Önce Binali Yıldırım tarikatı ziyaret etti ardından Cübbeli TV’de… AKP’nin İsmailağa hamlesinin perde arkasında ne var?

Önce Cumhur İttifakı'nın AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım İsmailağa Cemaati'ni ziyaret etti. Ardından Cübbeli Ahmet adıyla tanınan Ahmet Mahmut Ünlü Habertürk ekranlarına çıkarılarak seçim propagandası yaptırıldı. Cübbeli Ahmet İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden ihale alan damadıyla ilgisi soruya yanıt vermesinin yanı sıra Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu'nu hedef alan sözler söyleyerek gündem oturdu.

207,618BeğenenlerBeğen
7,893TakipçilerTakip Et

Önce Cumhur İttifakı’nın AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım İsmailağa Cemaati’ni ziyaret etti. Ardından Cübbeli Ahmet adıyla tanınan Ahmet Mahmut Ünlü Habertürk ekranlarına çıkarılarak seçim propagandası yaptırıldı. Cübbeli Ahmet İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ihale alan damadıyla ilgisi soruya yanıt vermesinin yanı sıra Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nu hedef alan sözler söyleyerek gündem oturdu.

Peki ziyaretin ardından yapılan bu yayın tesadüf mü?

Tabi ki değil.

AKP’nin 31 Mart’ta kaybeden İstanbul Adayı Binali Yıldırım’ın en büyük stratejisi Saadet Partisi’nde verilen 103.364 bin oy…

Son günlerde Binali Yıldırım’ın da diğer AKP’lilerin de ağzından Saadet Partisi seçmeni düşmüyor.

Daha sonra da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Saadet Partili kardeşlerimiz Binali abiyle aynı evde büyüdüler. Binali abi, Saadet Partili kardeşlerimize Ekrem İmamoğlu’ndan daha yakındır. Hem birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri açısından, birbirlerini daha iyi hissedebilmeleri açısından, bir de bugüne kadar yaptıkları açısından çok daha yakındır” açıklamasını yaptı.

Tüm bunların İsmailağa Cemaati ile ne ilgisi var?

Son dönemde cemaat içinde çeşitli gerilimler yaşandığı görülüyor.

Bugün, çalışmalarında İsmailağa adını kullanan bazı farklı gruplar ortaya çıkmış durumda.

Ana grubu temsil eden İsmailağa İlim ve Hizmet Vakfı ise bu ismi kullananlara karşı hukuki yollara başvuruyor.

BBC’ye konuşan İrfan Özet, cemaat içinde halef olmakla ilgili ciddi bir rekabet yaşandığını söylüyor:

“Cemaatin lideri olan ve bağlılarınca ‘Efendi Hazretleri’ olarak anılan Mahmut Ustaosmanoğlu’nun ilerlemiş yaşından hareketle ‘halefi’ olma etrafında yoğun bir rekabet göze çarpıyor. Bu konuda rekabetin sertleşen tonları, özellikle Marifet Derneği ve İsmailağa İlim ve Hizmet Vakfı etrafında gelişiyor.

Marifet Derneği iktidarla dönem dönem gerginlikler yaşamıştı.

Beykoz’da bu dernek tarafından yaptırılan bir külliyenin yıkımından doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan sorumlu tutulmuştu.

Cemaat içinde uzun yıllardır AKP’ye karşı ciddi eleştiriler yükseliyor. İktidardan rahatsız olan İsmailağacıların ilk tercihi ise Milli Görüş çizgisindeki Saadet Partisi. Cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun Necmettin Erbakan’a yönelik sevgisini defalarca dile getirdiği bilinmekte. Bunun yanında Mahmut Ustaosmanoğlu’nun torunlarından Emre Ustaosmanoğlu yıllardır Saadet Partisi’nde yöneticilik yapmakta.

Cemaat’in büyük bir bölümü Saadet Partisi’ni desteklerken, medyatik yüzü Cübbeli Ahmet ise iktidarı destekliyor.

CÜBBELİ AHMET-İBB İLİŞKİSİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şirketlerinden Spor İstanbul’un, İstanbul Yarı Maratonu’nun ardından Lale Kupası Kadınlar Tenis Turnuvası organizasyonu için düzenlediği ihaleyi de kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün damadının kardeşleri ile birlikte kurduğu şirkete verdiği ortaya çıkmıştı. İhalenin sonuç ilanına göre yaklaşık maliyeti 730 bin 587 lira olarak belirlenen ihaleyi 637 bin 404 liralık teklifin sahibi Adstation Reklam Organizasyon İletişim Danışmanlık İnternet Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kazanmıştı. Şirketin sahibi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Palazoğlu Ailesi. Şirketin ortakları Muhittin ve Esat Palazoğlu, Bolu’da Nakşibendi Şeyhi Sürmeli Hoca Muhittin Palazoğlu’nun torunları. Palazoğlu ailesinin vefat eden bireyleri için Tokad-i Hayreddin Türbesine defin için bakanlar kurulu kararı çıkartılmıştı. Şirketin ortaklarından Esat Palazoğlu, kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün de damadı.

 

 

loading...

Öztrak’tan kritik sorulara yanıt… CHP Meclis’ten çekilecek mi? Süleyman Soylu’ya ne olacak?

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın Süleyman Soylu’ya attığı golün ardından Davutoğlu’ndan altın vuruş!

AKP'den ayrılarak Gelecek Partisi'ni kuran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, tutarsız kararların ardından "Bu bir yönetim krizi değilse, nedir?" sorusunu yöneltti. 

Deniz Zeyrek’ten bomba iddia: Süleyman Soylu’nun yerine gelecek ismi açıkladı

Gazeteci Deniz Zeyrek, olası bir kabine değişikliğinde Süleyman Soylu'nun İçişleri Bakanlığı görevinden alınması halinde yerine Hakan Fidan'ın gelebileceğini yazdı.

Erdoğan, sokağa çıkma yasağını iptal etti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 ili kapsayan sokağa çıkma yasağını iptal ettiğini duyurdu.

İmamoğlu: İBB Meclisi, siyasi kararlarla İstanbul halkını cezalandırıyor

Göreve başladığı günden bu yana karşılaştığı engeller için "Akla mantığa uymuyor" diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İBB Meclisi, siyasi kararlarla İstanbul halkını cezalandırıyor" dedi.
207,618BeğenenlerBeğen
7,893TakipçilerTakip Et