Ömer Faruk Eminağaoğlu’ndan Eren Erdem tepkisi: Yargıdaki bağımsızlık sorunu bir kez daha gözler önünde

CHP PM üyesi Eren Erdem, yargılandığı davada "Silahlı terör örgütü hiyerarşisine dahil olmadan bilerek ve isteyerek örgüte yardım etme" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hukuçu Ömer Faruk Eminağaoğlu Eren Erdem hakkında verilen kararı Halkweb'e değerlendirdi.

Halkweb ÖZEL

CHP PM üyesi Eren Erdem, yargılandığı davada “Silahlı terör örgütü hiyerarşisine dahil olmadan bilerek ve isteyerek örgüte yardım etme” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Davadaki tek delilin “gizli tanık” olması gizli tanığın da Eren Erdem’e A Haber muhabirinin telkiniyle kumpas kurduğunu itiraf etmesine rağmen bu kararın verilmesi tepkilere neden oldu.

VİCDANLARI YARALAYAN KARAR

Kararı Halkweb’e değerlendiren YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu vicdanları yaralayan bir karar olduğunu belirtti. Eminağaoğlu, kararın hukuki olarak tartışmalı olduğunu ifade ederek “yargının bağımsız olmadığı bir kez daha görüldü” dedi.

YETERİ KADAR GÜNDEME GETİRİLMEDİ

Eren Erdem’in CHP tarafından yalnız bırakıldığı iddialarına da değinen deneyimli hukukçu “Yeteri kadar gündeme getirilmemesi, güçlü bir duruş sergilenmemesi mahkemeyi iktidarın baskısına karşı savunmasız bıraktı denebilir. Eğer daha güçlü bir duruş sergilenseydi, bu karar olmayabilirdi.” ifadelerini kullandı.

SAVCININ TELKİNİ DOĞRUYSA…

Eren Erdem’in, “Savcı cezaevinde partimi satmamı istedi ve CHP’yi suçlamam yönünde telkinde bulundu. CHP’yi FETÖ ile ilişkilendirmeye çalıştı. Benim partimi satmamı istiyorlar. Partimi de namusumu da satmam. Çünkü bir suçum yok. Bana ne ceza verecekseniz verin. Bana nasıl ceza vereceksiniz! Benim sicilime bu kara lekeyi çalmayın” ifadelerini değerlendiren Eminağaoğlu eğer mahkeme tutanaklarına geçmişse o savcı hakkında bir soruşturma yürütülmedi” diye konuştu.

Eren Erdem: Savcı cezaevinde partimi satmamı istedi, partimi de namusumu da satmam

Öte yandan Twitter hesabından da açıklama yapan Eminağaoğlu şunları söyledi: 

“Aday olamayıp tutuklu yargılanarak ceza alan Erden Erdem, bu yaşadıklarıyla;
Hem aday gösterme sistemindeki demokrasi sorununu,
Hem de yargıdaki bağımsızlık sorununu da bir kez daha gözler önüne sermiştir.”

Erdoğan’ın “Nerede kaldı bu süt?” sorusuna İmamoğlu’ndan cevap

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a”Sayın Cumhurbaşkanının bahsettiği süt dağıtımı 100 bine yakın çocuğumuza yapılıyor. Bizim dönemimizde veren el, alan eli görmeyecek. Yoksulluğu asla afişe etmeyeceğiz” diyerek cevap verdi.

AKP’li vekilden AKİT muhabirine: “Sen benim hakkımda nasıl haber yaparsın lan”

Gerici Yeni Akit’in web sitesi muhabirleri Mehmet Özmen ve Taha Emre Özdemir’in, kumar oynarken görüntüledikleri AKP’li isimlerin saldırısına uğradıkları iddia edildi.

Rahşan Ecevit son yolculuğuna uğurlanıyor

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi ve Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Rahşan Ecevit, Devlet Mezarlığı’nda eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilecek.

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.
210,000BeğenenlerBeğen
4,674TakipçilerTakip Et