Orduluları kızdıran “Evet”

AKP'ye yakın haber sitelerinin geçtiği "Ordulu STK’lardan referandumda 'Evet'" haberlerine, Ordu'daki STK'lardan yalanlama ve tepki geldi.

AKP Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun daveti üzerine Ordu’daki sivil toplum örgütleri (STK) 16 Şubat’ta Ankara’da bir araya geldi. Metin Gündoğdu’nun toplantıda referanduma ilişkin sözleri sonrasında, AKP’ye yakınlığıyla bilinen gazetelerin internet sitelerinde “Ordulu STK’lar referandum kararını açıkladı: Evet” şeklinde haberler yapıldı.

İşte o haberlerden bazıları:

O HABERLER YALAN ÇIKTI

Bu haberleri üzerine toplantıya katılan Ordu’daki STK’lar açıklama yaparak yapılan haberleri yalanladılar. Açıklamada yapılan haberlerin aksine, “Toplantıya katılan hiçbir Dernek ve Vakıf Başkanı toplantı sırasında Orduluların birlik ve beraberliği haricinde referanduma ilişkin herhangi bir açıklama, beyan ya da görüşü deklare etmemiştir.” ifadeleri kullanıldı. “Herhangi bir siyasi görüş bildirmemiz söz konusu olmadığı gibi doğru da olmaz” denilen açıklamada, “Toplantıya katılan Vakıf ve Dernek başkanları veya yönetimleri bu konuda tarafsızlığa gölge düşürecek bir oluşum içinde bulunmamıştır. Toplantı sadece AKP Ordu Milletvekili Sn.Metin Gündoğdu’nun 16 Nisan 2017 de yapılacak referandumdaki görüşlerini açıklayıcı mahiyettedir.” ifadelerine yer verildi.

Orduolay sitesinin aktardığı açıklama şöyle:

“16.02.2017 tarihinde “ORDULU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN FLAŞ AÇIKLAMA” başlığı altında Ordulu STK Başkanları olarak ismimiz zikredilip, fotoğrafımız basılmıştır. Söz konusu haber;” Ankara’daki Ordulu STK’lar 16 Nisan 2017’de yapılacak olan referandumda “Evet” diyeceklerini açıkladılar. Ordulu STK’lar AKP Ordu Mv.Metin Gündoğdu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda birlik ve demokrasi vurgusu yaptılar. Ordulu STK’lar tam kadro “Evet” dedi.” Şeklinde yayınlanmıştır.

Söz konusu habere ilişkin aşağıdaki hususların açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1.Söz konusu toplantı, AKP Ordu Mv.Metin Gündoğdu ve onun ev sahipliğinde Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı binasında bulunan “Sevdalı Yelken” adlı restorantta gerçekleşmiştir.

2.Toplantıya katılan hiçbir Dernek ve Vakıf Başkanı toplantı sırasında Orduluların birlik ve beraberliği haricinde referanduma ilişkin herhangi bir açıklama, beyan ya da görüşü deklare etmemiştir.

3.Toplantı sadece AKP Ordu Milletvekili Sn.Metin Gündoğdu’nun 16 Nisan 2017 de yapılacak referandumdaki görüşlerini açıklayıcı mahiyettedir.

4.Başkanı olduğumuz Ordu İli Vakıf ve Dernekleri adına herhangi bir siyasi görüş bildirmemiz söz konusu olmadığı gibi doğru da olmaz. Kaldı ki toplantıya katılan Vakıf ve Dernek başkanları veya yönetimleri bu konuda tarafsızlığa gölge düşürecek bir oluşum içinde bulunmamıştır.

5.Aynı şekilde diğer Ordu Milletvekilleri ve siyasilerin de benzer şekilde yapacağı toplantı ile davetleri de Ordu Sivil Toplum Kuruluşları olarak tarafsızca değerlendirilecektir.

Kutsi YEREBASMAZ        Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı Başkanı

Nuri ÖZMEN              Ordu Kültür ve Sanat Derneği ile Mesudiyeliler Derneği Başkanı

İsa KORKMAZ             Ünyeliler Derneği Başkanı

Fahri ÇAVUŞOĞLU         Fatsalılar Derneği Başkanı

Muzaffer ÜNVER           Mesudiyeliler Vakfı Başkanı

Orhan ŞAHİN              Akkuşlular Derneği Başkanı

Aydın GÜLLÜ              Akkuş AKDAT-DER Başkanı

Emrah AVCI               Kumrulular Derneği YKÜ

Kenan ELMA               Başkanevi Yönetim Kurulu Başkanı

İskender AYDIN            Kahramankazan Ordulular Derneği Başkanı”

Abdüllatif Şener’de Erdoğan’a: Eski bir arkadaşı olarak uyarıyorum, hiç yorma kendini, başın ağrır!

Eski AKP kurucularından ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerinin Hazine'ye devredilmesinin büyük bir hata olacağını söyledi. “Erdoğan'a eski bir arkadaşı olarak tavsiyem, yanlış işlerle uğraşıp başına bela almasın” diyen CHP'li Şener, “Tayyip Erdoğan'ın bankalara ve paralara çok özel merakı var. Bu yüzden nerede bir para kaynağı varsa Tayyip Erdoğan oraya uzanıyor” dedi.

İmamoğlu’na açılan davada video skandalı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Ordu Valisi'nin kendisine hakaret edildiği iddiasıyla açtığı davanın ilk duruşması yapıldı. Mahkeme hakimi duruşmada video kaydını izletti ve İmamoğlu'nun Vali Yavuz'a yönelik, 'vali itlik yapmıştır' dediğinin duyulduğunu tutanağa geçirtti. İmamoğlu'nun avukatı tanıklar dinlenilmeden ifadelerin tutanağa geçirilmesinin, "önceden görüş bildirmeme ilkesine" aykırı olduğu ve hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürdüğü gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu.

AKP’den CHP’nin İş Bankası hisselerine ilişkin açıklama

AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, CHP'nin İş Bankası'nda bulunan hisselerinin hazineye devri tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Bir ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ AKP’dir açıklaması da SP liderinden

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un, 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarında AKP'yi işaret etmesi ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha açık bir şekilde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın adını zikretmesinin ardından, benzer bir açıklamasa da SP lideri Temel Karamollaoğlu'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine Rusya’dan yalanlama: Putin böyle bir emir vermedi

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Rusya'nın en üst düzey asker kadrosunun Libya'da Wagner'e bağlı güçleri bizzat yönettiği' yönündeki açıklamalara yanıt verdi.
209,676BeğenenlerBeğen
4,903TakipçilerTakip Et