Gülmen ve Özakça açlık grevini bitirdi

OHAL komisyonu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça kararını açıkladı..

OHAL İnceleme Komisyonu, 324 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe iade taleplerini reddetti.

Açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça eylemlerine son verdi.

Gülmen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden, Özakça ise Mardin Mazıdağı Cumhuriyet İlkokulu’ndan ihraç edilmişti. İkili, bir yıldan uzun süredir işe iade talebiyle açlık grevindeydi.

KHK ihraçlarına itirazlar değerlendiren OHAL Komisyonu’nun ‘ret’ kararı eğitimcilere ulaştı.

Karar Özakça’nın Ankara’daki evinde, doktorlar ve avukatların da katılığı bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

basın açıklamasını okuyan Nuriye Gülmen, işe iadelerinin OHAL komisyonunca reddedildiğini duyurdu ve yargı yoluna başvuracaklarını açıkladı. Gülmen, “Açlık grevimize bugün itibariyle son veriyoruz” dedi.

Gülmen şunları söyledi:

“Bizim zincirlerimiz yok, korktuk evet ama korkumuzun üstüne gittik. Saldırı karşısında hiçbir şey yapmasaydık bugün karşınıza böyle dik ve sağlam çıkamazdık. Küçücük bir direnişten bir kişinin elinde dövizle çıkıp saniyeler içinde gözaltına alındığı bir direnişten milyonlarca insanın haberini olduğu kocaman bir direnişe dönüştürdük. Bebeğimizdi bizim, biz onu aldık büyüttük bugün kocaman bir direnişimiz var ve biz direnişimizi çok seviyoruz. Direnişimiz bize özgürlüğümüzü verdik. OHAL’in karanlığını yardığı için direnişimizi çok seviyoruz. Bizim televizyonumuz kanallarımız yok, bu yüzden sokağa çıkıp direnişimizi insanlara tek tek anlattık. Faşizme karşı nasıl birleşilir, direnişimiz bunu gösterdi. Bu yüzden de çok seviyoruz. AKP bize saldırabileceği tüm araçları kullandı, içişleri bakanlığının özel çalışmalarıyla bize saldırdılar. Terörist olduğumuz söylendi, dava devam ederken davayı etkileyecek açıklamalar yapıldı. Bu saldırıların hepsinden güçle çıktık ve yenilmedik. Açlık grevimize bugün itibariyle son veriyoruz.

SEMİH ÖZAKÇA: BU DİRENİŞ UMUT OLDU

“Bizce bu direnişi en büyük kazanımı dünya halklarına bir umut olmasıdır. Hem de en kötü ve ağır koşullarda. Bu direniş, irademizi teslim etmezsek bir şeyler başarabileceğimizi gösterdi.”

“Bu direniş tarihsel bir direniştir. Bu direniş tarihe bir not düştü. Bu direniş iktidarın ne kadar acımasız ve pervasız aynı zamanda güçsüz ve haksız olduğunu teşhir etti.”

“Direnmeyen, direnmeyi ısrarla seçmeyen, baskında ve başına geleceklerden korkarak geri duran kurumlar oldu. Bunları teşhir etti aslında. Kaçacak yer yok, saklanacak yer yok. Tweet atan insanlar bile tutuklanıyor. Halkın kaçacağı saklanacağı hiç bir yer yok.”

“Bizim kişiliklerimizi ezmeye çalışıyorlar. Biz kişiliklerimizi ezdirmediğimzi için hapse atıldık. Terörist olduğumuzu kanıtlamak için kitapçık yayımlandı. Tarihte bir ilte bu.”

“Bizi ailemizi parçalamak istediler. Ailemizi parçalayıp bizi bölme çabaları boşa düştü. Ailemizle bir olduk ve onlarla birlite bu mücadeleyi yürüttük. Annem, eşim, kayınvalidem ve eşimin kardeşleri bu süreçte hep yanımda oldu. Bu süreçte daha da bir birimize bağlandık.”

“Bizim dava sürecimizde dışarıda verilen mücadele sayesinde, gerek benim gerek Nuriye ablanın tahliye olması dışarıdaki direniş sayesinde olmuştur. Bu da direnişin neler başarabileceğini göstermiştir.”

“Biz kazandık. Bu kazanılmış bir direniştir.”

“Sevgili eşim Esra ile birlikte beraber sevdayı da büyüttük. Yozlaşmanın, bencilliğin sevda diye yutturulmaya çalışıldığı bir sistemde, sevdanın ne olması gerektiğini gösterdik.”

“Sevgili eşim benim açlığıma ortak oldu. beraber acıları, umutları ve hayatı paylaştık.”

“Küçük Prens’ten bir not almıştım. ‘Sevgi bir birinin gözünün içine bakabilmek değil, beraber aynı yöne bakabilmektir.’ Biz hem bir birimizin gözünün içine baktık, hem de aynı yöne baktık.”

“Biz sevgimizle, halkımıza duyduğumuz sevdayla, biz halkımızı, vatanımızı seviyoruz. Onun için mücadele ettik. Direnişimizi de o sevgiyle büyüttük.”

“Annem, anneler. Veli Saçılık’ın annesi Kezban Ana. Annem ilk defa hayatında gözaltına alındı. Şu anda bir çok davası var. Bir anne çocuğu için ne yapabilirdi. En fazla bunu yapabilirdi. Gerçekten gurur duyuyorum. Çocuğu için büyük bedelleri göze alarak, büyük korkuları göze alarak nasıl bir ana olunması gerektiğini göstermiştir. Bizim bu direnişimizin güzelliklerinden biri de, kazanımlarından biri de ailemiz oldu. ”

“Somut kazanımlardan bahsettik. Bir şeyler yapılması lazım. Komisyonun kararı bir yargı yolunu açtı. Yargı adaletli mi? Hayır. Ama bir kanal açılmış oldu. Bu direnişten öcne böyle bir ihtimal dahi yoktu. Komsiyonu bir oyalama olarak sürdürmeyi düşünüyorlardı. Aslıdna direniş bu komsiyonun gerçekten çalışmasına da neden oldu. İşe iade veya ret kararı vermesi bile bir kazanım. KHK ile alabilirlerdi bu kararı ama binlerce insanı sürüncemede bırakmak için bu yolu tercih ettiler. Bu süreçte intihar eden, psikolojisi bozulan insanlar olmamızı istediler süreci uzatarak. Hayır biz intiharı seçmiyoruz, psikolojimizi bozmuyoruz. Sonuç olarak biz kazanacağız ve direnişimiz sürecek.”

“Şunu da belirtmek istetim ki, tam olarak teyit etmedim ama bulunduğum ilçede ihraç edilen tek insanım. Daha sonra açıktaki sendikadaki arkadaşlarımız ve eşim geri döndü. Şubat’ta çıkan KHK ile sadece eşim ihraç edildi. Bu da gösteriyor ki, bana destek olduğu için ya da sadece benim eşim olduğu için ihraç edildi. Komisyondan eşimle ilgili de bir karar çıkmadı.”

“Mücadelemiz devam edecek. Emekçiler sömürülüyorsa, işlerinden atılıyorsa direnmek haktır. Biz sonuna kadar direneceğiz. Herkese teşekkür ederim”

Son Haberler