Orduevleri 104 amirale yasak, Katarlılara serbest!

Emekli Albay Ümit, acı çelişkiyi anlattı: Katar ve Yunan askerinin girdiği Türk orduevlerine amiraller giremiyor!

Türkiye ile Katar arasında imzalanan ve 25 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği Protokolü” iktidarı ile muhalefet arasında yoğun tartışmalara neden oldu.

Ancak protokolün 5. maddesinde göre Katar askerleri, Türkiye’deki orduevleri ve askeri kantinlerden yararlanacak. Katar askerlerinin elini kolunu sallayarak gireceği orduevlerine, emekli 104 amiralin girişi ise 5 yıllığına yasaklandı.

Amirallerin orduevi ve kantinlerine giriş yasağı Personel Başkanı Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu’nun başkanlığında toplanan 5 kişilik kurul tarafından alındığını belirten Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım Sözcü’den Saygı Öztürk’e şunları söyledi:

“18 adamızı ve 4 kayalığımızı işgal eden Yunan askerlerinin vatan topraklarımızın işgali engellenmezken, Türk askerlerinin orduevlerine girişi engelleniyor. Mevcut durum itibariyla orduevleri Katar ve Yunan askerlerine serbest, Türk askerlerine yasak. Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına sahip çıkan Türk subayları orduevlerine ve askeri kantinlere giremiyor. Bu karar hukuki değil bir siyasi karardır.”

Emekli Albay Ümit Yalım, “Türkiye’nin egemenlik haklarına sahip çıkan 104 amiralin, havaalanı VIP salonlarına girişleri de yasaklandı. Mevcut durum itibariyle VIP salonları, cübbeli ve sarıklı amirale serbest, emekli 104 amirale yasak” diye konuştu.

Son Haberler