Pazar / 5 Temmuz 2020

Orduluları kızdıran “Evet”

AKP'ye yakın haber sitelerinin geçtiği "Ordulu STK’lardan referandumda 'Evet'" haberlerine, Ordu'daki STK'lardan yalanlama ve tepki geldi.

207,025BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

AKP Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun daveti üzerine Ordu’daki sivil toplum örgütleri (STK) 16 Şubat’ta Ankara’da bir araya geldi. Metin Gündoğdu’nun toplantıda referanduma ilişkin sözleri sonrasında, AKP’ye yakınlığıyla bilinen gazetelerin internet sitelerinde “Ordulu STK’lar referandum kararını açıkladı: Evet” şeklinde haberler yapıldı.

İşte o haberlerden bazıları:

O HABERLER YALAN ÇIKTI

Bu haberleri üzerine toplantıya katılan Ordu’daki STK’lar açıklama yaparak yapılan haberleri yalanladılar. Açıklamada yapılan haberlerin aksine, “Toplantıya katılan hiçbir Dernek ve Vakıf Başkanı toplantı sırasında Orduluların birlik ve beraberliği haricinde referanduma ilişkin herhangi bir açıklama, beyan ya da görüşü deklare etmemiştir.” ifadeleri kullanıldı. “Herhangi bir siyasi görüş bildirmemiz söz konusu olmadığı gibi doğru da olmaz” denilen açıklamada, “Toplantıya katılan Vakıf ve Dernek başkanları veya yönetimleri bu konuda tarafsızlığa gölge düşürecek bir oluşum içinde bulunmamıştır. Toplantı sadece AKP Ordu Milletvekili Sn.Metin Gündoğdu’nun 16 Nisan 2017 de yapılacak referandumdaki görüşlerini açıklayıcı mahiyettedir.” ifadelerine yer verildi.

Orduolay sitesinin aktardığı açıklama şöyle:

“16.02.2017 tarihinde “ORDULU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN FLAŞ AÇIKLAMA” başlığı altında Ordulu STK Başkanları olarak ismimiz zikredilip, fotoğrafımız basılmıştır. Söz konusu haber;” Ankara’daki Ordulu STK’lar 16 Nisan 2017’de yapılacak olan referandumda “Evet” diyeceklerini açıkladılar. Ordulu STK’lar AKP Ordu Mv.Metin Gündoğdu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda birlik ve demokrasi vurgusu yaptılar. Ordulu STK’lar tam kadro “Evet” dedi.” Şeklinde yayınlanmıştır.

Söz konusu habere ilişkin aşağıdaki hususların açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1.Söz konusu toplantı, AKP Ordu Mv.Metin Gündoğdu ve onun ev sahipliğinde Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı binasında bulunan “Sevdalı Yelken” adlı restorantta gerçekleşmiştir.

2.Toplantıya katılan hiçbir Dernek ve Vakıf Başkanı toplantı sırasında Orduluların birlik ve beraberliği haricinde referanduma ilişkin herhangi bir açıklama, beyan ya da görüşü deklare etmemiştir.

3.Toplantı sadece AKP Ordu Milletvekili Sn.Metin Gündoğdu’nun 16 Nisan 2017 de yapılacak referandumdaki görüşlerini açıklayıcı mahiyettedir.

4.Başkanı olduğumuz Ordu İli Vakıf ve Dernekleri adına herhangi bir siyasi görüş bildirmemiz söz konusu olmadığı gibi doğru da olmaz. Kaldı ki toplantıya katılan Vakıf ve Dernek başkanları veya yönetimleri bu konuda tarafsızlığa gölge düşürecek bir oluşum içinde bulunmamıştır.

5.Aynı şekilde diğer Ordu Milletvekilleri ve siyasilerin de benzer şekilde yapacağı toplantı ile davetleri de Ordu Sivil Toplum Kuruluşları olarak tarafsızca değerlendirilecektir.

Kutsi YEREBASMAZ        Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı Başkanı

Nuri ÖZMEN              Ordu Kültür ve Sanat Derneği ile Mesudiyeliler Derneği Başkanı

İsa KORKMAZ             Ünyeliler Derneği Başkanı

Fahri ÇAVUŞOĞLU         Fatsalılar Derneği Başkanı

Muzaffer ÜNVER           Mesudiyeliler Vakfı Başkanı

Orhan ŞAHİN              Akkuşlular Derneği Başkanı

Aydın GÜLLÜ              Akkuş AKDAT-DER Başkanı

Emrah AVCI               Kumrulular Derneği YKÜ

Kenan ELMA               Başkanevi Yönetim Kurulu Başkanı

İskender AYDIN            Kahramankazan Ordulular Derneği Başkanı”

AKP’li vekil Erdoğan’ın açılışına katılmadı!

Ardahan'da AKP'nin tek vekili olan Orhan Atalay, Çıldır ilçesinde yapımı tamamlanan Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Köroğlu Barajı ve Kotanlı Hidroelektrik Santrali'nin açılışına katılmadı.

İmamoğlu, Halk Ekmek’in hizmetlerinin önüne geçen Salih Bekaroğlu’nun görevine son verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem  İmamoğlu'nun Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu'nu görevden aldığı öğrenildi. 

Kılıçdaroğlu, erken seçim için Bahçeli’yi adres gösterdi: ‘Artık destek vermiyorum’ diyebilir

Kemal Kılıçdaroğlu, " 2023 yani Cumhuriyet’in 100'üncü yılında biz bu ülkede halkımıza söz verdik Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandıracağız." dedi.

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.
207,025BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et