Operasyon başladı: IŞİD sorunu çözülecek mi?

Türkiye, Suriye’de Fırat’ın doğusuna düzenlediği operasyon kapsamında YPG’nin elindeki IŞİD militanları sorununa da çözüm bulmaya çalışacak.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile 6 Ekim’de yaptığı telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray tarafından Türkiye’nin, Fırat’ın doğusundaki YPG hedeflerine yönelik operasyon yapacağı açıklanırken operasyon kapsamında YPG’nin elinde bulunan IŞİD’lilerin sorumluluğunun Türkiye’ye verileceği ortaya çıkmıştı.

Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray açıklamasında “Bölgede yakalanmış olan IŞİD savaşçılarından da Türkiye sorumlu olacak” ifadeleri yer alırken, ABD Başkanı Trump dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada da konuyla ilgili “Türkiye, Avrupa’nın kabul etmediği tutuklu IŞİD savaşçılarını Türkiye devralmalı” dedi.

ABD merkezli ‘şahin’ görüşleri savunan düşünce kuruluşu Savaş Çalışmaları Enstitüsü’nün (ISW) 4 Ekim’de yayımladığı rapor ve haritaya göre Suriye’de YPG kontrolündeki bölgelerde Rakka, Ayn İsa, Derik, Kamışlı, Malikiye, Kobani gibi bölgelerde IŞİD militanlarının tutulduğu kamplar bulunuyor.

Bu kamplarda 10 binden fazla IŞİD saflarında savaşmış militan bulunduğu tahmin ediliyor. Kamplarda tutulan IŞİD’lilerin eşleri ve çocukları da göz önüne alındığında sayının çok daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Nusaybin’in yaklaşık 75 kilometre güneyinde ve Suriye’nin Irak sınırına yakın bir noktada bulunan El Hol kampında ise hem savaştan kaçmış siviller hem de IŞİD saflarında savaşmış militanlar ve yakınlarının aralarında bulunduğu 50’den fazla ülkeden yaklaşık 70 bin kişi bulunduğu tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise tutuklu durumda bulunan IŞİD militanı sayısı olarak belirtilen 10 binin ‘abartılı’ olduğunu söylemişti.

IŞİD militanları ve ailelerinin bulunduğu en büyük kamplardan olan El Hol Kampı ise Türkiye’nin ‘güvenli bölge’ için hedeflediği 32 kilometrelik hattın çok ötesinde yer alıyor. Bu bölgedeki IŞİD militanlarının sorumluluğunun Türkiye’ye verilip verilmeyeceği ise belirsizliğini koruyor.

PROF. DR. ŞEN: TÜRKİYE’DE YARGILANABİLİRLER
Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre, Avrupa ülkelerinin kendi vatandaşı IŞİD militanlarını almak istemediği bir ortamda IŞİD’lilerin uluslararası ceza hukuku açısından durumu da diğer bir soru işaretini oluşturuyor.

Konuyla ilgili Cumhuriyet’e konuşan Ceza Hukuku uzmanı Prof. Dr. Ersan Şen, Suriye’de yakalanacak IŞİD militanlarının Türkiye’de yargılanmasının önünde bir engel olmadığını belirterek “Türkiye, IŞİD’i terör örgütü ilan ettiğine göre bu kişilerin tüm eylemleri Türkiye Cumhuriyeti’ne karşıdır. Örgüt kurmak, yönetmek, bilerek isteyerek yardım etmek, Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal düzenine karşı işlenen suçlar gibi tüm suçlardan soruşturma açılabilir. Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu uygulanır. Türk mahkemeleri de Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre hareket eder. Yargıtay, bunların hangi mahkemede yargılanacaklarını belirler” dedi.

‘MAHKEME KURULMAMALI’

Yakalanan IŞİD militanlarının yabancı olmasının, Türkiye’de yargılanmalarına bir engel olmadığına dikkat çeken Şen, yargılama için başka bir ülkenin talebine gerek olmadığını kaydetti. Şen, IŞİD’lilerin Türkiye’ye getirilerek yargılanması gerektiğini vurgulayarak “Mahkeme, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında olmalı, müdahale edilen Suriye topraklarında bir mahkeme kurulmamalı. Suriye toprağında mahkeme kurarsanız onun yargı yetkisine müdahale olur” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Hüsnü Mahalli: Bu işte bir gariplik var, hem de çok büyük bir gariplik…

Korkusuz yazarı Hüsnü Mahalli, Barış Pınar Harekatı'nı değerlendirdi. Mahalli, "Ankara nasıl bir oyunun içine çekildiğini görmüyorsa bu işte bir gariplik var." dedi.

Büyük boykot başladı: Diyanet kapatılsın!

Diyanet’in kızlarda 9, erkeklerde 12 yaşında evlilik yapabilecekleri yönünde fetvayı yayınlamasının ardından “Diyanet kapatılsın” kampanyası başladı.

Suriye Ordusu’nun sürpriz hamlesinin ardından Erdoğan’ın danışmanından gerilimi arttıran açıklamalar… Arap medyası: İki ordu çatışabilir

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, ”Suriye ordusu, ülkenin kuzeyinde devam eden Türk saldırganlığına karşı koymaya gidiyor. Suriye ordusu birlikleri, Suriye topraklarında tam kontrolü sağlamak üzere Menbic, Ayn İsa ve Kamışlı’ya doğru yola çıktık” diyerek Suriye ordusunun hareket ettiğini açıkladı.

Erdoğan’dan, MHP teklifine ilişkin açıklama: Bu konu kapanmıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

Tansiyonu yükseltecek gelişme: Suriye Ordusu SDF ile anlaştı iki gün içinde Kobani’ye girecek

SDF ile yapılan anlaşma sonucunda Suriye Ordusunun Kobani’ye giriş yapacağı iddia edildi

Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden Garbis Altınoğlu, yaşamını yitirdi

1978 Maraş Katliamı'nda direnişin simgelerinden biri olan Garbis Altınoğlu, yaşamını yitirdi

Fransız rejisi A Milli Takım’ın asker selamını görmedi

A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu'nda Fransa ile deplasmanda 1-1 berabere kaldı ve liderliğini sürdürdü.

Saymaz, kendi ülkesi için para karşılığı savaşan ÖSO’cuları savunan yandaşa haddini bildirdi: Mehmetçik hakkında bu kadar konuşmadın

Suriye Milli Ordusu adlı silahlı grup Habertürk ekranlarında gazeteci İsmail Saymaz'la Sabah yazarı Merve Şebnem Oruç arasında polemiğe neden oldu. 

Trump açıkladı: İşte ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımlar!

ABD Başkanı Donald Trump, "Yakında Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir Başkanlık Kararnamesi'ni çıkaracağım" dedi.

Trump: Bırakın Esad, Kürtleri korusun ve kendi toprakları için Türkiye’yle savaşsın

ABD Başkanı Donald Trump, "IŞİD halifeliğinin yüzde yüzünü yendikten sonra askerlerimizin çoğunluğunu Suriye'den çıkardım. Bırakın Suriye ile Esad Kürtleri korusun ve kendi toprakları için Türkiye ile savaşsın" açıklamasında bulundu.

ABD basınından flaş iddia! ‘Yaptırımlar bugün başlayabilir’

Bloomberg'in konuya yakın kaynaklardan aktardığına göre ABD, Türkiye'ye Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiği 'Barış Pınarı Harekatı' sebebiyle bugünden itibaren yaptırım uygulamaya başlayabilir.