Org. Özkök, kendisine ‘Fetullah raporu’ sunan albaya böyle dedi: Alnı secdeye varanlarla ne uğraşıyorsunuz?

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ı sorgulayan, FETÖ'nün Ergenekon kumpasıyla 5.5 yıl hapis yatan emekli Kurmay Albay Hasan Atilla Uğur, bir dönemin perde arkasını anlattı.

Jandarma Genel Komutanlığı’nda, İstihbarat ve Teknik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunan, Ergenekon kumpasında 5.5 yıl hapis yatan ve teröristbaşı Öcalan’ı sorgulayan emekli Kurmay Albay Hasan Atilla Uğur, Irak’ ta askerlerimizin başına çuval geçirilmesine misilleme olarak Adana- İncirlik üssünde görevli askerlere aynı uygulamayı yapmayı planladıklarını söyledi. Ancak bunun üst makamlarca engellendiğini belirtti.

Uğur, Fetullahçı yapıyla ilgili olarak hazırladıkları raporu, 2002 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e bizzat elden sunduğunu, tehlikeye dikkat çektiğini ve yine dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’e yönlendirildiğini belirtti. Ancak Hilmi Özkök’ün “Alnı secdeye varanlarla ne uğraşıyorsunuz” dediğini öne sürdü. Uğur, “İşte 15 Temmuz darbe girişimini de zamanında önlem alınmadığı için bu kişiler yaptı” diye konuştu.

Hasan Atilla Uğur, Süleymaniye’de askerlerimizin başına ABD askerleri tarafından çuval geçirilmesini basına yansımadan günler önce öğrendiklerini belirtti ve şunları söyledi: “Anında misillemede bulunmamız gerekiyordu ve bu görevi de ben üstlenmek istedim. Adana’ya gidip İncirlik dışına çıkan ABD askerlerinin başına çuval geçirmek istedim, bunu da üst makamlarımıza sözlü ve yazılı olarak bildirdim. Orada çuval geçirdiğimiz askerleri basına gösterecek ve bu kişilerin Adana valisine suikast planladığını da belirtecektim ancak buna izin vermediler. Keşke dinlemeyip gitseydim, çuvalı geçirseydim ve bunun için hapis yatsaydım.”

1999 yılında Ankara Demetevler’de Fetullahçıların gittiği ‘Işık Evi’yle ilgili olarak yapılan operasyona da değinen Uğur şunları anlattı:

ÖĞRENCİYE ZORLAMA

“Işık Evi’ni tespit etmiştik. Operasyona gittiğimiz evde kapıyı açar açmaz ilk gördüğümüz belki kapağı bile hiç açılmamış olan NUTUK ve Atatürk ile ilgili kitaplardı. Halının üzerinde yere oturtulmuş 8-10 öğrenciye bir video izlettiriliyordu. Ekrandaki ise salya sümük içinde Fetullah Gülen’di. Oradaki öğrenciler astsubay okulu öğrencilerimizdi. Odada masanın yanında tütsü de vardı. Kendisiyle konuştuğumuz bir öğrenci buraya gelmemesi halinde okulundan atılacağını söylüyordu. Geldiklerinde de sürekli olarak Fetullah Gülen’in konuşmalarının izletildiğini anlattı. O binadan çıkarken de çok mutlu ayrıldıklarını söyledi. Yaptığımız araştırmalarda tütsünün içinde esrar tohumları bulunduğunu tespit ettik.”

FETÖ YERİNE METÖ

Fetullahçılarla ilgili soruşturmalarda olayın siyasi kanadının üzerine hiç gidilmediğine dikkat çeken Uğur, şu tespitte bulundu: “FETÖ ile mücadele edilirken bunun yerine METÖ mü gelsin isteniyor. Cumhuriyetin askeri ve polis okulları kapatıldı. Oysa bu okullarda yetişmiş nice kahramanlar var. Kapatacağınıza Fetullahçıları ve diğer tarikatçıları o okullara sokmamalısın.” Uğur sözlerini şöyle sürdürdü: “Fetullahçıların darbe girişiminde bulunacağını ilk söyleyen isimlerden biriyim. ‘Böyle darbe mi olur?’ gibi eleştiriler de var ama FETÖ’ye biat etmiş kişiler kendilerine ne deniliyorsa onu yapıyorlar. Hatta Fetullah Gülen’in perşembe geceleri peygamberle görüştüğüne bile inanıyorlardı. Çılgın bir projenin peşine düştüler halkın yanı sıra ordunun, polisin içindeki vatansever ve milliyetçi kadrolar darbe girişimini paramparça etti.”

Kaynak: Sözcü-Saygı Öztürk

KaynakSözcü

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tepki: Nerede kaldı bu süt?

Gayrette Havalimanı Metro Hattı İlk Ray Kaynak Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde yine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. Erdoğan,”‘Suyu ucuzlatacağız’ dediler, ucuzlattılar mı? ‘Otobüsteki ücretleri düşüreceğiz’ dediler, düşürdüler mi? Ücretsiz süt vereceklerdi, nerede kaldı bu süt? Allah izin versin de yağmurlarımız kesilmesin, sular devam etsin” ifadelerini kullandı.

Mine Kırıkkanat’ın ‘Bahçeli ve evlilik’ paylaşımına MHP’den belden aşağı tepki!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada söylediği 'Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor.' sözüne bekar olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi hatırlatarak 'Devlet Bahçeli için çok mu geç' mesajı yazdı. Mesaja MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt 'belden aşağı' sözlerle yanıt verdi.

Bakan Turhan: Evet Kanal İstanbul bir rant projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul projesini yapacaklarını ve faturayı İBB’ye göndereceklerini belirtti.
210,009BeğenenlerBeğen
4,675TakipçilerTakip Et