Osmanlı torunu asıl bu mirasa sahip çıksın! 2. Abdülhamit’in mirası uyuşturucu bataklığı

2. Abdülhamit’in yaptırdığı Hadımköy Askeri Hastanesi harabeye döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “dünyanın son hükümdarı” dediği 2. Abdülhamit’in yaptırdığı Hadımköy Askeri Hastanesi harabeye döndü. Kaderine terk edilen 127 yıllık tarihi hastane uyuşturucu kullananların uğrak yeri haline geldi. CHP’li Meclis Üyesi Nadir Ataman, Kuruçeşme açıklarındaki Suada üzerinde hak iddia eden 2.Abdülhamit’in torunu Nilhan Osmanoğlu’nu Hadımköy Askeri Hastanesi’ne sahip çıkmaya çağırdı.

Sözcü gazetesinden Osman Güvemli’nin haberine göre Arnavutköy Hadımköy’de temeli 1887 yılında 2. Abdülhamit döneminde atılan askeri hastane 1891 yılında açıldı. 19. yüzyıl askeri mimari örneklerinden biri olan hastane farklı dönemlerde tahliye hastanesi, kışla ve revir olarak hizmet gördü. Balkan Savaşı , I. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşları sırasında önemli görevler üstlenen hastane Cumhuriyet döneminde de işlevine devam etti. 1985 yılına kadar hastane olarak hizmetini sürdürdü, bölgedeki vatandaşlara da şifa dağıttı. Daha sonra inzibat merkez karakolu olarak hizmet veren hastane binası 2012 yılından sonra kaderine terk edildi. Bugünlerde uyuşturucu kullananların uğrak mekanı haline geldi, bina delik deşik edildi.

KURULA BAŞVURULDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık övgü ile bahsettiği “Dünyanın son hükümdarı, son evrensel imparatoru” olarak nitelediği ve vefatının 100. Yıldönümü nedeniyle adına etkinlikler düzenlenen 2. Abdülhamit’in yaptırdığı hastane CHP’li İBB Meclis Üyeleri Nadir Ataman ve Hüseyin Sağ tarafından İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na şikayet edildi. Tarihi bina ile ilgili inceleme yapılması talep edildi.

ATAMAN’DAN SULTANA ÇAĞRI

CHP’li Meclis Üyesi Nadir Ataman, kaderine terk edilen tarihi hastane için Galatarasay Suada üzerinde hak iddia eden 2. Abdülhamit’in torunu Nilhan Osmanoğlu’na “Boğazı bırakıp biraz da Hadımköy’e bakın. Dedenizin mirası olan hastane mezbeleliğe dönmüş, uyuşturucu kullananların uğrak merkezi olmuş. Atalarımıza sahip çıkmak, tarihi mirasımıza sahip çıkmakla olur” çağrısı yaptı.

TARİHİ DİZİLERDEN ÖĞRENİNCE BÖYLE OLUYOR

Son dönemlerde tarihi dizilerden öğrenen, tarihi mirasa sahip çıkmadan hamasetle tarihi çarpıtan bir anlayışın hakim olduğunu dile getiren Ataman “ Hamaset yaparak tarihten ders alınmaz. Kültürel mirasımıza, elimizdeki tarihi yapılara sahip çıkmadan Osmanlı özlemi ve özentisi içinde olanların İstanbul’da bulunan tarihi eserleri ne hale getirdiklerinin fotoğrafıdır bu hastanenin durum. Uygulamada atalarımızın mirasına vefasızlık gösterenlerin Osmanlı’yı, ecdadımızı, atalarımızı dilinden düşürmemesi hazin bir durumdur” dedi. İstanbul’u dünya kenti yapan tarihi miras, doğal ve kültürel varlıklar olduğuna dikkat çeken Ataman, “Bu varlıklarımıza sahip çıkmadan İstanbul’a rant gözüyle bakanların İstanbul’u getireceği tek nokta beton yığını bir kenttir” diye tepki gösterdi.

HASTANE RESTORE EDİLSİN

CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ ise 127 yıllık hastaneyi restore edip sağlık müzesine dönüştürmek gerektiğini ifade ederek “Taşınmaz kültür varlıklarımızın korunması için emlak vergilerinden pay kesilmektedir. Bu fonda biriken para ile 127 yıldır şifa dağıtan bu hastanenin restore edilmesi gerekli tüm girişimlerde bulunacağız” dedi.

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

Nurgül Yeşilçay’dan Diyanet’e sert tepki: Biz pisliğiz şiddetliyiz saykoyuz

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocukların üzerinde olumsuz etki yapabileceğine vurgu yapılması üzerine oyuncu Nurgül Yeşilçay, Diyanet’e tepki gösterdi.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Abdülkadir Selvi’den dikkat çeken çıkış: Devlet pusuya mı yattı?

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Hadi şeytanın avukatlığını yapayım. Devlet pusuya mı yattı?" diye sordu.

Ferhat Tunç hakkında yakalama kararı

Tunç, yakalama kararının soruşturma aşaması tamamlanmadan, savcılık ifadesi alınmadan verildiğini aktardı

Bülent Arınç: Karşımıza çıkıp parti kurarlarsa…

YİK üyesi Bülent Arınç, yeni parti kuracağı konuşulan Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül hakkında açıklamalarda bulundu.

Kadıköylülerin gönlü Pülümür’deki çocuklar için birleşti

Kadıköy'de Acıbadem Gönüllü Evi, Rasimpaşa Gönüllü Evi ve Koşuyolu Gönüllü Evi üyesi yurttaşlar güçlerini birleştirdi, Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki ilk öğretim çağındaki çocuklar için elini taşın altına koydu. Pülümür Belediyesi ile birlikte ilçedeki çocukların okul ihtiyaçları Kadıköylülerin destekleriyle sağlanacak.

Belediye meclis üyesine kayyum atandı

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi'nde HDP’li Meclis üyesi Adnan Akgül’ün yerine Kayapınar Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mehmet Zülküf Güler kayyum olarak atandı.

Erdoğan’dan Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na davet yok

AKP'nin 18. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan davet edilmedi.

Oğuz Kaan Salıcı’dan genel başkanlığa aday mı sorusuna yanıt: Onu Kaftancıoğlu’na sormak lazım

CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun genel başkanlığı aday olabileceğinin sinyalini verdi.

Yargıtay üyeleri de Saray’a gitmeyecek: Yargı bağımsızlığını zedeler

Cumhuriyet’in haberine göre Yaklaşık 20 Yargıtay üyesi, adli yıl açılış törenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilmesi nedeniyle rahatsızlık duyarak Saray’a gitmeme kararı aldı.

Taştekin: ‘İdlib’in ‘kale kapısı’ düştü, Türkiye’yi bunaltacak başka hamleler gelebilir’

Suriye ordusu, Astana sürecinde "gerilimi düşürme bölgesi" olarak öngörülmüş İdlib'in güneyinde mayıs ayından beri yürüttüğü operasyonda sonunda Han Şeyhun kasabasına girdi. Türkiye'nin kurduğu 12 askeri gözlem noktasından dokuzuncusu Morek, kuşatma altında kaldı.