Önerge geri çekildi, Mehmet Görmez ortaya çıktı: Mümkün olamaz

AKP'nin Türkiye'yi ayağa kaldıran skandal cinsel istismar önergesi hakkında bir açıklama da Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den geldi. Toplumda yükselen tepkilerin ardından önce geri çekilen ardından tamamen iptal edilen önerge için günler sonra konuşan Mehmet Görmez, "Cinsel istismara kapı aralayacak bir düzenlemenin hukuk ve adalet sistemimizden onay alması mümkün olamaz" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Adana’da katıldığı 33. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nda konuştu. TBMM’ye AKP tarafından sunulan, daha sonra tepkiler üzerine geri çekilen, tecavüzlerin önünü açacak cinsel istismar önergesine ilişkin olarak, “Cinsel istismara kapı aralayacak bir düzenlemenin hukuk ve adalet sistemimizden onay alması mümkün olamaz” ifadelerini kullandı.

Görmez cinsel istismar önergesine ilişkin şöyle konuştu:

İslam bireyin mükellefiyetini akıl ve buluğ şartına bağlar. Ergenlik gerek şarttır ancak yeter şart değildir. Yeter şart akılla tamamlanır. Nikah hafife alınamaz büyük bir sözleşmedir. Bütün bunlar göz ardı edilerek, henüz anne olma yaşına gelmemiş, eş olma karar vermemiş bir çocuğu annesi babası olsa dahi evlendiremez. Buluğ çağına erse de aklı melekeleri gelişmemiş, eş olmanın anlamını, aile olmanın yükümlülüğünü, anne olmanın gereklerini henüz öğrenmemiş ve idrak edememiş bir kız çocuğu babası tarafından dahi evlendirilemez. Buna rağmen çocuk yaşta evliliğin İslam odaklı tartışılması ve konuşulması üzücü olmuştur. Cinsel istismara kapı aralayacak bir düzenlemenin hukuk ve adalet sistemimizden onay alması mümkün olamaz. Devlet hiç bir ayrım gözetmeksizin kanatları altında yaşayan herkesin ırz ve namusunun da teminatıdır. Bu bağlamda hak ihlalleri ve tecavüzler cezasız kalamaz. Elbette mağduriyetler var ise yeni mağduriyetlere zemin oluşturmamak adına kılı kırk yaran bir özenle hareket edilmelidir.

Son Haberler