ÖSYM’de yerleştirme skandalı!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren birçok meslek lisesi mezununun ek puanların yerleştirmelerde dikkate alınmadığı ortaya çıktı.

Binlerce meslek lisesi mezunu üniversite adayı, tercihlerini başarı sırasına göre yapsa da açıkta kaldı. YKS yerleştirmelerinde on binlerce aday da başarı sırasına uygun bölümlere yerleşemedi. Yerleştirme sonuçlarının ardından üniversitelerde boş kalan 128 bin boş kontenjana karşın yerleşen 710 bin adayın büyük bölümü başarı sırasının çok altında öğrenci alan kurumlara yerleşti. Meslek lisesi mezunu olan oğlunun, başarı sırasının 714 bin aşağısında öğrenci alan bir bölüme yerleştirildiğini söyleyen Hatice Kaba, “Yerleştirme sonucunda ek puan eklenerek yerleştirme yapılmış gibi görünüyor ama sonuçta bir hata var. Üniversitelerin başarı sırası bu kadar artmış olamaz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Birgün’de yer alan habere göre; Tercih yapan 1 milyon 200 bin adaydan 500 bininin açıkta kaldığı YKS’nin meslek liselilere yaşattığı mağduriyet yerleştirme sonuçlarıyla gözler önüne serildi. Üniversite hayallerini ertelemek zorunda kalan yüz binlerce aday, yerleştirmelerin hatalı olduğunu savundu.

Sırasından düşük bölüme giremedi

Sınavın ilk oturumunda aldığı puan ve ek puan toplamı 263 olan Deniz Kaba, sıralamada 207 bininci oldu. Önlisans bölümlerini tercih eden Kaba, ilk tercihini Ege Üniversitesi Uçak Teknolojisi Bölümü olarak yaptı. Ancak meslek lisesi mezunu Kaba, geçen yıl son öğrencisini 388 bininci sıradan 263 puan ile alan bölüme yerleşemedi. Başarı sırasının 181 bin altında öğrenci alan ve toplam kontenjanı 40 olan bölüme yerleşemeyen Kaba, dokuzuncu tercihi olan Çukurova Üniversitesi Elektrik Bölümü’ne kayıt yapmaya hak kazandı.

“ÖSYM beceremedi”

Oğlunun yerleştiği bölümün geçen yıl son öğrencisini 225 puan ve 714 bin sıralamayla aldığını öğrenen anne Hatice Kaba, ÖSYM’ye dilekçe ile başvurarak sonuçlara itiraz etti. Sınav puanının 45 puan aşağısında ve sıralamasının 714 bin gerisinde öğrenci alan bölüme yerleştirilen oğlunun kaydını “mecburen” yaptırdıklarını söyleyen anne, “Bu kadar boş yer varken üniversitelerin başarı sırası yarım milyon artmış olamaz” diye konuştu. Yerleştirme sonucunda ek puanlı olarak yerleştirme yapılmış göründüğünü ancak sonuçların hatalı olduğunu savunan anne, “ÖSYM geçen sene de aynı hatayı yapmıştı. Meslek lisesi mezunlarına ek puan eklenmeden yerleştirme yapılmıştı. Aynı durum bu sınavda da var. ÖSYM yerleştirme işini yine beceremedi. Sonuçların düzeltilmesini, mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Bakanlık’tan pes dedirten Haydarpaşa ve Sirkesi Garı ‘açıklama’sı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilileri 'tartışmalar içinde yer almak istemedikleri için' İBB'nin hukuksuzca ve havadan sudan gerekçelerle elendiği Haydarpaşa ve Sirkeci Garı ihaleleri için resmi bir açıklama yapılmayacağını belirttiler.

Ve İmamoğlu kılıcını çekti: Bakanlık yap; o fotoğrafın altında ezilirsin

Ekrem İmamoğlu, Haydarpaşa ve Sirkeci Garı kiralama ihalesi için düğmeye basmış, İBB heyeti ihalenin iptali için dava dilekçesini vermişti. İmamoğlu Ulaştırma Bakanı’na seslendi ve “Sayın Bakan, bakanlık yap. Gelin bu işi düzeltin." dedi.

Cübbeli Ahmet: Asker müslüman değilse Türk de olsa şehit olamaz

Cübbeli Ahmet, "şehitlik" konusunda "fetva" verdi, "Türk de olsa Müslüman olmayan şehit değildir." dedi.

“Hükümete darbe yapılacağını söylüyor, bu adam dokunulmaz mı?”

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu Ulusal Kanal ekranlarından Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in sarf ettiği sözlere tepki gösterdi. 

Uğur Dündar TV’ye döneceği kanalı böyle açıkladı: Benim gibi genç televizyoncuya bu kanalda fırsat verirse…

Usta gazeteci Uğur Dündar, "Merdan Yanardağ benim gibi genç ve mesleğinin daha başında heyecanlı bir televizyoncuya bu kanalda fırsat verirse, kendisini mahcup etmeyeceğimi tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Şehit cenazesinde protokol skandalı!

Hakkari’nin Şemdi ilçesinde teröristlerle girdiği çatışma sonrası şehit olan Piyade Er Sezai Ekşioğlu’nın cenaze töreninde tepki çeken görüntüler yaşandı. Cenaze namazının kılındığı camide protokol ile vatandaşlar arasına konan barikat dikkat çekti.

CHP il başkanı görevden alındı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan MYK toplantısında sürpriz bir karar alındı.

İkinci büyük boykot başladı… Diyanet kapatılsın!

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada "İnanın sigara haramdır, Diyanet İşleri Başkanımız da söyledi, ‘haramdır’ demişti. 

CNBC Türkiye diye servis etmişti! Pompeo ‘Türkiye’ dememiş

Amerika’nın en çok izlenen haber kanallarından biri olan CNBC, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Trump’ın gerekli görülmesi durumunda Türkiye’ye karşı bir askeri harekât gerçekleştirebileceğini belirttiğini ileri sürdü.

“PKK terör örgütü değildir” diyen AKP’li Orhan Miroğlu talk show’a çevirdiği canlı yayını böyle terk etti

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında konuklar AKP eski milletvekili Orhan Miroğlu ve CHP'li eski vekil Aytuğ Atıcı birbirine girdi.