinden bir yılda 2 milyon TL harcandığı ortaya çıktı. Kaymakamlık, elektrik ve doğalgaz giderleri yurttaşın sırtına yüklenen stadın tahliye kararına uymadı.

Ceren Özdemir’in katilinin ifadesi: ‘Yeni avlar aradım’

Ordu’da Ceren Özdemir’i evinin kapısının önünde kalbinden bıçaklayarak öldüren açık cezaevinden iki kez firar eden cinayet hükümlüsü Özgür Arduç’un ifadesi ortaya çıktı. Katil zanlısının ifadesinde kullandıkları sözler ise kan dondurdu. Katil zanlısı Arduç ifadesinde Ceren’i öldürdükten sonra “Sabah inşaatta kaldım. Meyve aldım yeni avlar aradım ancak fırsatını bulamadım” ifadelerini kullandı.

Meclis’te Alevi önergesi kavgası… MHP’lilerden ‘git’ diyen Tanrıkulu’na ‘it’ saldırısı

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Grubunun Alevilere yönelik gerçekleşen sistematik saldırıların detaylı olarak araştırılması için Meclis başkanlığına verdiği araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında tartışma yaşandı.
210,622BeğenenlerBeğen
4,583TakipçilerTakip Et