Orduluları kızdıran “Evet”

AKP'ye yakın haber sitelerinin geçtiği "Ordulu STK’lardan referandumda 'Evet'" haberlerine, Ordu'daki STK'lardan yalanlama ve tepki geldi.

208,809BeğenenlerBeğen
7,397TakipçilerTakip Et

AKP Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun daveti üzerine Ordu’daki sivil toplum örgütleri (STK) 16 Şubat’ta Ankara’da bir araya geldi. Metin Gündoğdu’nun toplantıda referanduma ilişkin sözleri sonrasında, AKP’ye yakınlığıyla bilinen gazetelerin internet sitelerinde “Ordulu STK’lar referandum kararını açıkladı: Evet” şeklinde haberler yapıldı.

İşte o haberlerden bazıları:

O HABERLER YALAN ÇIKTI

Bu haberleri üzerine toplantıya katılan Ordu’daki STK’lar açıklama yaparak yapılan haberleri yalanladılar. Açıklamada yapılan haberlerin aksine, “Toplantıya katılan hiçbir Dernek ve Vakıf Başkanı toplantı sırasında Orduluların birlik ve beraberliği haricinde referanduma ilişkin herhangi bir açıklama, beyan ya da görüşü deklare etmemiştir.” ifadeleri kullanıldı. “Herhangi bir siyasi görüş bildirmemiz söz konusu olmadığı gibi doğru da olmaz” denilen açıklamada, “Toplantıya katılan Vakıf ve Dernek başkanları veya yönetimleri bu konuda tarafsızlığa gölge düşürecek bir oluşum içinde bulunmamıştır. Toplantı sadece AKP Ordu Milletvekili Sn.Metin Gündoğdu’nun 16 Nisan 2017 de yapılacak referandumdaki görüşlerini açıklayıcı mahiyettedir.” ifadelerine yer verildi.

Orduolay sitesinin aktardığı açıklama şöyle:

“16.02.2017 tarihinde “ORDULU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN FLAŞ AÇIKLAMA” başlığı altında Ordulu STK Başkanları olarak ismimiz zikredilip, fotoğrafımız basılmıştır. Söz konusu haber;” Ankara’daki Ordulu STK’lar 16 Nisan 2017’de yapılacak olan referandumda “Evet” diyeceklerini açıkladılar. Ordulu STK’lar AKP Ordu Mv.Metin Gündoğdu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda birlik ve demokrasi vurgusu yaptılar. Ordulu STK’lar tam kadro “Evet” dedi.” Şeklinde yayınlanmıştır.

Söz konusu habere ilişkin aşağıdaki hususların açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1.Söz konusu toplantı, AKP Ordu Mv.Metin Gündoğdu ve onun ev sahipliğinde Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı binasında bulunan “Sevdalı Yelken” adlı restorantta gerçekleşmiştir.

2.Toplantıya katılan hiçbir Dernek ve Vakıf Başkanı toplantı sırasında Orduluların birlik ve beraberliği haricinde referanduma ilişkin herhangi bir açıklama, beyan ya da görüşü deklare etmemiştir.

3.Toplantı sadece AKP Ordu Milletvekili Sn.Metin Gündoğdu’nun 16 Nisan 2017 de yapılacak referandumdaki görüşlerini açıklayıcı mahiyettedir.

4.Başkanı olduğumuz Ordu İli Vakıf ve Dernekleri adına herhangi bir siyasi görüş bildirmemiz söz konusu olmadığı gibi doğru da olmaz. Kaldı ki toplantıya katılan Vakıf ve Dernek başkanları veya yönetimleri bu konuda tarafsızlığa gölge düşürecek bir oluşum içinde bulunmamıştır.

5.Aynı şekilde diğer Ordu Milletvekilleri ve siyasilerin de benzer şekilde yapacağı toplantı ile davetleri de Ordu Sivil Toplum Kuruluşları olarak tarafsızca değerlendirilecektir.

Kutsi YEREBASMAZ        Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı Başkanı

Nuri ÖZMEN              Ordu Kültür ve Sanat Derneği ile Mesudiyeliler Derneği Başkanı

İsa KORKMAZ             Ünyeliler Derneği Başkanı

Fahri ÇAVUŞOĞLU         Fatsalılar Derneği Başkanı

Muzaffer ÜNVER           Mesudiyeliler Vakfı Başkanı

Orhan ŞAHİN              Akkuşlular Derneği Başkanı

Aydın GÜLLÜ              Akkuş AKDAT-DER Başkanı

Emrah AVCI               Kumrulular Derneği YKÜ

Kenan ELMA               Başkanevi Yönetim Kurulu Başkanı

İskender AYDIN            Kahramankazan Ordulular Derneği Başkanı”

Süleyman Soylu talimat verdi, Vakıfbank İBB’nin ve Ankara BB’nin bağış hesaplarına bloke koydu

Bugün Süleyman Soylu imzasıyla İçişleri Bakanlığı’ndan Valiliklere, Jandarma’ya ve Emniyet’e gönderilen, belediyelerin yardım toplamasının yasa dışı olduğuna dair yazıdan sonra Vakıfbank İBB’nin hesabına bloke koydu.

“Man adası gibi adalara kaçırılan vergiyi hazineye kaydet” diyen Engin Altay’dan Erdoğan’ın kampanyasına sert tepki

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan korona pandemisi nedeniyle başlattığı kampanyaya tepki göstererek, Erdoğan'a bu kampanyaya gerek kalmayacağını söylediği 10 maddelik bir öneri sundu.

Yardım kampanyası başlatan İmamoğlu ve Yavaş’a soruşturma tehdidi!

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle yardım kampanyası başlatan CHP'li belediyeleri soruşturma açmakla tehdit etti.

MHP’li Enginyurt Erdoğan’a ‘Sayın genel başkanımız’ dedi

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için "Genel Başkanımız" ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu oran verdi… “Pandeminin merkezi İstanbul, yüzde 60’ın üzerinde”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın Medya Mahallesi'nde çarpıcı iddialarda bulundu. 
208,809BeğenenlerBeğen
7,397TakipçilerTakip Et