Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Helin Bölek hayatını kaybetti

Helin Bölek'in ölüm haberini Grup Yorum sosyal medya hesabından duyurdu.

207,674BeğenenlerBeğen
7,886TakipçilerTakip Et

Grup Yorum’a yönelik baskıların sona ermesi talebiyle 213 gün boyunca açlık grevinde olan ve 19 Ocak’tan bu yana ise ölüm orucuna devam eden Grup Yorum üyesi Helin Bölek, ölüm orucunun 288. gününde yaşamını yitirdi.

Grup Yorum üyeleri, çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi’ne polis baskınlarının son bulması, üyelerinin İçişleri Bakanlığı’nın arananlar listesinden çıkarılması, 3 yıldır devam eden konser yasaklarının kaldırılması ve üyelerinin serbest bırakılması talepleriyle açlık grevi yapıyor.

Helin Bölek’in ölüm haberini Grup Yorum sosyal medya hesabından duyurdu.

Bölek’in hayatını kaybettiğini açıklayan Grup Yorum, “Herkesi direniş evine şehidimizi sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in kaldığı evi basan polisler Bölek ve Gökçek’i zorla hastaneye götürmüştü.

İçişleri Bakanlığı ise ölüm orucunu bırakmaları halinde talepler konusunda görüşebileceklerini açıklamıştı. Pek çok sanatçı ise pazarlıksız şekilde taleplerin kabul edilmesi çağrısı yapmıştı.

NE OLMUŞTU?
Tutukluyken açlık grevi direnişine başlayan Helin Bölek tahliye olduktan sonra dışarda da açlık grevlerini sürdürüyorlardı. Armutlu Direniş Evi’nde sürdürdükleri açlık grevinde 19 Ocak’ta yaptığı açıklamada Helin Bölek direnişini ölüm orucuna dönüştürdüğünü duyurmuştu.

Tutuklandıktan sonra ölüm orucuna başlayan Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in kaldığı eve 11 Mart’ta polis baskını yapılmıştı. Bölek ve Gökçek, zorla hastaneye götürülmüş, mahkeme tarafından da Gökçek ve Bölek hakkında hastaneye ‘zorla yatırılma’ kararı verildiği öğrenilmişti.

Polis baskının ardından Helin Bölek ve İbrahim Gökçek Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülürken, Bölek’in ”Zorla müdahaleyi kabul etmiyorum” diye beyanda bulunduğu ve hastane kayıtlarına geçirildiği öğrenilmişti.

loading...

1 Yorum

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Erdoğan’ın sesiyle paylaştı: ‘Bana her şey seni hatırlatıyor’

ABD Başkanı Trump'ın elinde İncil'i tuttuğu fotoğraf akıllara AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 2015 yılındaki mitingini getirdi.

CHP’li Engin Altay’dan Erdoğan’a: Bu kepazelikten hiç mi haberin olmadı?

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te düzenlediği basın toplatısında önemli açıklamalarda bulundu.

Ekrem İmamoğlu’ndan Erdoğan’a ‘ihanet’ göndermesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İSTON, Uluslararası Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (CSC) tarafından “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirme Sistemi Altın (Gold)” seviye ile belgelendirildi.

17 gün süren esaret sona erdi, Eren Yıldırım tahliye edildi

CHP Adana Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı, Vefa Grubu Üyesi Eren Yıldırım serbest bırakıldı.

Feyzioğlu 80 baroya karşı! ‘Bildiriyi okumam’ dedi

Metin Feyzioğlu’nu iktidarla pazarlık yapmakla suçlayan başkanlar, Feyzioğlu’ndan çalışmaya karşı 80 baro olarak ortak bildiri hazırlamaları halinde bunu okuyup okumayacağını sordu. Feyzioğlu ise “Okumam” yanıtını verdi.
207,674BeğenenlerBeğen
7,886TakipçilerTakip Et