Cuma / 18 Eylül 2020

Orduluları kızdıran “Evet”

AKP'ye yakın haber sitelerinin geçtiği "Ordulu STK’lardan referandumda 'Evet'" haberlerine, Ordu'daki STK'lardan yalanlama ve tepki geldi.

205,768BeğenenlerBeğen
8,586TakipçilerTakip Et

AKP Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun daveti üzerine Ordu’daki sivil toplum örgütleri (STK) 16 Şubat’ta Ankara’da bir araya geldi. Metin Gündoğdu’nun toplantıda referanduma ilişkin sözleri sonrasında, AKP’ye yakınlığıyla bilinen gazetelerin internet sitelerinde “Ordulu STK’lar referandum kararını açıkladı: Evet” şeklinde haberler yapıldı.

İşte o haberlerden bazıları:

O HABERLER YALAN ÇIKTI

Bu haberleri üzerine toplantıya katılan Ordu’daki STK’lar açıklama yaparak yapılan haberleri yalanladılar. Açıklamada yapılan haberlerin aksine, “Toplantıya katılan hiçbir Dernek ve Vakıf Başkanı toplantı sırasında Orduluların birlik ve beraberliği haricinde referanduma ilişkin herhangi bir açıklama, beyan ya da görüşü deklare etmemiştir.” ifadeleri kullanıldı. “Herhangi bir siyasi görüş bildirmemiz söz konusu olmadığı gibi doğru da olmaz” denilen açıklamada, “Toplantıya katılan Vakıf ve Dernek başkanları veya yönetimleri bu konuda tarafsızlığa gölge düşürecek bir oluşum içinde bulunmamıştır. Toplantı sadece AKP Ordu Milletvekili Sn.Metin Gündoğdu’nun 16 Nisan 2017 de yapılacak referandumdaki görüşlerini açıklayıcı mahiyettedir.” ifadelerine yer verildi.

Orduolay sitesinin aktardığı açıklama şöyle:

“16.02.2017 tarihinde “ORDULU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN FLAŞ AÇIKLAMA” başlığı altında Ordulu STK Başkanları olarak ismimiz zikredilip, fotoğrafımız basılmıştır. Söz konusu haber;” Ankara’daki Ordulu STK’lar 16 Nisan 2017’de yapılacak olan referandumda “Evet” diyeceklerini açıkladılar. Ordulu STK’lar AKP Ordu Mv.Metin Gündoğdu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda birlik ve demokrasi vurgusu yaptılar. Ordulu STK’lar tam kadro “Evet” dedi.” Şeklinde yayınlanmıştır.

Söz konusu habere ilişkin aşağıdaki hususların açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1.Söz konusu toplantı, AKP Ordu Mv.Metin Gündoğdu ve onun ev sahipliğinde Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı binasında bulunan “Sevdalı Yelken” adlı restorantta gerçekleşmiştir.

2.Toplantıya katılan hiçbir Dernek ve Vakıf Başkanı toplantı sırasında Orduluların birlik ve beraberliği haricinde referanduma ilişkin herhangi bir açıklama, beyan ya da görüşü deklare etmemiştir.

3.Toplantı sadece AKP Ordu Milletvekili Sn.Metin Gündoğdu’nun 16 Nisan 2017 de yapılacak referandumdaki görüşlerini açıklayıcı mahiyettedir.

4.Başkanı olduğumuz Ordu İli Vakıf ve Dernekleri adına herhangi bir siyasi görüş bildirmemiz söz konusu olmadığı gibi doğru da olmaz. Kaldı ki toplantıya katılan Vakıf ve Dernek başkanları veya yönetimleri bu konuda tarafsızlığa gölge düşürecek bir oluşum içinde bulunmamıştır.

5.Aynı şekilde diğer Ordu Milletvekilleri ve siyasilerin de benzer şekilde yapacağı toplantı ile davetleri de Ordu Sivil Toplum Kuruluşları olarak tarafsızca değerlendirilecektir.

Kutsi YEREBASMAZ        Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı Başkanı

Nuri ÖZMEN              Ordu Kültür ve Sanat Derneği ile Mesudiyeliler Derneği Başkanı

İsa KORKMAZ             Ünyeliler Derneği Başkanı

Fahri ÇAVUŞOĞLU         Fatsalılar Derneği Başkanı

Muzaffer ÜNVER           Mesudiyeliler Vakfı Başkanı

Orhan ŞAHİN              Akkuşlular Derneği Başkanı

Aydın GÜLLÜ              Akkuş AKDAT-DER Başkanı

Emrah AVCI               Kumrulular Derneği YKÜ

Kenan ELMA               Başkanevi Yönetim Kurulu Başkanı

İskender AYDIN            Kahramankazan Ordulular Derneği Başkanı”

En çok okunanlar

Gündem

Atilla Taş’tan Fahrettin Koca’ya: “Yalan söylüyor, keşke beni dava etse”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, "Testi pozitif çıkan kişileri evine araçla bırakıyoruz" şeklindeki ifadelerini alıntılayan şarkıcı Atilla Taş, "Yalan söylüyor! Keşke beni dava etse de ispat etsem" şeklinde yanıt verdi.

Dr. Serdar Savaş: Erdoğan benim koyduğum şırıngadan aşı yaptırmadan kimse aşı yaptırmasın

Dr. Serdar Savaş, Türkiye'de uygulanmaya başlayan aşı ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Halil Sezai tutuklandı

Halil Sezai 67 yaşındaki Hüseyin Meriç'i darp etmişti.

CHP’li Özel’den ‘TTB kapatılsın’ diyen Bahçeli’ye sert çıkış

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Bahçeli'nin "TTB doktorları temsil etmiyor" sözlerine tepki gösterdi.