ÖSYM’de yerleştirme skandalı!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren birçok meslek lisesi mezununun ek puanların yerleştirmelerde dikkate alınmadığı ortaya çıktı.

Binlerce meslek lisesi mezunu üniversite adayı, tercihlerini başarı sırasına göre yapsa da açıkta kaldı. YKS yerleştirmelerinde on binlerce aday da başarı sırasına uygun bölümlere yerleşemedi. Yerleştirme sonuçlarının ardından üniversitelerde boş kalan 128 bin boş kontenjana karşın yerleşen 710 bin adayın büyük bölümü başarı sırasının çok altında öğrenci alan kurumlara yerleşti. Meslek lisesi mezunu olan oğlunun, başarı sırasının 714 bin aşağısında öğrenci alan bir bölüme yerleştirildiğini söyleyen Hatice Kaba, “Yerleştirme sonucunda ek puan eklenerek yerleştirme yapılmış gibi görünüyor ama sonuçta bir hata var. Üniversitelerin başarı sırası bu kadar artmış olamaz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Birgün’de yer alan habere göre; Tercih yapan 1 milyon 200 bin adaydan 500 bininin açıkta kaldığı YKS’nin meslek liselilere yaşattığı mağduriyet yerleştirme sonuçlarıyla gözler önüne serildi. Üniversite hayallerini ertelemek zorunda kalan yüz binlerce aday, yerleştirmelerin hatalı olduğunu savundu.

Sırasından düşük bölüme giremedi

Sınavın ilk oturumunda aldığı puan ve ek puan toplamı 263 olan Deniz Kaba, sıralamada 207 bininci oldu. Önlisans bölümlerini tercih eden Kaba, ilk tercihini Ege Üniversitesi Uçak Teknolojisi Bölümü olarak yaptı. Ancak meslek lisesi mezunu Kaba, geçen yıl son öğrencisini 388 bininci sıradan 263 puan ile alan bölüme yerleşemedi. Başarı sırasının 181 bin altında öğrenci alan ve toplam kontenjanı 40 olan bölüme yerleşemeyen Kaba, dokuzuncu tercihi olan Çukurova Üniversitesi Elektrik Bölümü’ne kayıt yapmaya hak kazandı.

“ÖSYM beceremedi”

Oğlunun yerleştiği bölümün geçen yıl son öğrencisini 225 puan ve 714 bin sıralamayla aldığını öğrenen anne Hatice Kaba, ÖSYM’ye dilekçe ile başvurarak sonuçlara itiraz etti. Sınav puanının 45 puan aşağısında ve sıralamasının 714 bin gerisinde öğrenci alan bölüme yerleştirilen oğlunun kaydını “mecburen” yaptırdıklarını söyleyen anne, “Bu kadar boş yer varken üniversitelerin başarı sırası yarım milyon artmış olamaz” diye konuştu. Yerleştirme sonucunda ek puanlı olarak yerleştirme yapılmış göründüğünü ancak sonuçların hatalı olduğunu savunan anne, “ÖSYM geçen sene de aynı hatayı yapmıştı. Meslek lisesi mezunlarına ek puan eklenmeden yerleştirme yapılmıştı. Aynı durum bu sınavda da var. ÖSYM yerleştirme işini yine beceremedi. Sonuçların düzeltilmesini, mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

En çok okunan haberler

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Atatürk’e küfreden yandaşa polis koruması

AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve sosyal medyadaki provokatif paylaşımlarıyla dikkat çeken yazar Fatih Tezcan'a koruma polisi tahsis edildiği iddiasını, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Meclis gündemine taşıdı.

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

Yobaz gazetesi ‘harem selamlık üniversite olmaz’ diyen cumhuriyet kadınlarını hedef gösterdi

Dinci Yeni Akit, harem selamlık üniversiteler için adım atma arayışındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösteren Cumhuriyet Kadınları Derneği'ni hedef gösterdi.

Trump: ABD şu anda Türkiye’ye yaptırım arayışında değil

ABD Başkanı Trump, Washington’un Türkiye’ye S-400 satın alması konusunda bir yaptırım arayışında olmadığını söyledi.

Meclis’teki dört partiden ortak bildiri

AKP, CHP, MHP ve İYİP Doğu Akdeniz konusunda ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride ‘Bir oldu-bittiye getirerek Kıbrıs Türk'ünün ve Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuk temelindeki meşru hak ve çıkarlarını görmezden gelme girişimlerini şiddetle telin ediyoruz’ denildi.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

ABD’nin ‘FaceApp’ suçlamasına yanıt

Tüm dünyada yaygınlaşan FaceApp uygulamasına ilişkin ABD'den 'kişisel bilgilerimiz yabancıların eline geçiyor' açıklaması geldi. Uygulamanın sahibi olan Rus şirketten yapılan açıklamada, kişisel verilerin depolandığı iddiası yalanlandı. Öte yandan geçtiğimiz yıl kişisel verilerin gizliğini ihlalle suçlanan Facebook, 5 milyar dolar ceza almıştı.

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Süleyman Soylu Demokrat Parti’ye mi dönecek?

Günboyu gazetesi yazarı Balamir Göktuğ, bugünkü köşe yazısında Süleyman Soylu hakkında çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Muhalif gazetecilere röpörtaj veren Davutoğlu: İktidara söylemediğini bırakmadı!

Yavuz Oğhan'ın sunduğu Bidebunuizle programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Davutoğlu "Pelikan çetesinin yayınladığı paçavra bir takım heveslerin ortaya çıkmasına zemin hazırladı." dedi.